Pohádkové i jiné putování po České republice aneb Tipy na nejkrásnější výlety s dětmi

4. července 2018|Inspirace

Prázdniny, léto a dlouhé slunečné dny jako stvořené k nejrůznějším výletům jsou konečně tady. Je tedy ideální čas sbalit se a vyrazit na dovolenou.

Pohádkové i jiné putování po České republice aneb Tipy na nejkrásnější výlety s dětmi

Pokud nechcete nebo nemůžete odjet k moři, nezoufejte. Abyste prožili nezapomenutelnou dovolenou se svými dětmi, nemusíte vůbec opustit hranice naší republiky. I u nás najdete nespočet krásných míst, která stojí za to navštívit. Tady jsou naše tipy.

Muzeum hraček v Benátkách nad Jizerou

Zážitkem pro celou rodinu bude návštěva muzea historických hraček v Benátkách nad Jizerou. Muzeum sídlí v příjemném prostředí místního zámku, jehož prostory svého času obýval i proslulý hvězdář Tycho Brahe. Prohlédnout si zde můžete hračky, s nimiž si děti po celém světě hráli v letech 1860–1945. K vidění jsou mimo jiné panenky z dalekého Japonská, autíčka nebo třeba zmenšeniny šicích strojů. Samotné Benátky nad Jizerou jsou krásným městem s neméně krásným okolím. Pokud vám to tedy časové možnosti dovolí, určitě neváhejte strávit tady více dní. Za návštěvu určitě stojí zřícenina hradu Dražice nebo velmi oblíbená stezka Krajinou Rudolfa II., která vede podél řeky Jizery.

České hrady

Naprostá většina českých hradů má na léto připravený bohatý program pro malé i velké. Těšit se můžete na divadelní představení, šermířské souboje, ukázky dravců, noční prohlídky i celou řadu dalších aktivit. Stačí se tedy jen podívat na váš oblíbený hrad (případně na hrad, který se nachází ve vaší blízkosti) a vybrat si svůj letní program. Pokud navíc spojíte návštěvu hradu s nocováním v nedalekém kempu, vaše děti budou z takového dobrodružství určitě nadšené.

Pohádková Šumava

Šumava je překrásnou oblastí plnou hustých lesů, malebných horských vesniček i jedinečných přírodních úkazů. Ať už se sem vypravíte na den, nebo rovnou na týden, nudit se určitě nebudete. Až vaše děti omrzí procházky přírodou, můžete je vzít do Pohádkové chalupy v Mlázovech u Kolince, kde se všichni seznámíte se šumavskými strašidly a dalšími bytostmi z místních pověstí a pohádek.

Vodní nádrž Lipno

Pokud ze všeho nejvíce toužíte po pořádném odpočinku, můžete se vypravit k lipenské přehradě, která leží na hranici šumavského Národního parku. Díky ohromné rozloze přehrady si tady budete připadat opravdu jako u moře. Samozřejmostí je celá řada atrakcí a vodních sportů, které si mohou vyzkoušet malí i velcí. Po zaslouženém odpočinku se nezapomeňte vypravit na kopec Kramolín, kde je umístěna oblíbená Stezka korunami stromů, nebo do Lipna nad Vltavou, kde se nachází neméně atraktivní bobová dráha. Z Lipna si poté můžete udělat krásný výhled i do nedalekého Českého Krumlova. V okolí přehrady se nachází hned několik kempů, které vám poskytnou příjemné a cenově dostupné zázemí po celou dobu pobytu.

Telč

Pokud existuje město, ve kterém si budete připadat jako v pohádce, pak je to bezesporu Telč. Ta je právem považována za opravdovou renesanční perlu naší republiky. Překrásné náměstí jako vystřižené z pohádky plné urozených princezen, starostlivých králů a zlých draků vás určitě na první pohled okouzlí. Určitě nikoho nepřekvapí, že právě historické jádro města bylo pro svůj význam zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Aby té pohádkové krásy nebylo málo, nesmí chybět ještě půvabný zámek, který patří mezi naše nejcennější zástupce renesanční architektury. Uvidíte sami, že příjemná atmosféra učaruje nejen vám, ale také vašim dětem. Neméně zajímavé je poté i okolí města. První zastávkou turistů je ve většině případů některý ze tří rybníků, které město obklopují. Vypravit se však můžete i na nedaleký hrad Roštejn nebo na vrchol Oslednice, kde si prohlédnete celý kraj téměř z ptačí perspektivy – nachází se zde velmi vyhledávaná rozhledna.

Perníková chaloupka u Pardubic

U pohádek ještě chviličku zůstaneme. Při našem putování bychom určitě neměli vynechat perníkovou chaloupku. Ta, která sídlí pod hradem Kunětická hora u Pardubic, sice není vyrobena z perníku, okolo této oblíbené pochoutky se tady však točí úplně vše. Království perníku, sídlící v prostorách bývalého Loveckého zámečku z roku 1882, je jedinečným komplexem plným voňavého perníku. Nachází se zde muzeum, v němž se dozvíte vše o historii oblíbené pochoutky, a samozřejmě také prostor pro ochutnávky. Při návštěvě nezůstanete ochuzeni o vyprávění pohádky O perníkové chaloupce ani o návštěvu strašidelného kouzelnického lesa.

Westernové městečko Šiklův Mlýn

Nejen malí kovbojové budou nadšeni z westernového městečka plného koní, divokých býků a dalších atrakcí. Jedno takové najdete i na Vysočině, poblíž Zvole nad Pernštejnem. Je známé pod názvem Šiklův Mlýn a je součástí zábavního komplexu Šikland. V něm se kromě westernového městečka nachází ještě strašidelný zámek a offroad areál pro jízdy na motorkách či v autech. Součástí areálu je hotelový resort, prostor s apartmány i chatkami a také kemp.

Jižní Morava

Pokud patříte mezi milovníky turistických a cyklistických toulek krásnou přírodou, jižní Morava pro vás bude jako stvořená. Navštívit můžete třeba krásný Lednicko-valtický areál, kterému je mnohdy přezdíváno zahrada Evropy. Na své si zde přijdou nejen děti, pro které jsou na různých místech připraveny zajímavé atrakce, ale také dospělí, kteří to vše mohou pozorovat se skleničkou lahodného moravského vína v ruce. Nechybí samozřejmě mnoho kempů, penzionů a hotelů, které obyčejný výlet rázem promění v odpočinkovou dovolenou se vším všudy.

Zoologické zahrady

Naše putování zakončíme v některé z českých zoologických zahrad. Nachází se jich u nás opravdu nespočet a všechny nabízejí příjemný program pro celou rodinu. Za zmínku určitě stojí krásná Zoo Praha, ve které můžete obdivovat téměř 5 000 zvířecích jedinců, Zoo Lešná, sídlící ve Zlíně, se svou populární Zátokou rejnoků (v té můžete krmit a hladit rejnoky druhu siba ománská), Zoo Dvůr Králové s unikátním safari nebo Zoo Jihlava, která se zaměřuje zejména na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Kromě zajímavých zvířátek se během prázdnin můžete těšit i na zajímavé soutěže a další atrakce pro děti. Součástí některých zahrad je navíc i DinoPark, jehož návštěva se stane nezapomenutelným zážitkem pro děti i dospělé.

Doufáme, že vám naše tipy pomohou naplánovat opravdu dokonalou dovolenou pro vás a vaše děti. Budeme rádi, když se s námi poté podělíte o všechny zážitky.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

13. června 2024|

Výživné po maturitě

Kdy má zletilý nárok na výživné i po maturitě?

5. června 2024|

Neplacení výživného

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

Všechny články