Jak vybrat základní školu?

13. srpna 2019|Čas s dětmi

Základní škola má ohromný vliv na celý budoucí život našich dětí. Proto je potřeba věnovat jejímu výběru dostatek pozornosti. Jak vybrat tu nejlepší?

Jak vybrat základní školu?

Zápisy do základních škol probíhají v naprosté většině případů začátkem jara. S výběrem se však začíná dlouho předtím. Někdy třeba i celý rok. Jedině tak můžete vybírat opravdu svobodně, máte čas navštěvovat vybrané školy a problémem není ani případné přehodnocení původního rozhodnutí. 

Co zohlednit při výběru? 

Dostupnost školy

Jedním z velmi důležitých faktorů je poloha školy. Vždy byste měli zvážit, zda nebude problém s dostupností, a to nejen v začátcích, kdy budete dítě do školy pravděpodobně vozit vy, ale také v následujících letech, kdy už se bude dopravovat samo. Vybírat školu na opačné straně města tak zřejmě nebude ta nejlepší volba. 

Učitelé

Vždy je vhodné osobně poznat vyučující i vedení školy. Všímejte si, jak s vámi jednají a jak se chovají k dětem. Pokud je navíc jasné, který z vyučujících by měl na starosti přímo vašeho prvňáčka, domluvte si určitě schůzku i s ním. Právě učitelé jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, takže tomuto bodu věnujte opravdu zvýšenou pozornost. 

Výukové metody

Jakým způsobem probíhá výuka, testování znalostí a hodnocení? Přistupuje učitel ke svým studentům individuálně? Mají děti možnost věnovat se tomu, co je baví (např. matematické třídy, sportovní třídy atd.)? Pokud chcete, aby škola nebyla jen nenáviděnou povinností, tyto otázky by vás určitě měly zajímat.

Kdyby vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovovaly standardní výukové metody, můžete prozkoumat i alternativní základní školy, které nabízejí zcela odlišný přístup ke vzdělávání žáků.  

Vybavení a další možnosti

Školy se dnes často liší i svým vybavením. Zatímco v jedné najdete kvalitně zařízenou tělocvičnu, jídelnu s nabídkou zdravých jídel, interaktivní tabule nebo další moderní technologie, v jiné škole může být realita zcela odlišná. Při výběru tedy zvažte i vybavení školy, které především na děti může velmi zapůsobit. 

Prostředí

Zjistěte si, kdy vámi vybraná základní škola pořádá den otevřených dveří (případně si zkuste domluvit individuální termín návštěvy) a zajděte se spolu s budoucím školákem na místo podívat osobně. Prohlédněte si nejen zmíněné vybavení, ale také obyčejné třídy nebo další zázemí připravené pro studenty. Všímejte si, jak to zde vypadá, jaká panuje atmosféra a jak na vás celé místo působí. 

Hodnocení školy

Ještě než se definitivně rozhodnete, zkuste si na chvíli sednout k počítači a vyhledat ohlasy ostatních rodičů. Zkoumejte pozitivní i negativní hodnocení, určitě však na jejich základě nedělejte žádná rychlá rozhodnutí – vše si vždy pořádně ověřte.

Při výběru zvažte nejen výše uvedené aspekty, ale i své pocity. Důležitým faktorem je poté i názor samotného dítěte. Ani ta sebelepší škola nebude dobrá, pokud ji váš malý školák nebude navštěvovat rád.

Jaké jsou vaše zkušenosti s výběrem základní školy? Podle čeho jste se rozhodovali? Budeme rádi, když se o své tipy podělíte s námi i s dalšími rodiči ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

13. června 2024|

Výživné po maturitě

Kdy má zletilý nárok na výživné i po maturitě?

5. června 2024|

Neplacení výživného

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

Všechny články