Novoroční předsevzetí – jak je dodržet?

27. prosince 2018|Inspirace

Novoroční předsevzetí si každoročně dávají tisíce lidí po celém světě. Mají taková předsevzetí smysl? A co dělat, abychom je opravdu zvládli dodržet?

Novoroční předsevzetí – jak je dodržet?

Zhubnout přebytečná kila, přestat kouřit, začít pravidelně sportovat, najít si lepší práci… Tato předsevzetí patří mezi ty úplně nejčastější. Každoročně si je jako svůj cíl pro následující rok vybírají tisíce lidí.

A ačkoliv se do toho v lednu pouští většina z nás s opravdovou vervou, v únoru už zase fitness centra zejí prázdnotou, čerství nekuřáci se vracejí ke kouření a nespokojení zaměstnanci odkládají hledání nové práce na někdy jindy.

Nabízí se tak otázka, zda novoroční předsevzetí vůbec mají nějaký smysl. Mají! Jen je nutné je správně formulovat a udělat vše pro jejich dodržení. Jak na to? To si hned povíme.

Neunáhlujte se

Novoroční předsevzetí často představují velmi významné změny ve vašem životě. Při jejich výběru byste se tedy určitě neměli unáhlit. Vždy si promyslete, o jaké změny opravdu stojíte, zda je pro vás jejich dosažení reálné a zda vám ve výsledku nezpůsobí více starostí a problémů.

Co je psáno, to je dáno

Předsevzetí si vždy napište na papír a umístěte je na dobře viditelné místo. Pomůže vám to k tomu, abyste si předsevzetí co nejlépe definovali. Připsat poté můžete i vaše důvody, proč se o danou změnu snažíte, a také odměny, které jste si stanovili za dodržení. Pokud budete mít tyto informace stále na očích, bude pro vás jejich plnění o poznání jednodušší.

Dávejte si taková předsevzetí, která je možné dodržet

Ani ti nejodhodlanější nedokáží shodit dvacet kilo za měsíc a silní kuřáci zase nezvládnou přestat kouřit ze dne na den. Takto nesplnitelná předsevzetí jsou tak předem odsouzena k neúspěchu.

Pokud se však pro začátek rozhodnete „jen“ pro lehkou úpravu jídelníčku a pravidelné zařazení pohybové aktivity například na jeden den v týdnu, hned máte větší šanci na úspěch.

Stejně tak pokud jde o kouření či jiné zlozvyky – nesnažte se přestat ze dne na den, ale raději se smiřte s tím, že to bude běh na delší trať a dejte tomu potřebný čas. Pamatujte, že i drobná změna je lepší než vůbec žádná.

Důležité je vytrvat

Až vás začne opouštět počáteční nadšení (jako že k tomu téměř jistě dojde), nevzdávejte to. Raději zkuste překonat svou nechuť a pokračujte ve svém snažení. Nejtěžší jsou vždy začátky. Až se přes ně dostanete, bude to vše mnohem jednodušší.

Například pokud jde o zmíněné cvičení, tady často chvíli trvá, než se z povinnosti stane zábava a oblíbený koníček. Veřte však, že pokud vydržíte, vypěstujete si velmi zdravou závislost.

Najděte si tu správnou motivaci

Vhodně vybraná odměna dokáže být tou nejlepší motivací pro každého z nás. Snažíte se zhubnout přebytečná kila? Odměňte se za své snažení letní dovolenou (třeba i na nedaleké vodní přehradě), kde ukážete zbrusu nové dvoudílné plavky, o kterých se vám dříve ani nesnilo. Přestáváte kouřit? Slibte si, že si za ušetřené peníze koupíte něco, po čem už dlouho toužíte.

Průběžně vyhodnocujte výsledky

Zapisujte si, jakých výsledků průběžně dosahujete. Zhubli jste svá první dvě kila? Zapište si to. Snížili jste spotřebu svých cigaret o čtvrtinu? I to je velký důvod k oslavě. Tyto úspěchy vás motivují k pokračování a je tedy více než důležité mít o nich dokonalý přehled.

A pokud se vám náhodou něco splnit nepodaří? Určitě nezoufejte a nezatracujte své snažení. Uklouznout totiž může úplně každý. S prvním klopýtnutím ještě není nic ztraceno.  Stačí jen vytrvat a nedovolit negativním myšlenkám, aby zničily vaše úsilí.

S co vy, dáváte si novoroční předsevzetí? A daří se vám je dodržovat? Podělte se s námi i s dalšími rodiči ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články