Určení výživného – dohoda rodičů vs. soudní rozhodnutí

15. srpna 2022|Informace

Jakým způsobem lze určitě formu péče o dítě a výši výživného? Kdy si můžete vybírat, a kdy naopak existuje jen jedna možnost?

Určení výživného – dohoda rodičů vs. soudní rozhodnutí
Chci získat dlužné výživné

Existují tři oficiální způsoby, jak určit péči o dítě a výši výživného. Jsou jimi soudní rozhodnutí, ústní dohoda rodičů a písemná dohoda rodičů. 

Soudní rozhodnutí

Soudní rozhodnutí je jediným vymahatelným způsobem určení výživného a zároveň jediným způsobem, který je umožněn rozvádějícím se manželům. 

Pokud jste manželé, rozvádíte se a pečujete o společné děti, bez soudního rozhodnutí se neobejdete. To samé platí i v případě, že bývalý partner/partnerka přestane platit výživné a vy chcete podávat trestní oznámení či zahájit exekuční vymáhání. Bez soudního rozhodnutí to opět nepůjde. 

Soud sídlící v místě bydliště dítěte či dětí zahajuje řízení o péči o nezletilého na základě žádosti jednoho z rodičů. I tady může dojít k dohodě mezi rodiči, kterou soud následně schválí. Pokud dochází k rozvodu, je nutné podat návrh na svěření dítěte do péče ještě před jeho samotným zahájením. V rámci soudního řízení je poté stanovena i výše alimentů. 

Písemná dohoda rodičů

Pokud nejsou partneři sezdáni a nechtějí se obracet na soud, mohou uzavřít písemnou dohodu. Právní náležitosti dohody stanovené nejsou, rodiče ji tak mohou sepsat zcela samostatně. 

Vždy by z ní mělo vyplývat, jaký typ péče o děti volí, jakým způsobem se bude druhý rodič s dítětem stýkat a také výši jeho vyživovacích povinností. 

Podpisy na dohodě mohou být úředně ověřeny, není to ovšem podmínkou. Písemná dohoda není soudně vymahatelná a na jejím základě není možné podat trestní oznámení ani zahájit exekuční vymáhání výživného. 

Ústní dohoda rodičů

Nejméně spolehlivým typem určení péče a výživného je ústní dohoda rodičů. Tu si mohou dovolit pouze partneři, kteří mezi sebou nemají spory a jsou schopni stoprocentní domluvy. 

Musíme však zmínit, že ani ten nejpřátelštější vztah mezi expartnery nemusí vydržet věčně. Pokud by se poté vyskytly jakékoliv problémy (například vznikl dluh na výživném), je nutné se nejprve obrátit na soud, který o péči i výživném rozhodne, a až poté lze podnikat další kroky. 

Autor: VašeVýživné.cz

 

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

13. června 2024|

Výživné po maturitě

Kdy má zletilý nárok na výživné i po maturitě?

5. června 2024|

Neplacení výživného

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

Všechny články