Vyživovací povinnost

Vyživovací povinnost nemají pouze rodiče vůči svým dětem. Nárok na výživné mohou získat také samotní rodiče, bývalí manželé či neprovdané matky.

Chci získat dlužné výživné

Každý asi ví, že existuje vyživovací povinnost rodičů vůči dětem. Víte ale, že tato povinnost je oboustranná? Nebo že v některých případech lze stanovit i výživné pro bývalého manžela či manželku? Je to tak, vyživovacích povinností existuje hned několik. Na výživné tak možná máte nárok i vy.

Vyživovací povinnost mezi rodiči a děti

Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem zřejmě není nutné dále vysvětlovat. Každý z rodičů má zkrátka vůči svým dětem vyživovací povinnost, a to bez ohledu na to, zda s ním žije ve společné domácnosti, či nikoliv.

Vyživovací povinnost nekončí dosažením plnoletosti, ale trvá až do chvíle, kdy je dítě schopno se o sebe samo postarat (např. po dokončení studií). Pokud je tato povinnost zanedbána, může být zahájeno vymáhání výživného, s nímž vám kdykoliv bezplatně pomůžeme.

Méně známým typem vyživovací povinnosti je povinnost dětí vůči rodičům. I ta však existuje a je dokonce i vymahatelná. Ve chvíli, kdy jsou děti schopny se samy živit, by měly zajistit odpovídající životní úroveň také svým rodičům (pokud na to oni sami nestačí).

Na výživné vzniká nárok ze zákona, ačkoliv v praxi jen velmi málo rodičů žaluje své děti o výživné.

Vyživovací povinnost

Výživné na bývalého manžela/manželku

Kromě rodičů a dětí může vzniknout vyživovací povinnost i mezi bývalými manžely a dalšími příbuznými. Na výživné vzniká nárok tomu, kdo není z objektivních důvodů samostatně schopen uspokojit své základní potřeby. Aby bylo přiznáno výživné, musí příčina této neschopnosti pocházet už z období manželství.

Mezi uznávané důvody patří například péče o nezaopatřené dítě nebo výrazné zhoršení zdravotního stavu v souvislosti s rozvodem.

Způsobů, jak určit výživné, je hned několik. Manželé se mohou domluvit například na přenechání majetku či na finančním vyrovnání.

Soud však může stanovit také tzv. sankční výživné. To může být nařízeno tomu z manželů, který prokazatelně zavinil rozpad manželství. Jeho povinností je poté srovnání životní úrovně své s úrovní bývalého manžela/manželky, a to až po dobu tří let. V praxi tak může docházet k rovnoměrnému dělení příjmů.

Výživné pro neprovdanou matku

Manželství není podmínkou pro vznik nároku na výživné – to platí pro výživné nejen na děti, ale také na partnery. Výživné tak lze přiznat i neprovdaným matkám, které mohou požadovat úhradu nákladů spojených s těhotenstvním a porodem, a navíc i zasílání pravidelného výživného až do dvou let po porodu. Pokud mezi partnery nevznikne mimosoudní dohoda, je nutné, aby rozhodl soud.

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

Spirála snižující se životní úrovně

Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?

Maturity a status studenta

Maturity klepou na dveře. A co po maturitě?

Vyrovnání majetku po rozvodu – dluhy

Které dluhy spadají do společného jmění manželů a o které se při rozvodu manželství nebudete muset dělit?