Rodičovský příspěvek

Chci získat dlužné výživné

Rodičovský příspěvek 2020 – vše, co jste potřebovali vědět

Rodičovský příspěvek (RP) je dávkou státní sociální podpory, která plynule navazuje na vyplácení peněžité pomoci v mateřství (PPM), případně je vyplácena ode dne porodu (když nárok na mateřskou vůbec nevznikl).

Celková částka vyplácená na jedno dítě od 1. ledna 2020 činí 300 000 Kč. Při narození dvojčat a vícerčat se poté vyplácená částka zvyšuje na 450 000 Kč.

Navýšení se týká nejen rodičů, kteří příspěvek začnou pobírat až po 1. lednu 2020, ale také těch, kteří jej k tomuto datu aktivně čerpají. V tomto případě však rodiče nemusí stihnout vyčerpat celých 300 000 Kč, protože vyplácení příspěvku je omezeno vyměřovacím základem rodiče. Příspěvek se nenavyšuje rodičům, kteří jeho plnou výši vyčerpali do 31. 12. 2019. 

Výše rodičovského příspěvku

Dobu vyplácení a tedy i měsíční výši příspěvku lze upravit podle svých preferencí. Tyto údaje lze měnit i v průběhu vyplácení příspěvku, a to každé tři měsíce. Platí, že dávka nemůže být vyplácena méně než 6 měsíců a déle než 4 roky. Pokud jde o maximální možnou výši příspěvku, kterou lze v jednom měsíci vyplatit, hraje zde roli průměrný měsíční výdělek rodiče.

Jak a kdy žádat o rodičovský příspěvek?

O výplatu příspěvku je nutné zažádat na kontaktní pobočce úřadu práce dle místa trvalého bydliště. Žádost o rodičovský příspěvek je prováděna prostřednictvím příslušného formuláře, který naleznete mimo jiné na webových stránkách . Kromě vyplněného formuláře je nutné donést také občanský průkaz, rodný list dítěte či dětí, doklady o výplatě peněžité pomoci mateřství a potvrzení příjmů či jiné podklady, na základě kterých lze vypočítat denní vyměřovací základ.

O rodičovský příspěvek lze zažádat kdykoliv po narození svého dítěte – nejpozději však do 4 let věku dítěte. Žádost se obvykle podává před ukončením pobírání PPM. V případě, že nárok na PPM nevznikl, je žádáno ode dne narození dítěte a žádost se podává co nejdříve po jeho narození. Dávka je schvalována automaticky – platí, že nárok vzniká každému, kdo pečuje o dítě do 4 let. Dávku může pobírat pouze jeden z rodičů, je však možné se v jejím pobírání střídat.

Další informace o dávkách státní sociální podpory (a nejen o nich) naleznete na našem blogu, kde pravidelně zveřejňujeme články o všem, co vás zajímá.

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

Spirála snižující se životní úrovně

Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?

Maturity a status studenta

Maturity klepou na dveře. A co po maturitě?

Společně posuzované osoby v domácnosti 

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?