Vánoce s dětmi

14. listopadu 2018|Inspirace

Ač si to mnozí z nás zatím nechtějí připustit, Vánoce se nezadržitelně blíží. Zejména rodiče malých dětí tak budou muset pomalu začít s obvyklými rituály.

Vánoce s dětmi

Psaní dopisů Ježíškovi, obvyklé tajnosti ohledně dárků a snaha utajit vše tak dlouho, jak jen to jde. Vánoce se zkrátka točí hlavně kolem těch nejmenších. Tady je tedy několik tipů, jak je proměnit v nejkrásnější (a pro rodiče i co možná nejklidnější) období roku.

Nepodceňujte přípravy

Už s první adventní nedělí začíná to krásné období plné radosti. Navoďte si doma tu správnou atmosféru a pusťte se spolu s dětmi do pečení vánočního cukroví, do tvoření adventního věnce či do výzdoby celého bytu. Uvidíte sami, že už společně strávený čas přivolá to pověstné kouzlo Vánoc.

Nezapomeňte na dopis pro Ježíška

Dopis pro Ježíška by měl být napsán s dostatečným přestihem, aby Ježíšek stihl včas splnit všechna přání. Pokud se vaše děti se svými žádostmi nedrží úplně při zemi, připravte je na to, že možná nedostanou každou položku ze seznamu (vždyť Ježíšek musí potěšit i další děti). Vyhnete se tak případnému rozčarování, které by přišlo 24. prosince. Zároveň se ale pokuste zařídit, aby alespoň jedno přání bylo splněno. Při psaní dopisu dětem můžete pomáhat a směřovat je tak pro vás přijatelným směrem.

Snadno také můžete zajistit, aby dětem přišel pozdrav od Ježíška, který potvrdí bezproblémové doručení dopisu. Stačí jen poslat pohled či dopis spolu s cílovou adresou a známkou na adresu pošty v Božím Daru a ještě před Vánoci vám dorazí zpět i se speciálním vánočním razítkem.

Před Vánoci si dopřejte oddych

Nic nezkazí dětem Vánoce tolik jako vynervovaní rodiče, kteří nic nestíhají a svou nervozitu přenášejí právě i na malé nedočkavce. I vy byste se tedy měli dostat do té správné vánoční pohody. K tomu vám nejlépe pomůže jeden den strávený přesně podle vašich představ. Domluvte se s někým z rodiny či přátel na hlídání dětí a dopřejte si zasloužený odpočinek. Koukejte se na televizi, sejděte se s přáteli, zabalte si v klidu dárky nebo si zajděte na masáž.

Štědrý den musí stát za to

Štědrý den bývá pro rodiče velmi náročnou zkouškou. Už od rána totiž děti bývají jako na trní a nemohou se dočkat večera. Je tedy více než možné, že dříve či později ztratíte nervy. Tomu se ale snažte vyvyrovat, abyste jim nezkazili jejich velký den.

Vhodné tak bude vymyslet opravdu zábavný program. Jděte se projít po vyzdobených ulicích, dojděte si do místního kostela pro Betlémské světýlko nebo vymyslete tématické hry, kterými zkrátíte čekání na večer. Můžete si také vytvořit svou vlastní tradici a každoročně ji dodržovat.

Večer děti zbytečně nenapínejte a pusťte se do rozbalování dárečků co nejdříve. Ocení to určitě více než několikachodovou večeři či následný úklid kuchyně.

 

Máte i vy své osvědčené tipy na příjemně strávený vánoční čas s dětmi? Podělte se s námi i s dalšími rodiči ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

16. května 2024|

Příspěvek pojišťoven na letní tábory

Podmínky čerpání je nutné zjistit přímo na webu zdravotní pojišťovny.

9. května 2024|

Návrh na výživné pro zletilého – vzor 2024

I zletilé dítě má nárok na výživné, zde je vzor jak o něj u soudu zažádat.

2. května 2024|

Co se dá dělat, když dlužník skrývá majetek?

Ačkoli se na první pohled může zdát, že dlužník nic nemá, tak realita může být odlišná.

Všechny články