Vyrovnání majetku po rozvodu – dluhy

6. března 2023|

Které dluhy spadají do společného jmění manželů a o které se při rozvodu manželství nebudete muset dělit?

Vyrovnání majetku po rozvodu – dluhy

Po uvedení prvního článku o vyrovnání majetku po rozvodu se nám sešlo několik dotazů. Ptali jste se nás, jak je to s dluhy a jejich následným dělením. Protože se jedná o důležité téma, rozhodli jsme se vytvořit pokračování původního článku. Jak to tedy s těmi dluhy je?  

Dluhy spadají do společného jmění manželů

Dluhy vytvořené během manželství jsou součástí společného jmění manželů. Pokud jste si tedy s bývalým manželem či manželkou brali například hypotéku, která dosud nebyla splacena, je nutné dluh při rozvodu rozdělit.

Stejně jako u majetku, i tady záleží především na dohodě manželů. Dluh může být rozdělen na dvě poloviny, je však také možné, aby si jej převzal jeden z manželů. Toto přebrání však ještě pro druhého z manželů neznamená naprostou svobodu. Pokud by dluh přestal být splácen, věřitelé se obrátí právě na něj.

Dluhy, které do společného jmění nepatří

Ačkoliv jsme napsali, že dluhy vytvořené během manželství, spadají do SJM, i tady samozřejmě existuje několik výjimek. Jednou z nich jsou například dluhy na daních nebo pojištění. Takové dluhy je povinen uhradit jejich dlužník a na druhého z manželů se vůbec nevztahují.

Majetkové vyrovnání

Do SJM nepatří ani dluhy týkající se majetku, který patří pouze jednomu z manželů. Tedy například pokud jeden z manželů získal v rámci dědického řízení byt, který následně za vypůjčené peníze rekonstruuje.

To samé platí i pro dluhy, které jeden z manželů zavinil bez vědomí toho druhého a nešlo o obstarání každodenních potřeb rodiny. Ani tyto dluhy se tedy při rozvodu manželství nedělí.

Zde je však nutné dokázat, že dluhy opravdu vznikly bez vědomí druhého z manželů. Zákon jasně stanovuje, že ten z manželů, který o závazku nevěděl, musí vyjádřit svůj nesouhlas vůči věřiteli, a to bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozví. V praxi však často nastává problém s vymezením pojmů, protože nejsou přesně dané žádné lhůty ani definice toho, co vlastně znamená ono vědomí o vzniklém dluhu.

Obecně platí, že by poškozený měl být schopen přednést soudu důkazy. Tedy například o krocích, které podnikl po odhalení dluhu. V konečném důsledku však nejčastěji záleží právě na rozhodnutí příslušného soudu.

Řešením pro tyto nejasné situace může být předmanželská smlouva, která jasně upravuje společný majetek a jeho následné dělení. Pokud jste tuto smlouvu nestihli před začátkem manželství sepsat, je k dispozici ještě manželská smlouva, kterou lze uzavřít v průběhu manželství.

Majetkové vyrovnání
Máte s touto problematikou své vlastní zkušenosti? Budeme moc rádi, když se o ně s námi i s dalšími rodiči podělíte ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

Autor: VašeVýživné.cz

 

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články