Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je označením pro období před porodem a těsně po něm, během kterého matce dítěte náleží peněžitá pomoc v mateřství.

Chci získat dlužné výživné

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je jednou z dávek nemocenského pojištění a nárok na ni mají pouze ty žadatelky, které se nemocenského pojištění účastní.

Mateřská dovolená 2018

Hlavní podmínkou pro zisk PPM je již zmíněná účast na nemocenském pojištění, a to v den nástupu na mateřskou a také alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou.

Nárok na dávku mají OSVČ – i zde se však platí povinnost účasti na nemocenském pojištění, které je jinak pro OSVČ zcela dobrovolné. 

Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena po dobu 28 týdnů (případně 37 týdnů při porodu dvou dětí). Nástup na mateřskou by měl být uskutečněn 6–8 týdnů před očekávaným termínem porodu.

Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Žádost o PPM vyplňuje ošetřující gynekolog. Tuto žádost je poté nutné předat zaměstnavateli (nebo v případě OSVČ rovnou Správě sociálního zabezpečení).

Výpočet mateřské

Pro určení výše mateřské je nejprve nutné stanovit denní vyměřovací základ. Ten je vypočítán z příjmu za posledních 12 měsíců, který je vydělen počtem kalednářních dnů (jen těch započitatelných – tedy bez dnů pracovní neschopnosti, čerpání ošetřovného atd.).

Tuto částku je následně nutné redukovat dle redukčních hranic stanovených pro příslušný rok. Výše denní mateřské činí 70 % z redukovaného základu.

Podrobný návod k výpočtu mateřské a informace o redukčních hranicích naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Potřebujete s čímkoli poradit? Zeptejte se odborníků nebo rodičů v diskuzi.

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

Návrh na zvýšení výživného – vzor 2022

Přestává soudem stanovené výživné stačit na pokrytí základních potřeb vašich dětí? Nebojte se zažádat o jeho zvýšení. Poradíme vám, jak na to.

Návrh na určení péče o dítě a výživného – vzor 2022

Řešíte otázku péče o dítě a určení výživného? Poradíme vám, jak sepsat návrh a kterému soudu jej doručit.

Speciální jednorázová dávka hmotné nouze MOP COVID19

Ocitli jste se bez finančních prostředků? Využijte dávky MOP COVID 19.

Potřebujete pomoci se získáním výživného?

Napište nám na sebe kontakt. Brzy vám zavoláme a domluvíme se na nejvhodnějším postupu.

Ozveme se vám během pár hodin.