7 tipů a triků, jak zabavit dítě na cestách

22. března 2017|Inspirace

7 tipů a triků, jak zabavit dítě na cestách

Nezáleží na tom, zda jedete vlakem za babičkou nebo cestujete po městě, těchto 7 tipů a triků funguje prostě kdykoliv.

Každé dítě je jiné, jedinečné, ale přece je dětský svět fantazie pro všechny ratolesti téměř totožný. Ať už je láká dobrodružství, poznávání nového či dělání neplechy, posouvají své hranice poznání, kreativity a představivosti.

 

Obecně se ví, že není jednoduché získat dlouhodobou pozornost dětí. A to především v dopravním prostředku, kde může být dlouhá cesta opravdu nuda. Nezáleží na tom, zda jedete vlakem za babičkou nebo cestujete po městě, těchto 7 tipů a triků, jak zabavit dítě ve věku od 3 do 12 let, funguje prostě kdykoliv :-).

 

1.MALÍ VELCÍ MIMOVÉ

Vymyslete si jistou činnost, která se dá udělat rukama, např. česání vlasů, mytí zubů, rozbíjení vajíček, míchání karet… Tuto činnost předveďte pantomimou, využijte při ní gesta a mimiku tak, aby pohyby byly totožné s předváděním činnosti. Dítě hádá, jakou činnost ukazujete. Po uhodnutí činnosti je na řadě Vaše ratolest. Dítě si také vymyslí a předvede činnost, kterou se snažíte uhodnout. Kdo má po třech kolech nejvíce bodů, ten vyhrává a stává se nejlepším mimem!

 

2.HÁDEJ, JAKÉ JSEM ZVÍŘE

Dítě si vymyslí nějaké zvířátko, které si zapamatuje. Ostatní spoluhráči se ptají a dávají mu otázky, na které dítě odpovídá formou odpovědí ano/ne. Například: „Žiješ v hnízdě? Máš ocas? Létáš? Máš srst? Jsi bílý?“ Ten, kdo jako první zvíře uhodne, si pak vymyslí další zvíře. Hru hrajte dvě až tři kola, v závislosti na počtu hráčů. Nejlepší hráč získává titul nejšikovnějšího hádače. A věřte, že ti nejmenší vždy vyhrávají :-)!

 

3.POHÁDKÁŘ

Určitě víte, že knihy namluvené příjemnými a výraznými hlasy zkušených herců se těší mimořádné oblibě. Mnozí, a nejen řidiči aut tvrdí, že při dlouhých a únavných jízdách upřednostňují právě audio knihu. Zapněte tedy svému dítěti příběh, který má v oblibě a po jeho vyslechnutí si o něm společně popovídejte. Zeptejte se, co všechno si z příběhu pamatuje a po jeho převyprávění ho jmenujte pohádkářem zájezdu!

 

4.NAMALUJ SI SEN

Menší děti velmi rády dávají své pocity na papír. Barevnou škálou dokážou vyjádřit své nálady a vnímání okolního světa. Zkuste si společně nakreslit tajná přání a sny, které Vás určitě ještě více sblíží. Vzájemným dialogem s pastelkami v ruce a kreativním skládáním papíru se určitě každé dítě promění na nejvnímavějšího malíře Vaší rodiny.

 

5.NA CESTĚ DO POHÁDKOVÉHO SVĚTA NESVĚTA

Představte si, že se máte sbalit na cestu do země plné fantazie a pohádkových bytostí, do oblíbené pohádky Vašeho dítěte. Nicméně s sebou si můžete vzít jen 3 věci. Dítě si promyslí 3 nejdůležitější věci, bez kterých by nedokázalo přežít a touží si je vzít s sebou. Vy musíte pomocí jednoduchých otázek hádat, které 3 věci to jsou. Dítě odpovídá jen ano/ne. Hra trvá tak dlouho, dokud neuhodnete všechny věci na cestu do země fantazie. Tak, kdo z Vás bude větším cestovatelem?

 

6.JEDLÁ ABECEDA

Pokud máte doma školáka, se kterým je třeba se učit, toto je jeden nenásilný a nenápadný způsob:-). Hru rozproudíte tak, že řeknete nějaké počáteční písmeno, na které děti musí co nejrychleji vymyslet co nejvíce slov (mohou to být předměty, věci, zvířata nebo jména). Chcete-li hru překombinovat, ještě slova vyhláskujte, vytleskejte a řekněte, kolik mají slabik.

Nebo zkuste hru ozvláštnit a vymyslet jedlou abecedu. První z vás řekne: Miluji ananas! („A“ jako první písmeno abecedy). Druhý z vás pokračuje: Miluji ananas a banán! („B“ jako druhé písmeno abecedy). Pak se pokračuje podle písmen abecedy řadu za řadou, přičemž si ale musíte pamatovat všechna předchozí slova. Kdo z Vás vytvoří nejdelší jedlou řadu z abecedy, stává se písmenkovým králem či písmenkovou královnou.

 

7.TAJEMNÝ LOVEC AUTOMOBILŮ

Hra je určena hlavně pro chlapce. S Vaším synem se díváte ven z okna auta, stopnete si 3 minuty a během této doby se snažíte ukázat na co nejvíce zajímavých dopravních prostředků, které jedou kolem na silnici. Za každé vozidlo dostanete body. Po 3 kolech a vystřídání se navzájem, spočítáte body. Kdo jich má nejvíc, ten vyhrává. Věřte, že každé dítě bude mistrem v lovení automobilů! A aby toho nebylo málo, za každé žluté vozidlo si ještě připočtěte bonusový bod.

  • osobní auto: 1 bod
  • nákladní auto: 2 body
  • karavan: 3 body
  • záchranáři: 5 bodů
  • žlutá barva: 1 bod

 

Všech 7 tipů a triků vám určitě pomůže zahnat nepříjemnou nudu během cestování, ba co víc, každá hra je vlastně přirozená lidská činnost, která spolu s pravidly napomáhá socializovat děti. Hra je prostě to, co přináší potěšení, radost a je školou života Vašich malých velkých rošťáků :-).

 

Jak zvládáte dlouhou cestu v dopravním prostředku s dětmi Vy? Máte nějaký zaručený tip, jak své ratolesti zabavit?

Tým VašeVýživné.cz

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články