Maturity a status studenta

12. června 2020|Čas s dětmi

Maturity jsou v plném proudu. A co po maturitě?

Maturity a status studenta
Chci získat dlužné výživné

Maturita je velký předěl v životě mladého člověka. Mnoho středoškoláků se musí rozhodnout, zda budou ve svých studiích dále pokračovat, nebo se vrhnou do pracovního kolotoče.

Jak je to se statusem studenta po maturitě?

Po úspěšném složení (ale i neúspěšném pokusu) maturitní zkoušky zůstává maturantovi status studenta až do konce letních prázdnin (pokud nezačne ihned pracovat na úvazek, na jehož základě vzniká účast na nemocenském pojištění). Pokud maturant pokračuje v dalším vzdělávání a navazuje ve studiu nástupem na vysokou školu, zůstává mu status studenta až do doby, než se stane studentem vysoké školy (a poté trvá i nadále). V takové situaci tedy není třeba řešit zdravotní a sociální pojištění. Pokud student v dalším studiu nepokračuje, může se přihlásit na úřad práce nebo si najít práci sám a do zaměstnání nastoupit.

Maturita a výživné

Dokud trvá status studenta, trvá také nárok na výživné – pokud tedy po maturitě student nastupuje na vysokou školu, platí stále povinnost hradit výživné dle rozsudku. Až v momentě, kdy je studium ukončeno a předpokládá se, že se dítě začne živit samo, vyživovací povinnost zaniká.

Magická věková hranice

Studentem nemůže být člověk do nekonečna. Zákonem je stanovena hranice 26 let, jejímž dosažením student ztrácí status studenta a i pokud stále studuje, musí si již hradit zdravotní (případně i sociální) pojištění. Na druhé straně mají rodiče vyživovací povinnost vůči dětem od jejich narození a trvá do té doby, dokud se dítě není schopno samostatně živit.  Doba trvání vyživovací povinnosti tak není omezena dosažením zletilosti dítěte, jak by se dalo očekávat, ale ani dovršením 26 let věku dítěte či jiného věku.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

 

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

18. ledna 2023|

Na jaké příspěvky na děti máte v roce 2023 nárok?

Rodiče mohou využít finanční podpory od státu, pravidla i výše příspěvků se ale často mění. Víte, na co máte nárok?

9. ledna 2023|

Výživné na neprovdanou matku – vzor

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

29. prosince 2022|Informace

Jaké změny přinese leden 2023?

V důsledku inflace se od ledna zvyšuje minimální mzda i životní a existenční minimum.

Všechny články