Rodičovský příspěvek

Chci získat dlužné výživné

Rodičovský příspěvek 2018 – vše, co jste potřebovali vědět

Rodičovský příspěvek (RP) je dávkou státní sociální podpory, která plynule navazuje na vyplácení peněžité pomoci v mateřství (PPM), případně je vyplácena ode dne porodu (když nárok na mateřskou vůbec nevznikl).

Celková částka vyplácená na jedno dítě činí 220 000 Kč. Při narození dvojčat a vícerčat se poté vyplácená částka zvyšuje na 330 000 Kč. Už na polovinu roku 2019 je však plánováno navyšování částky, jejíž výše je už celých šest let beze změny.

Výše rodičovského příspěvku

Dobu vyplácení a tedy i měsíční výši příspěvku lze upravit podle svých preferencí. Tyto údaje lze měnit i v průběhu vyplácení příspěvku, a to každé tři měsíce. Platí, že dávka nemůže být vyplácena méně než 6 měsíců a déle než 4 roky. Pokud jde o maximální možnou výši příspěvku, kterou lze v jednom měsíci vyplatit, hraje zde roli průměrný měsíční výdělek rodiče. U OSVČ je stanovena maximální měsíční výše dávky na 7 600 Kč.

Jak a kdy žádat o rodičovský příspěvek?

O výplatu příspěvku je nutné zažádat na kontaktní pobočce úřadu práce dle místa trvalého bydliště. Žádost o rodičovský příspěvek je prováděna prostřednictvím příslušného formuláře, který naleznete mimo jiné na webových stránkách . Kromě vyplněného formuláře je nutné donést také občanský průkaz, rodný list dítěte či dětí, doklady o výplatě peněžité pomoci mateřství a potvrzení příjmů či jiné podklady, na základě kterých lze vypočítat denní vyměřovací základ.

O rodičovský příspěvek lze zažádat kdykoliv po narození svého dítěte – nejpozději však do 4 let věku dítěte. Žádost se obvykle podává před ukončením pobírání PPM. V případě, že nárok na PPM nevznikl, je žádáno ode dne narození dítěte a žádost se podává co nejdříve po jeho narození. Dávka je schvalována automaticky – platí, že nárok vzniká každému, kdo pečuje o dítě do 4 let. Dávku může pobírat pouze jeden z rodičů, je však možné se v jejím pobírání střídat.

 

Další informace o dávkách státní sociální podpory (a nejen o nich) naleznete na našem blogu, kde pravidelně zveřejňujeme články o všem, co vás zajímá.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

Trestní oznámení pro neplacení výživného

Porušení vyživovací povinnosti se po čtyřech měsících stává trestným činem. Jak v takovém případě postupovat a na koho se obrátit?

Střídavá péče alimenty

Jak je to s výživným v případě určení střídavé péče?

Alimenty zákon

Shrnutí a citace právních předpisů, které u nás upravují vyživovací povinnost.

Potřebujete pomoci se získáním výživného?

Napište nám na sebe kontakt. Brzy vám zavoláme a domluvíme se na nejvhodnějším postupu.

Ozveme se vám během pár hodin.