Jak ušetřit na mateřské dovolené?

11. srpna 2021|Inspirace

Šetření na mateřské dovolené nemusí znamenat strádání.

Jak ušetřit na mateřské dovolené?

Maminky na rodičovské dovolené mnohdy řeší finanční problémy. Být odkázána jen na rodičovský příspěvek není žádná hitparáda, ale věřte, že i na rodičovské se dá ušetřit a výrazně neomezovat životní standard.

Příjmy a výdaje

Sepište si veškeré příjmy a výdaje, jakmile získáte přehled o peněžních tocích ve Vaší domácnosti, budete je moci efektivněji řídit. Současně si zapisujte všechny útraty i z drobných nákupů. To Vám pomůže včas s utrácením zpomalit do příchodu dalšího rodičovského příspěvku. Je dobré si každý měsíc odložit nějakou částku bokem, ale nesáhnout na ní. První měsíc třeba jen 200 korun. Tímto odkládáním určitého obnosu si postupně tvoříte rezervu pro náhlé výdaje.

• Potraviny

Ušetřit můžete domácí výrobou příkrmů. Zdá se to složitější než to ve skutečnosti je. Začíná se zeleninovými příkrmy (cuketa, dýně, brambor, mrkev) a nakonec ovocné příkrmy jako jablečné, hruškové. Stačí uvařit jednodruhovou zeleninu a poté ji rozmixovat.  Není třeba žádná sůl nebo jiné koření. Postupně přidávejte kousek masa a spojujte chutě. Vše si můžete zamrazit i do porcí. Sledujte akční letáky a do obchodu choďte se striktním seznamem. Co nepotřebuji, jednoduše nekoupím.

Oblečení a hračky

Dítě do 1 roku roste velmi rychle a oblečení mu vydrží pár týdnů. Nenakupujte hromady, nevyužijete je. V ideálním případě si najděte na internetu skupinu, která takové oblečení daruje oblečky daruje nebo za drobný peníz prodává. Malé dítě věc zpravidla nezničí (zimní bundy, kombinézy). Nekupujte sezónní oblečení a boty příliš dopředu. Menší děti občas velikost přeskočí. A vás to bude stát náklady navíc. Taktéž bazary s dětským zbožím, kde můžete sehnat pěkné kousky již za pár korun jsou dobrá volba. Ale ne každý je ochoten nosit bazarové věci. Pak můžete využít výprodeje, ale je třeba dávat pozor a nekupovat zbytečnosti.

Investujte spíše do chytrých hraček (inspirujte se třeba Montessori nápady, které dokonce můžete vyrobit jednoduše doma) než do plyšáků všech velikostí. Knihy pro starší dítě vypůjčíte v knihovně. Miminka ocení jedno dvě kousátka, něco šustivého, vás a prostor. Časem kostky (či něco, z čeho lze stavit), zvířátka, auta, dřevěné puzzle. Děti milují váš hlas, proto jim čtěte.

 

 

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

16. května 2024|

Příspěvek pojišťoven na letní tábory

Podmínky čerpání je nutné zjistit přímo na webu zdravotní pojišťovny.

9. května 2024|

Návrh na výživné pro zletilého – vzor 2024

I zletilé dítě má nárok na výživné, zde je vzor jak o něj u soudu zažádat.

2. května 2024|

Co se dá dělat, když dlužník skrývá majetek?

Ačkoli se na první pohled může zdát, že dlužník nic nemá, tak realita může být odlišná.

Všechny články