Mnozí rodiče evidující dluh na výživném váhají, jaký způsob vymáhání výživného zvolit. Nabízí se soudní výkon rozhodnutí i exekuční vymáhání výživného. Jaké jsou plusy či mínusy těchto postupů a je opravdu nutné volit pouze jeden z nich? Tomu se budeme věnovat v následujícím článku.
Soudní výkon rozhodnutí
U soudního výkonu rozhodnutí se oprávněný rodič obrací přímo na soud, který o výživném naposledy rozhodoval. Soud následně určí srážky ze mzdy, nebo zabavení peněz z bankovního účtu – vždy je však možné zvolit pouze jednu z možností a oprávněný rodič musí sám poskytnout veškeré potřebné informace. V opačném případě může zažádat soud o zaslání výzvy povinnému, který by měl následně chybějící informace doplnit, v praxi však tento postup příliš dobře nefunguje.
Výhody
- Rodič spolupracuje přímo se soudem, který rozhodoval o výživném – není nutné jednat s nikým dalším.
- Soudní výkon rozhodnutí je pro oprávněného v každém případě bezplatný.
- Veškeré vymožené peníze jsou předány oprávněnému rodiči.
Nevýhody
- Vždy je možné postihnout pouze jeden finanční zdroj – příjem povinného, nebo bankovní účet.
- Protože je možné volit pouze jednu variantu, v praxi dlužník často finanční prostředky skrývá nebo ukončí stávající pracovní poměr, aby nemohly být provedeny srážky.
- Oprávněný musí samostatně poskytnout informace o zaměstnavateli povinného či o bankovních účtech.
- Pokud dojde ke ztrátě zaměstnání, srážky ze mzdy není možné dále uplatňovat a nový finanční zdroj není aktivně vyhledán.
Exekuční vymáhání výživného
V případě exekučního vymáhání výživného dochází ke spolupráci s exekutorem, který na základě návrhu na nařízení exekuce žádá soud o pověření k jejímu provedení. Exekutor následně samostatně lustruje majetek a může postihnout i více finančních zdrojů současně.
Výhody
- Exekutor samostatně lustruje majetek a příjmy povinného, oprávněný nemusí dodávat žádné informace.
- Je možné postihnout více finančních zdrojů současně (příjmy ze zaměstnání, bankovní účty, movitý i nemovitý majetek).
- Pokud dojde ke ztrátě postižitelného finančního zdroje, jsou aktivně vyhledávány další možnosti.
- Exekutor vyvíjí stálý nátlak na dlužníka, díky čemuž je exekuce nejefektivnějším a nejúspěšnějším řešením.
- Veškeré náklady na vedení exekuce i odměna exekutora jsou účtovány dlužníkovi a vymáhány nad rámec dlužného výživného – se zvyšujícím se dluhem poté narůstají i náklady, což může dlužníka motivovat k rychlejší úhradě dluhu.
Nevýhody
- Náklady na vedení exekuce a odměna exekutora mají při vymáhání přednost před samotným dlužným výživným – v běžné praxi je tak nejprve vymáhána odměna, až poté dochází k vymáhání dlužného výživného (s programem VašeVýživné.cz však část peněz získáváte už od samého začátku řízení).
- V případě neúspěšné exekuce jsou oprávněnému rodiči účtovány náklady exekučního řízení, které je povinen uhradit (s programem VašeVýživné.cz však rodič neplatí žádné náklady ani v případě neúspěšného řízení).
Pokud si porovnáme výhody a nevýhody obou postupů, o něco větší šance na získání dlužného výživného nabízí exekuční vymáhání. I soudní výkon rozhodnutí má však své nesporné výhody. Jak tedy postupovat? Dobrou zprávou je, že nemusíte volit pouze jednu z možností. Soudní výkon rozhodnutí a exekuční vymáhání výživného mohou probíhat i současné, bez jakéhokoliv omezení.
Exekutor zkrátka jen postihne ty finanční zdroje, které nejsou dotčeny soudně. Pokud tedy například probíhá soudní výkon rozhodnutí, ale vy s jeho výsledky nejste stoprocentně spokojeni, nic vám nebrání v zahájení exekučního řízení.