
Bohužel se často stává, že druhý rodič alimenty neplatí, a pečující rodič tak musí řešit, jak zajistit finanční prostředky pro potřeby dítěte. Jaké možnosti tedy máte, pokud se ocitnete v této situaci?
Domluva s neplatícím rodičem
Než se obrátíte na soud či exekutora, zkuste situaci vyřešit domluvou. Někdy může jít o dočasné finanční potíže nebo jiný důvod, který lze vyřešit smírnou cestou. Vždy je vhodné myslet i na dobré vztahy, které mohou výrazně přispět k péči o děti a jejich psychickou pohodu i při oddělené domácnosti.
Návrh na výkon rozhodnutí nebo exekuci
Pokud domluva selže, můžete se obrátit na soud a požádat o výkon rozhodnutí nebo exekuci. Pozor, je nutné mít výživné stanovené pravomocným soudním rozhodnutím – bez něj nelze vymáhání zahájit.
Výkon rozhodnutí soudem
U soudního výkonu rozhodnutí lze zpravidla zvolit pouze jeden způsob vymáhání (například srážky ze mzdy nebo přikázání pohledávky z účtu). Pokud tento způsob není úspěšný (např. dlužník změní zaměstnání nebo nemá dostatečný příjem), je nutné podat nový návrh na jiný způsob výkonu rozhodnutí, například prodej movitých věcí. Soudní výkon rozhodnutí žádáte přímo na okresním soudu.
Většina oprávněných osob volí další způsob a to exekuci, protože je efektivnější a méně administrativně náročná než soudní výkon rozhodnutí. To je zásadní rozdíl oproti soudnímu výkonu. Eexekutor může kombinovat více způsobů vymáhání najednou.
Exekuce
Exekuce je nejefektivnějším dostupným řešením. Můžete se obrátit přímo na exekutora, který má širší pravomoci a může najednou využít více způsobů vymáhání:
- blokaci bankovních účtů,
- srážky ze mzdy a jiných příjmů,
- zabavení majetku (movitých i nemovitých věcí),
- zákaz řízení motorových vozidel.
Exekuce bývá rychlejší a účinnější než soudní výkon rozhodnutí, protože exekutor má větší možnosti a motivaci peníze vymoci. Pro dlužníka je exekuce jak psychicky tak finančně náročná a proto bývá tím nejúčinnějším řešením.
Kdy zvolit exekuci místo soudního výkonu rozhodnutí?
- Pokud dlužník dlouhodobě neplatí výživné a soudní výkon rozhodnutí nevede k úspěchu.
- Pokud potřebujete rychlejší vymáhání a silnější donucovací prostředky.
- Pokud chcete, aby celý proces vedl exekutor a nemuseli jste se o vymáhání starat sami.
Trestní oznámení
Neplacení výživného je v České republice trestným činem. Můžete proto opakovaně podat trestní oznámení na policii nebo státním zastupitelství. Tato možnost lze kombinovat jak s výkonem rozhodnutí, tak s exekucí a může napomoci v případě, kdy exekuční vymáhání stále nevede k tíženému výsledku. Pokud je dlužník odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody a je pracovně zařazen, exekutor provádí srážky ze mzdy i z tohoto příjmu.
Náhradní výživné od státu
Pokud se nedaří výživné vymoci soudním výkonem nebo exekucí, můžete požádat o náhradní výživné. Stát v takovém případě po určitou dobu vyplácí výživné za dlužníka a následně částku vymáhá po něm. Zde je nutné mít zahájenou exekuci nebo veden výkon rozhodnutí. Náhradním výživným pak stát supluje druhého rodiče a dluh posléze vymáhá po něm.
Problematika výživného je složitá a rodiče se často ocitají v nelehké situaci. Jak bylo výše uvedeno, v případě neplacení výživného máte několik možností – od smírné domluvy až po soudní a exekuční vymáhání či trestní oznámení. Nezapomeňte také na možnost náhradního výživného od státu.
Pokud si nejste jistí dalším postupem, neváhejte využít odbornou či právní pomoc. „Pokud si nevíte rady, určitě se nebojte obrátit na právníka nebo neziskové organizace, které poskytují bezplatné poradenství,“ konstatuje Mgr. Iveta Novotná, ředitelka Asociace neúplných rodin z.s. a projektu VašeVýživné.cz.