Dovolená s dětmi 2019? Jde to i levně!

8. ledna 2019|Čas s dětmi

Poradíme vám, jak na to, aby letní dovolená 2019 nevyčerpala váš rodiný rozpočet. Je to jednodušší, než si myslíte.

Dovolená s dětmi 2019? Jde to i levně!

Letní dovolená dokáže s rodinným rozpočtem pořádně zamávat. Jenže vysvětlujte dětem, že zatímco jejich vrstevníci se o prázdninách rozjedou do všech koutů světa, vy zůstanete doma, protože zkrátka nejsou peníze. Uvidíte ty zklamané obličeje.

A o ty nikdo nestojí. Možná tak raději celý rok korunu po koruně šetříte na dovolenou, abyste uspokojili touhy svých potomků. Ale ani tak často nejsou finance na žádný luxus. To však vůbec nevadí. Děti jsou rády za každou chvíli strávenou mimo domov.

A kromě toho existuje několik osvědčených tipů, jak na rodinné dovolené v roce 2019 ušetřit. Tady jsou ty nejlepší.

Chcete jet s cestovní kanceláří? Vsaďte na first a last minute zájezdy

Nechcete mít se zájezdem žádné starosti? V tom případě můžete vsadit na jistotu v podobě cestovní kanceláře, která se postará o vše – o dopravu, ubytování, stravu i program, který je uzpůsoben přímo na míru rodinám s dětmi. Jenže za služby cestovních kanceláří se platí. A ne málo. Jediným způsobem, jak na dovolené s CK ušetřit, je nákup zájezdu s dostatečným předstihem (first minute), nebo naopak na poslední chvíli (last minute). Tyto pobyty bývají cenově nejvýhodnější. Další možností je nákup přes některou z německých cestovních kanceláří, které se v poslední době těší velké oblibě. Mnohdy totiž nabízejí výhodnější ceny zájezdů. Tady však budete potřebovat alespoň základní jazykovou výbavu.

 

Dovolená bez cestovky vám ušetří peníze

Pokud právě netoužíte po organizovaném pobytu, je ideální cestovat takzvaně “na vlastní pěst”. Dovolené bez cestovních kanceláří jsou čím dál tím oblíbenější. A důvodů je hned několik. Pokud jedete tímto způsobem, stáváte se pány svého času. Vy rozhodujete, jak bude vypadat vaše dovolená. Zejména pro rodiny s menšími dětmi, které mají specifické potřeby, je to určitě lepší. Nemalou výhodou je také finanční úspora – můžete si vybrat levnější ubytování, výhodnější způsob stravování a nebudete platit žádnou provizi cestovní kanceláři.

 

Jak na levnou dopravu?

S cestovní kanceláří máte často dopravu danou, případně vybíráte z několika stanovených možností. V případě samostatného cestování je však doprava plně ve vaší režii. My se teď zaměříme na dva nejoblíbenější dopravní prostředky – letadla a auta. Jaké jsou jejich klady a zápory?

Pokud se rozhodnete pro leteckou dopravu, můžete vybírat z celé řady opravdu výhodných letenek. Na trhu totiž najdete množství nízkonákladových leteckých společností (např. Ryanair, Wizz Air, EasyJet), u nichž lze sehnat letenky za ty nejnižší ceny. V rámci nejrůznějších akcí tak můžete zakoupit zpáteční letenku třeba do Španělska už za 1 000 Kč. Stačí jen hledat. Snadno se poté dostanete i na velmi atraktivní místa za zlomek obvyklé ceny. Tyto letenky však často zahrnují jen příruční zavazadlo. Pokud si s sebou chcete vzít více věcí, musíte si za zavazadlo připlatit. Kromě toho některé děti (a možná i dospělí) létání špatně snášejí a raději preferují jiný způsob dopravy.

Tím může být třeba auto, které je pro děti mnohdy přijatelnější. A ani v tomto případě nemusí doprava vyjít příliš draze. Vzhledem k tomu, že ve většině zemí jsou zpoplatněné dálnice, značnou úsporu představuje cestování mimo placené úseky. Takové cestování navíc může být pro vás i vaše děti zajímavější, protože si prohlédnete venkov a další krásy, které byste z dálnice jen těžko viděli. Kromě toho všeho ještě získáte výhodu v podobě vlastního auta v cílové destinaci. Můžete tak dle libosti vyrážet na nejrůznější výlety. V neposlední řadě nejste limitováni rozměry nebo váhou zavazadla. Pokud se tedy chystáte na dovolenou do Chorvatska nebo jiné nedaleké destinace, cestování autem je podle nás jasnou volbou.

 

Ani ubytování nemusí stát desítky tisíc

Stačí jen dobře vybírat. Pomohou vám s tím srovnávače hotelů (např. Booking.com). Sem stačí zadat termín, lokalitu, počet osob a portál vám sám nabídce stovky ubytovacích zařízení. Pokud máte další požadavky, stačí rozšířit filtr. Výsledky vyhledávání poté můžete seřadit od nejnižší ceny a najít ten nejlepší poměr ceny a kvality. Ubytování vybírejte podle recenzí i dalších uváděných informací. Pokud cestujete s menšími dětmi, zajímejte se o vybavení hotelu – neměl by chybět třeba dětský koutek. Naopak hlučný a oblíbený bar bude spíše nepříjemností.

Využijte slevu na dítě

Cestovní kanceláře, aerolinky, ubytovací zařízení.. Ti všichni často nabízejí slevu na děti – nejmenší děti mnohdy cestují, létají, bydlí zcela zdarma, větší poté za zlomek ceny. Svůj zájezd tak můžete vybírat i podle tohoto kritéria a ušetřit na dovolené další koruny.

 

Vyberte si levnější zemi

Doprava a ubytování nejsou jedinými finančními položkami dovolené. Vždy je nutné počítat také s útratou na místě. Výše této útraty se může lišit v závislosti na zvolené zemi. Zatímco některé země jsou levnější, v jiných si pořádně připlatíte. Mezi ty levnější patří například Bulharsko nebo Chorvatsko, o něco dražší je to v Portugalsku nebo Španělsku a mezi ty nejdražší se řadí Velká Británie, Itálie nebo Švýcarsko.

Cestujte ve správný čas

Pokud vám to časové možnosti dovolí, cestujte raději mimo hlavní sezónu. Ceny hotelů poté padají klidně i na polovinu. O množství turistů nemluvě. Z prázdnin bývá nejlepší hned jejich začátek, tedy první polovina července. V některých zemích totiž touto dobou ještě probíhá výuka. Naopak nejdražším a nejfrekventovanějším měsícem v přímořských destinacích je srpen.

Na dovolenou se dobře připravte

Čím lépe se na dovolenou připravíte, tím levnější poté bude. Celou řadu věcí totiž můžete nakoupit u nás. Pokud cestujete autem, vezměte si s sebou nějaké základní potraviny. Doma si také můžete stáhnout aplikace s bezplatnými offline mapami. Ušetříte tak další koruny na nákupu map. V neposlední řadě si nezapomeňte proměnit alespoň nějakou hotovost – v ČR vám směnárny nabídnou lepší kurz než v zahraničí. Pokud máte platební kartu s bezplatnými nebo velmi levnými výběry v zahraničí, můžete samozřejmě vybírat až na místě. Tady si však dejte pozor, jaké kurzy vám místní bankomaty nabídnou. Často jsou k dispozici dvě možnosti, a to převod dle fixního kurzu, který vidíte na displeji bankomatu, nebo převod dle kurzu vaší domovské banky.

 

I v České republice můžete prožít krásnou dovolenou

Dovolená u moře je sice krásná, ne všichni si ji však mohou dovolit. Ať už z finančních nebo jiných důvodů. To ale vůbec nevadí. Vždyť i v České republice se nachází tolik krásných míst, která stojí za to navštívit. Poznávat můžete půvabná historická města i malebnou přírodu. Taková dovolená navíc může být opravdu levná. Vždyť pro děti bude dobrodružstvím i spaní ve stanech pár kilometrů od domova.

Chystáte se i vy s dětmi na letní dovolenou? Máte nějaký zaručený způsob, jak cestovat levněji? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články