Vláda zvažuje posvítit si na dlužníky

18. ledna 2024|

Nezabavitelná srážka ze mzdy se od roku 2019 rapidně zvyšuje a v polovině případů není z platu dlužníka vůbec nic sráženo.

Vláda zvažuje posvítit si na dlužníky

Srážky ze mzdy tvoří zásadní prvek exekučního řízení v České republice. V posledních letech došlo opakovaně k navýšení nezabavitelné částky, kterou dlužník musí vždy obdržet ze své mzdy, bez ohledu na exekuční řízení. 

Základní nezabavitelná částka v roce 2024 pro dlužníka klesla na 12 705 Kč. Oproti loňsku je to o 933 Kč méně. U každé vyživované osoby v domácnosti činí nezabavitelné minimum nově 3 176 Kč, což je o 234 Kč na osobu méně než v roce 2023. 

Na nastavený systém doplácejí věřitelé, včetně samoživitelů nebo obětí trestného činu. Současný systém srážek ze mzdy je podle komory potřeba přehodnotit. 

Vláda zvažuje novou právní úpravu, která by zavedla minimální srážku ve všech exekucích srážkami ze mzdy. Podstata návrhu  spočívá v tom, že se dlužníkovi vždy strhne ze mzdy určitá minimální částka bez ohledu na výši příjmu. Aktuálně se vede diskuse, že by tato částka činila deset procent minimální mzdy, tedy 1890 korun nebo šest procent (1134 Kč) u ekonomicky zranitelných osob, jako jsou důchodci.

Zatím ještě konečné rozhodnutí nepadlo ačkoli byla věc několikrát projednávána se zástupci všech koaličních stran. pokud bude nalezena shoda na úrovni vládní koalice, může dojít k právní úpravě.

 

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

5. června 2024|

Neplacení výživného

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

29. května 2024|

Doba oddlužení se zkrátí na tři roky

Doba oddlužení se zřejmě zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky.

23. května 2024|

Odvolání – když nesouhlasíte s rozhodnutím soudu

Jak probíhá odvolání proti rozsudku o výživném, komu se doručuje a jaká je lhůta pro jeho podání?

Všechny články