Zajistěte svým dětem lepší budoucnost

18. dubna 2018|Peníze

Zajistěte svým dětem lepší budoucnost

Myslíte často na budoucnost svých dětí? Přejete si, aby byl jejich vstup do dospělosti co nejjednodušší? Vzdělání, první samostatné bydlení… To vše stojí peníze. Právě dar v podobě naspořených peněz tak může pomoci úplně nejvíc.

Pamatujte, že stačí i velmi malá částka, aby na vašeho potomka v dospělosti čekala poměrně zajímavá suma. Určitě zapomeňte na prasátko schované doma ve skříni. Raději své peníze svěřte instituci, která vám k nim přidá zajímavý úrok a v některých případech i příspěvek od státu. Způsobů, jak dětem nějakou tu korunu ušetřit, je hned několik. Mezi ty nejoblíbenější patří stavební spoření a spořící účet. Velmi výhodné jsou však také vhodné investice.

Kdy začít a kolik spořit?

Obojí záleží pouze na vás a vašich finančních možnostech. Obecně samozřejmě platí, že je vhodné začít co nejdříve a spořit co nejvíce. Každá částka a doba spoření se však počítá. Vždy je lepší našetřit svému dítěti alespoň pár tisíc než vůbec nic.

 

Spořící účet

Jednou z velmi oblíbených možností je založení spořícího účtu. To sice může být o něco méně výhodné než třeba stavební spoření, protože banky často nenabízejí tak dobré úroky (respektive jejich výši mohou průběžně snižovat), máte však jistotu, že se ke svým penězům kdykoliv dostanete.

Pokud byste chtěli získat lepší zúročení, bude zapotřebí v průběhu let spořící účet měnit a vybírat nejlepší akce od různých bankovních institucí. Je nutné počítat s tím, že částku získanou na úrocích pravděpodobně kvůli inflaci stejně ztratíte, i tak se to ale vyplatí více než to prasátko.

Stavební spoření

Snad nejrozšířenějším a nejoblíbenějším ze způsobů, jak ušetřit a zhodnotit peníze, je stavební spoření. To je populární zejména kvůli příspěvku od státu (až 2 000 Kč), který lze za splnění určitých podmínek získat. Jaké podmínky to jsou? V první řadě nesmíte stavební spoření ukončit dříve než po uplynutí doby, na kterou bylo zřízeno (nejčastěji je to šest let). Kromě toho musíte na účet vložit alespoň 20 tisíc ročně.

 

I bez státního příspěvku však může být stavební spoření výhodné. Hodně záleží na úrokové sazbě a dalších bonusech, které nabízí daná spořitelna. Tyto podmínky se u jednotlivých institucí liší, vždy je tedy nutné dobře vybírat.

Možnou nevýhodou stavebního spoření je, že ke svým penězům nemáte po dobu šesti let přístup. Pokud byste je vybrali dříve, přijdete nejen o zmíněný státní příspěvek, ale i o bonusy od spořitelny. Ta si navíc může naúčtovat i další poplatky za předčasný výběr peněz.

Stavební spoření není tou úplně nejvýhodnější volbou ani v případě, kdy dětem budete chtít spořit déle než šest let. Úroky se totiž průběžně často snižují. Po uplynutí stanovené doby tedy bude nejlepší peníze vybrat a následně je zhodnotit jiným způsobem – minimálně je vhodné založit nové stavební spoření s jednorázovým vkladem. Další možností je následná investice alespoň části peněz.

Investice peněz

Vhodná investice peněz vám může přinést opravdu příjemné zhodnocení. K dispozici je řada možností (např. podílové fondy). Je samozřejmě vhodné o možnostech investic něco vědět. Jde to ale určitě i bez toho.

Stačí se jen obrátit na investičního poradce, který vám pomůže vybrat tu nejlepší možnost přímo pro vás. Poradce by měl zohlednit vaši finanční situaci a odhadnout možná rizika. Poradce vybírejte opravdu pečlivě – určitě totiž najdete takové, kterým jde spíše o jejich vlastní zisk.

Ani tady poté nemusí být měsíční částka zvlášť vysoká. U většiny fondů je možné investovat už od 500 Kč měsíčně a u některých je minimální částka dokonce ještě nižší. Své peníze navíc máte kdykoliv k dispozici. Nevýhodou je samozřejmě možné riziko ztráty, kterému se u investic pravděpodobně nikdy nevyhnete.

Ačkoliv se lidé investování do podílových fondů stále obávají, v současné době se podle odborníku jedná o nejlepší způsob zhodnocení peněz.

 

Spoříte i vy svým dětem nějaké peníze, nebo se s tím chystáte začít? Jakou možnost zhodnocení peněz jste zvolili? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

4. prosince 2024|

Vánoce s dětmi: Jak si je užít v klidu a s radostí

Přípravy na Vánoce a jak vše stihnout.

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

14. listopadu 2024|

Ministerstvo navrhuje, aby neplatiči alimentů nemuseli nově do vězení

Neplacení výživného již nebude trestným činem.

Všechny články