Neplacení výživného

5. června 2024|

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

Neplacení výživného
Chci získat dlužné výživné.

S neplacením výživného se setkává stále více rodičů. Řešením může být podání trestního oznámení a také vymáhání dlužného výživného.

Vymáhání výživného

Vymáhání výživného je jedním z nejlepších způsobů, jak dlužné peníze získat. Rozlišujeme přitom dva způsoby vymáhání. Tím prvním je soudní výkon rozhodnutí, kdy se oprávněný rodič obrací na soud, který vydal původní rozhodnutí o výživném.

Soud poté může povinnému rodiči nařídit srážky ze mzdy a postihnout tak jeho plat. Problém však nastává ve chvíli, kdy povinný rodič nedisponuje oficiálním a pravidelným zdrojem příjmů.

V takovém případě je efektivnějším způsobem exekuční vymáhání výživného, kdy exekutor postihuje nejen plat, ale také movitý a nemovitý majetek, účty v bankách nebo dokonce i řidičský průkaz, což se pro rodiče může stát dostatečnou motivací k úhradě svého dluhu.

V případě, že zahájíte exekuční vymáhání výživného, můžete požádat Úřad práce o náhradní výživné.

S exekučním vymáháním výživného vám může pomoci i program VašeVýživné.cz. S námi neplatíte žádné poplatky, a to ani v případě neúspěšného vymáhání výživného.

Trestní oznámení

Pokud povinný rodič neplatí výživné po dobu čtyř a více měsíců, stává se jeho jednání zároveň i trestným činem. Oprávněný rodič tak může podat trestní oznámení, a to i v případě, že je dluh řešen také exekučně. Musí však opravdu dojít ke spáchání trestného činu – trestní oznámení nelze podat ve chvíli, kdy je exekuce úspěšná a rodič pravidelně dostává vymáhané peníze.

Policie často doporučuje podávat trestní oznámení opakovaně – vždy, když nejsou uhrazené další čtyři měsíce a vznikne nový trestný čin. S dalšími trestními oznámeními lze přikročit i k přísnějším trestům.

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

13. června 2024|

Výživné po maturitě

Kdy má zletilý nárok na výživné i po maturitě?

29. května 2024|

Doba oddlužení se zkrátí na tři roky

Doba oddlužení se zřejmě zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky.

Všechny články

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu