Vše, co jste se chtěli vědět o práci tazatele, ale nevěděli jste, kde se zeptat

25. června 2018|Informace

Máte prosím někdo zkušenost s brigádou jako tazatel? Ano, to je velmi častý dotaz na různých diskuzích, a je otázka, zda může taková diskuze na webu dát opravdu obrázek o tom, co tato práce obnáší po pracovní, lidské, ekonomické i právní stránce.

Vše, co jste se chtěli vědět o práci tazatele, ale nevěděli jste, kde se zeptat

Máte prosím někdo zkušenost s brigádou jako tazatel? Ano, to je velmi častý dotaz na různých diskuzích, a je otázka, zda může taková diskuze na webu dát opravdu obrázek o tom, co tato práce obnáší po pracovní, lidské, ekonomické i právní stránce.
Inzerátů, které nabízejí tazatelství jako brigádu, je na internetu hodně a je to zajímavá možnost přivýdělku do rodinného rozpočtu.

Vezmeme to po pořádku
Práce tazatele pro výzkumnou agenturu je zajímavá svou časovou flexibilitou. Spousta rodičů si nemůže dovolit pevnou pracovní dobu a potřebují svůj pracovní čas plánovat a rozložit podle potřeb domácí situace.
Další výhodou tazatelství je, že většinou můžete pracovat v přilehlém okolí svého bydliště. Pokud naopak rádi cestujete, tak budou agentury určitě rády a připraví Vám práci třeba do vzdálenějšího krajského města.
Kvalifikací pro tuto práci je především schopnost komunikovat. A také určitá mobilita, protože když pracujete jako tazatel, tak jste stále v pohybu, a tak není problém si splnit svých 10 000 kroků pro své zdraví ☺ A navíc se budete stále potkávat s něčím novým. Což může být pro řadu z nás vítaným zpestřením a motivací zároveň.

Tazatel – ten co si povídá s lidmi?
To, na co se všichni ptají, je lidská stránka věci: „Co tazatelství vlastně obnáší?“ Je to jenom o povídání si s lidmi? Nebudu je otravovat svými dotazy? Kde mám respondenty vlastně hledat? A jak to všechno probíhá?
Většina výzkumných agentur si své tazatele školí a pomáhá jim s jejich úkolem osvědčenými radami, vybaví je průkazem tazatele, informativními materiály o výzkumu a hlavně dotazníky nebo počítači s příslušnou aplikací. Tazatel většinou dostává konkrétní adresy, na kterých má výzkum probíhat, ale někdy je to dotazování lidí okolo, kteří třeba splňují určitý věk nebo vlastnost (např. nakupují prací prášek).
Tazatel dostane od agentury všechny materiály a pokyny a samozřejmě také kontakt na pracovníka z agentury, který je s ním v kontaktu v případě dotazů, problémů či nejistoty. Když má všechno potřebné u sebe, vyráží do terénu. Nejdřív je ve vás malá dušička, než zazvoníte na první zvonek nebo vytočíte první telefon s budoucím respondentem. Ale pak… jak píše jedna z tazatelek:
„Záleželo na délce dotazníku, ale i na respondentovi – každý odpovídal jinak rychle (jinak chápal). Nicméně lidi byli docela vstřícní, když se do kvóty vešli, dotazník se mnou vyplnili, nebo si domluvili náhradní termín.“
Další maminka píše:
„….je to práce jako každá jiná. Teď na mateřské dělám něco podobného, akorát telefonicky a z domova a kolikrát se přistihnu, že je to pro mě příjemné rozptýlení mezi tou péčí o děti – člověk si aspoň popovídá s dalším dospělým.“

Co je také dobré vědět
Pokud se rozhodnete pro práci tazatele, nejčastěji se s vámi uzavře pracovní smlouva DPP (Dohoda o provedení práce). Tuto smlouvu můžete uzavřít, pokud nejste vedeni v evidenci Úřadu práce.
Pokud si přivyděláte do 10.000Kč, platí se zde srážková daň ve výši 15%.

Tak co? Jdete do toho? Zkuste se podívat zde:
http://scac.cz/spolupracovnik-mezinarodniho-vyzkumu/ anebo
http://www.scac.info/

Ing. Simona Vacíková, nábor tazatelů a operátorů
e-mail: svacikova@scac.cz
mobilní tel.: +420 736 167 246

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

5. června 2024|

Neplacení výživného

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

29. května 2024|

Doba oddlužení se zkrátí na tři roky

Doba oddlužení se zřejmě zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky.

23. května 2024|

Odvolání – když nesouhlasíte s rozhodnutím soudu

Jak probíhá odvolání proti rozsudku o výživném, komu se doručuje a jaká je lhůta pro jeho podání?

Všechny články