Zájmové kroužky pro děti 2019: jak vybrat ten nejlepší?

13. ledna 2019|Inspirace

Jak vybrat zájmový kroužek v roce 2019, v kolika letech je to tak akorát a kolik by jich vlastně mělo být celkem?

Zájmové kroužky pro děti 2019: jak vybrat ten nejlepší?

Který kroužek v roce 2019 vybrat, od kdy tam dítě posílat a kolik by jich vlastně mělo být celkem? To jsou otázky, které mnohé rodiče v souvislosti se zájmovými kroužky napadnou. Možností je totiž nespočet. Jak ale vybrat tu nejlepší? Tady jsou tipy, které vám mohou pomoci.  

Neplňte si prostřednictvím dětí vlastní sny

Každý z nás měl a možná stále má své sny. Někdo se chtěl naučit hrát na kytaru, jiný chtěl krásně kreslit. Ne vždy se však takové sny podaří naplnit. Řada rodičů poté začíná vkládat naději do svých dětí.

Je však potřeba si uvědomit, že naše děti nejsou stejné jako my. Možná je hra na kytaru neláká, možná je nebaví kreslení. Obrovskou chybou by tak bylo nutit je do něčeho, co samy nechtějí. Ano, kroužky jsou skvělé, ale děti by do nich neměly být tlačeny.

Všímejte si zájmů svého dítěte

Každé dítě je jedinečné. Každé má jiné zájmy a dovednosti. Přistupujte s tímto vědomím i k výběru kroužků. Máte doma malého fotbalistu, vědce, zpěvačku nebo tanečnici? V tom případě zvolte takové zájmové kroužky, které budou zájmům a dovednostem dětí odpovídat. Pouze v takových aktivitách poté mohou dosáhnout těch nejlepších výsledků a pouze takové aktivity je budou opravdu bavit. Podstatné jsou také povahové rysy dětí.

Vždy zkrátka platí, že by kroužek mělo vybírat dítě, ne jeho rodič. Takže společně studujte, objevujte, navštěvujte ukázkové hodiny a vybírejte tak dlouho, dokud nenajdete tu nejlepší možnost.

Nebojte se změny

Zájmy se samozřejmě mohou s věkem měnit, to není nic zvláštního. Pokud tak začnete pozorovat, že současný kroužek přestává vašeho potomka bavit a spíše věnuje pozornost jiným aktivitám, nebojte se kroužek změnit.

Děti rozhodně nepřetěžujte

Zájmové kroužky jsou skvělá věc – nejenže vaše děti zabaví ve volném čase, ale navíc jsou pro ně zdrojem nových znalostí a dovedností. Tyto benefity mnohé rodiče svádějí k tomu, aby jejich dítě mělo kroužků co možná nejvíce. Jenže s množstvím aktivit se poté často vytrácí i ta počáteční radost.

Děti jsou unavené, všechno dělají tak nějak napůl a ze zábavy se pozvolna stává další povinnost, která jim krade veškerý volný čas. Vždy je tedy vhodné volit spíše méně kroužků – u mladších dětí bohatě postačí dvě aktivity týdně, u starších poté můžete jednu přidat. Vždy ale musí zbývat volná odpoledne a pár víkendů strávených podle jejich gusta.

Kroužky vybírejte podle věku

Aktivity je nutné uzpůsobit nejen dovednostem, ale také stáří dětí. Věk dítěte by tak měl být při výběru kroužků jedním z rozhodujících faktorů. Vždy je vhodné zvážit náročnost (zejména u sportovních aktivit). S tím vám také mohou pomoci osoby vedoucí dané zájmové činnosti.

A jaký věk je pro návštěvu prvního kroužku nejlepší? Názory se značně různí. Zatímco rodiče se nebojí posílat děti do kroužků už od předškolního věku, psychologové jsou o něco opatrnější. Odborníci se mnohdy přiklánějí k názoru, že spěch se v tomto ohledu určitě nevyplácí. Je však nutné zmínit, že tady žádné tabulky neplatí. Každé dítě má své vlastní potřeby a každé je na kroužky připraveno v jiném věku. Nezbývá tedy než dobře sledovat svého potomka a ve spolupráci s ním najít ten nejlepší možný čas.

 

Máte i vy své zkušenosti s kroužky? Jakým způsobem jste je vybírali? Podělte se s námi i s dalšími rodiči ve facebookové skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

25. dubna 2024|

Výše výživného při uplatňování paušálního výdaje u OSVČ

Jak se vypočítává výživné, když je rodič osobou samostatně výdělečně činnou, která nemá potvrzení o výši příjmu a uplatňuje paušální výdaj?

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

Všechny články