Zálohované výživné

Zálohované výživné a vše, co jste o něm potřebovali vědět. Kdo bude mít nárok na výživné od státu, v jaké bude výši a kde o něj zažádat?

Chci získat dlužné výživné

Rodičům samoživitelům, kteří s napětím sledují dění kolem zálohovaného výživného, se zřejmě blýská na lepší časy. Vládní koalice se poprvé shodla na možné podobě nového zákona a v programovém prohlášení se zároveň zavázala zákon v této podobě přijmout. Pokud vše proběhne podle plánu, mohlo by být zálohované výživné vypláceno od roku 2021.

 

Kdo bude mít nárok na zálohované výživné?

Zálohované výživné náleží rodičům, kterým bývalý partner dluží na výživném. Tato forma finanční pomoci od státu by tak měla kompenzovat chybějící alimenty. Pro zisk zálohovaného výživného je potřeba splnit následující podmínky:

  • Příjem samoživitele (= žadatele) nedosahuje průměrné mzdy (pro rok 2019 činí průměrná mzda 33 428 Kč).
  • Rodič podal trestní oznámení a zároveň zahájil exekuční vymáhání výživného.

 

V jaké výši bude zálohované výživné vypláceno?

Zálohované výživné bude rodičům vypláceno měsíčně, ve výši soudem přiznaného výživného na dítě, maximálně však do částky 3 000 Kč.

Výživné bude vypláceno nejdéle po dobu dvou let, přičemž po jednom roce se bude přezkoumávat nárok na jeho zisk.

Kde žádat o zálohované výživné?

Žádost je nutné podat na místně příslušné pobočce Úřadu práce ČR. Následně běží 30denní lhůta na její vyřízení.

Ještě před návštěvou Úřadu práce ČR je třeba zavítat na některou ze služeben Policie ČR, kde je potřeba podat na povinného rodiče trestní oznámení pro neplacení výživného. Je však nutné počítat s tím, že trestní oznámení lze podat až ve chvíli, kdy od poslední úhrady výživného uběhly alespoň čtyři měsíce.

Přiznání nároku na zálohované výživné dále není možné bez předchozího zahájení exekučního vymáhání výživného, se kterým vám v rámci projektu VašeVýživné.cz rádi a bezplatně pomůžeme. Pro více informací stačí nezávazně vyplnit níže umístěný formulář. Následně vás kontaktuje některý z našich odborných poradců, který s vámi projde vaše další možnosti.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

Střídavá péče

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

Jak na výpočet výživného (alimentů)?

Kdybychom měli spočítat dotazy týkající se výše výživného, které jsme již od našich klientů i všech ostatních obdrželi, výsledkem by bylo velmi vysoké číslo.

Přenesení vyživovací povinnosti na prarodiče

Přenesení vyživovací povinnosti na prarodiče – za jakých podmínek je takový postup možný a jaké výživné je prarodičům určeno?