Novinky roku 2020, které pomohou (nejen) samoživitelům

24. ledna 2020|Informace

Co přinesl začátek roku 2020 v oblasti financí? Posvítili jsme si na novinky, které pomohou (nejen) rodičům samoživitelům.

Novinky roku 2020, které pomohou (nejen) samoživitelům
Chci získat dlužné výživné

Být samoživitelem není vůbec jednoduché, a to nejen z hlediska péče o děti a domácnost, ale také pokud jde o finanční zabezpečení rodiny. Vysoké nájmy, drahé školní i mimoškolní aktivity… To je jen zlomek toho, s čím se musí rodiče samoživitelé potýkat. 

Proto jsme moc rádi, když nový rok přinese i novou šanci na život bez starostí. I když samozřejmě víme, že současná situace není pro samoživitele ideální, jsme rádi za každou změnu k lepšímu. A jaké změny přináší rok 2020?

Vyšší rodičovský příspěvek

Začátek roku 2020 s sebou přinesl dlouho diskutované navýšení rodičovského příspěvku. Od 1. ledna bude vyplácen rodičovský příspěvek ve výši 300 000 Kč (dříve 220 000 Kč) na jedno dítě a 450 000 Kč (dříve 330 000 Kč) v případě narození dvojčat a vícerčat.

Navýšení se týká nejen rodičů, kteří příspěvek začnou pobírat až po 1. lednu 2020, ale také těch, kteří jej k tomuto datu aktivně čerpají. V tomto případě však rodiče nemusí stihnout vyčerpat celých 300 000 Kč, protože vyplácení příspěvku je omezeno vyměřovacím základem rodiče. Příspěvek se nenavyšuje rodičům, kteří jeho plnou výši vyčerpali do 31. 12. 2019. 

Vyšší nemocenské, náhrada mzdy a některé z dávek nemocenského pojištění

Od začátku letošního roku se zvyšují také redukční hranice pro výpočet nemocenské a v souvislosti s tím i pro výpočet náhrady mzdy. 

U nemocenské se redukční hranice používané pro výpočet denního vyměřovacího základu mění následovně: 

  • 1. redukční hranice – 1 162 Kč (dříve 1 090 Kč),
  • 2. redukční hranice – 1 742 Kč (dříve 1 635 Kč),
  • 3. redukční hranice – 3 484 Kč (dříve 3 270 Kč).

V případě náhrady mzdy se poté pracuje právě s redukčními hranicemi pro výpočet nemocenské, které se za těmito účely násobí hodnotou 0,175. Z tohoto důvodu tak od ledna 2020 vzrůstají i redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy, a to následovně: 

  • 1. redukční hranice – 203,35 Kč (dříve 190,75 Kč),
  • 2. redukční hranice – 304,85 Kč (dříve 286,13 Kč),
  • 3. redukční hranice – 609,70 Kč (dříve 572,25 Kč).

S denním vyměřovacím základem, který se v důsledku navýšení redukčních hranic rovněž zvyšuje, poté pracujeme i při výpočtu ošetřovného nebo peněžité pomoci v mateřství. Díky tomu tak od ledna 2020 narůstá i výše těchto dávek. 

Vyšší minimální mzda

V roce 2020 zaznamenáváme další růst minimální mzdy, tentokrát na 14 600 Kč. V souvislosti s růstem minimální mzdy se poté zvyšují zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ i zdravotní pojištění pro samoplátce. Dobrou zprávou pro rodiče je navýšení školkovného, které lze v roce 2020 uplatnit až do výše 14 600 Kč.

Rýsuje se možná podoba zálohovaného výživného

Vládní koalice se po mnoha měsících diskuzí shodla na možné podobě zálohovaného výživného. Aktuálně by tak samoživitelé mohli v případě dlužného výživného získat finanční podporu od státu, která by jim kompenzovala právě chybějící výživné.

Podle nové dohody by se mohlo jednat o 3 000 Kč měsíčně po dobu až dvou let. Stále však není jisté, zda by pevnou částku nenahradil například určitý násobek životního minima dítěte, který se mění s jeho věkem.

Pro zisk zálohovaného výživného bude zřejmě nutné splnit dvě podmínky, a to podání trestního oznámení pro neplacení výživného a současné zahájení exekučního vymáhání.

Posun v otázce zálohovaného výživného určitě vítáme, dosud však nebylo stanoveno žádné pevné datum, od kdy by měl stát začít vyplácet tuto finanční pomoc. Zatím se předpokládá, že to bude od začátku roku 2021. 

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

28. března 2024|

Mimosoudní dohoda rodičů

Dokážete se se svým bývalým partnerem rozumně domluvit na výši výživného? Pokud nejste manželé, můžete celou věc řešit i mimosoudně.

Všechny články

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu