Kyberšikana u dětí

24. února 2020|Informace

Kyberšikaně se v současné době neubrání přibližně 60 % dětí. Jak ji včas odhalit a jaký zvolit další postup?

Kyberšikana u dětí

Kyberšikana. Strašák moderní doby, kterému se nevyhne přibližně 60 % dětí. Agresory jsou přitom nejčastěji také děti – ve většině případů se jedná o spolužáky oběti. Co to kyberšikana vlastně je a jak proti ní bojovat? 

V praxi se hranice mezi nevinným dětským žertem a kyberšikanou hledá jen velmi těžko. Z tohoto důvodu je také problém najít přesné statistiky a informace o kyberšikaně, protože každý zdroj ji definuje jinak. Důvodem nejasných definic může být i fakt, že kyberšikana není zakotvena v trestním řádu ani jiném oficiálním dokumentu. 

Obecně lze kyberšikanu definovat jako jednání, při kterém agresor využívá informační a komunikační technologie k šikaně své oběti. Agresor může psát nenávistné či ponižující zprávy přímo vyhlédnuté oběti, ale může ji i zesměšňovat před ostatními. Výjimkou nejsou falešné profily na sociálních sítích ani šíření vymyšlených informací. 

Kyberšikana je o to horší, že je velmi snadné s ní začít. Agresor může vystupovat zcela anonymně, a chránit tak svou identitu. Kvůli tomu si na kyberšikanu často troufnou i agresoři, kteří by na přímou konfrontaci oběti neměli odvahu. 

Kyberšikana není o nic méně závažná než šikana fyzická a její následky mohou být rovněž nedozírné. Vždy je tedy nutné včas odhalit vzniklý problém a začít jej řešit. 

Jak kyberšikanu odhalit? 

Odhalit kyberšikanu není vůbec jednoduché. Oběti se často bojí či stydí přiznat, že je něco v nepořádku. Je proto důležité, aby rodiče byli co možná nejpozornější. 

Všímejte si svých dětí, sledujte jejich chování, ptejte se jich na kamarády, zajímejte se o to, kolik času tráví na sociálních sítích, co přesně tam dělají a s kým jsou v kontaktu. 

Sledujte známky nervozity i další změny v chování. Pokud se dříve veselé dítě se spoustou přátel vyhýbá mobilu, počítači i svým vrstevníkům, jedná se o varovný signál, který byste rozhodně neměli ignorovat. 

Jak kyberšikanu řešit? 

V první řadě s dítětem mluvte, uklidňujte a snažte se zachovat klid. V žádném případě nepanikařte a nepřenášejte své obavy na dítě. 

Pokud šlo o zasílání jakýchkoliv nenávistných zpráv, videí či jiného obsahu, zablokujte agresora, aby dále nemohl vaše dítě kontaktovat. Všechny zprávy i případné printscreeny komunikací si však ponechte pro účely dalšího vyšetřování. 

V případě vytvoření falešného profilu na sociálních sítích kontaktujte podporu dané sítě a profil nahlaste. U webových stránek lze zase kontaktovat hostitele webu a požádat o stažení.

Jako rodič rovněž můžete sami kontaktovat agresora a klidným způsobem ho vyzvat k ukončení aktivit poškozujících vaše dítě. Je však opravdu nutné zachovat klid a nezačít s vyhrožováním nebo jiným chováním, které by mohlo vést k další eskalaci problému.

Vyzvěte nejen k zastavení aktivit, ale také k odstranění všech již zveřejněných zpráv, profilů a dalšího obsahu. Je pravděpodobné, že se agresor zalekne svého odhalení i dalšího vyšetřování a činnost sám ukončí. 

V opačném případě můžete kontaktovat zástupce školy kompetentní k řešení podobných problémů (pokud agresor navštěvuje stejnou školu). Může to být například učitel nebo výchovný poradce. 

Dále je vhodné kontaktovat rodiče agresora a v případě závažnějších případů i Policii ČR, která rozhodne o možnostech dalšího vyšetřování.

Máte s kyberšikanou své vlastní zkušenosti? Podělte se s námi i s dalšími rodiči ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

16. května 2024|

Příspěvek pojišťoven na letní tábory

Podmínky čerpání je nutné zjistit přímo na webu zdravotní pojišťovny.

9. května 2024|

Návrh na výživné pro zletilého – vzor 2024

I zletilé dítě má nárok na výživné, zde je vzor jak o něj u soudu zažádat.

2. května 2024|

Co se dá dělat, když dlužník skrývá majetek?

Ačkoli se na první pohled může zdát, že dlužník nic nemá, tak realita může být odlišná.

Všechny články

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu