Exekuce
Exekuce je velmi často nejúčinnější cestou k získání dlužných alimentů. Využívá ji tak stále více rodičů, jejichž dětem bývalý partner dluží na výživném.
Náhradní výživné za neplatiče hradí stát.
Pokud nemáte zahájenou exekuci, registrujte se!
Exekuce je velmi často nejúčinnější cestou k získání dlužných alimentů. Využívá ji tak stále více rodičů, jejichž dětem bývalý partner dluží na výživném.
Na začátku každé exekuce stojí návrh na její nařízení. Ten je nutné předat příslušnému exekutorovi nebo exekučnímu soudu. S přípravou návrhu vám může pomoci samotný exekutor nebo advokát.
Pokud se rozhodnete pro vymáhání prostřednictvím programu VašeVýživné.cz, exekuční návrh samozřjemě zpracujeme za vás.
Každá exekuce může být zahájena až po vydání rozhodnutí. Může se jednat nejen o rozhodnutí soudu, ale také o platební rozkaz. Jakmile je takové rozhodnutí vydáno, povinnému je jedna kopie zaslána poštou. V této chvíli má povinný čas na úhradu vzniklého dluhu.
Pokud k ní nedojde, začíná samotné exekuční řízení. To je rozděleno do několika fází. V té první dochází ke zjišťování dlužníkova majetku a příjmů. Pokud exekutor zjistí, že povinný disponuje dostatečnými příjmy, vyzve jej k úhradě dluhu.
Zůstane-li i tato výzva bez povšimnutí, přichází na řadu blokace nemovitého majetku, bankovních účtů a také případných firemních podílů.
Jestliže při první lustraci není zjištěn žádný majetek ani příjmy, dochází k opakovenému zjiťování – vždy v určitých intervalech. Tento postup je opakován do té doby, dokud není nalezen finanční zdroj vhodný k uspokojení pohledávky, nebo není exekuční řízení ukončeno exekutorem (případně oprávněným).
Velmi častým finančním zdrojem pro uspokojení pohledávek jsou srážky ze mzdy. Výpočet srážek je ovlivněn mnoha faktory – roli hraje nejen výše platu, ale také počet vyživovaných osob nebo fakt, zda se jedná o přednostní pohledávku.
Dlužníkovi vždy musí zůstat nezabavitelná částka, jejíž výše je stanovena zákonem (v roce 2018 je to 6225,33 Kč u dlužníka a 1556,33 Kč za každou vyživovanou osobu, včetně manželky). Suma, kterou po odečtení nezabavitelné částky získáme, určuje zbývající část platu, s níž exekuce dále pracuje.
Je-li zbývající část platu vyšší než 9338 Kč, vše nad tuto částku získává exekutor ve prospěch oprávněného. Dále se ještě pracuje s částkou 9338 Kč, nebo s reálnou zbývající částí mzdy (pokud je nižší než 9338 Kč). Tato částka je rozdělena na třetiny, které se dělí následujícím způsobem:
S vymáháním dlužného výživného vám rádi pomůžeme. Postaráme se o právníky, exekutory i vše ostatní. Naše služby jsou navíc zcela bezplatné, a to i v případě neúspěšného vymáhání. Podívejte se, jak snadno můžete získat výživné, které vašim dětem plně náleží.
Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.
Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?
Maturity klepou na dveře. A co po maturitě?
Které dluhy spadají do společného jmění manželů a o které se při rozvodu manželství nebudete muset dělit?
Máte ještě vteřinku? Prozraďte nám, kde jste se o nás dozvěděli.
Omlouváme se, zkuste formulář odeslat později.
Tato pole musí být vyplněna: jméno, e-mail, telefonní číslo a souhlas se zpracováním osobních údajů.