Deprese – jak ji rozpoznat a jaké kroky podniknout?

19. srpna 2019|Informace

Nezájem o dříve oblíbené aktivity nebo poruchy spánku – i to mohou být varovné signály, které byste neměli podceňovat. Jak rozpoznat depresi a jak s ní bojovat?

Deprese – jak ji rozpoznat a jaké kroky podniknout?

Nezájem o aktivity, které dříve patřily mezi oblíbené způsoby trávení volného času, nebo poruchy spánku – to mohou být příznaky nejen poměrně běžné únavy, ale také o poznání vážnější deprese. 

Deprese je psychosomatická porucha, která může mít různé podoby. U někoho se projevuje úzkostnými a depresivními psychickými stavy – např. černé myšlenky, nezájem o dřívější aktivity, pocity marnosti, smutku či zbytečnosti a také úzkostné napětí.

U někoho způsobuje i somatické potíže – nejčastěji je to únava, bolesti, zad a hlavy, poruchy zažívání nebo spánku.

Depresi může zažít mnoho lidí a příčin existuje opravdu nespočet (stres, frustrace, dlouhodobé konflikty, přetížení v práci, syndrom vyhoření, úmrtí nebo nemoci v rodině a samozřejmě také období rozvodu).

Často se přesná příčina deprese nenajde a je za ní považován nedostatek serotoninu v mozku (biologické, genetické příčiny).

Kdy vyhledat pomoc?

Slabší depresi lze zvládnout i samostatně. Je vhodné zvýšit množství pohybu, aktivního odpočinku, sociálních aktivit, činností, které přinášejí dobrý pocit, užívat rostlinné produkty působící proti stresu (například bylinné čaje), upravit životosprávu, odložit některé nepříjemné záležitosti (například změnu práce, řešení rodinných vztahů) a zaměřit se na pozitivní přístup a uvolnění (cvičení, meditace).

Pokud to nepomáhá nebo se deprese zhoršují, je nutné vyhledat odborníka. Žádoucí je také upozornit své blízké, že nám není dobře, že nezvládáme vše jako dříve, a požádat je o podporu. Je také možné být nějaký čas v pracovní neschopnosti, dokud symptomy deprese nezmizí.

Při depresích způsobených biologickými příčinami mohou pomoci léky zvané antidepresiva. U depresí reaktivních, které vznikají jako reakce na určité životní události, však mnohem více pomáhá psychoterapie. V každém případě je nutné vyhledat odborníka, který určí příčinu depresí a pomůže i se zahájením vhodné léčby.

Na koho se obrátit?

  • Psycholog, psychoterapeut. Odborník, který se léčbou depresí zabývá, dokáže najít příčinu i vhodnou léčbu.
  • Psychiatr či praktický lékař. Pokud je příčina deprese biologická, mohou být předepsána antidepresiva.
  • Centrum krizové intervence. Například CKI Bohnice, které poskytuje bezplatnou a nepřetržitou pomoc.
  • Rodina, přátelé. Blízcí lidé vás podpoří a mohou pomoci i s hledáním vhodného odborníka.

 

Spoluautor: Mgr. Johana Kroupová

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

25. dubna 2024|

Výše výživného při uplatňování paušálního výdaje u OSVČ

Jak se vypočítává výživné, když je rodič osobou samostatně výdělečně činnou, která nemá potvrzení o výši příjmu a uplatňuje paušální výdaj?

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

Všechny články