Velikonoce, moje příprava.

17. března 2021|Čas s dětmi

Velikonoce, jak se na ně připravuje Dagmar – koordinátorka projektu.

Velikonoce, moje příprava.

Velikonoce tu budou za dva týdny a je tedy nejvyšší čas připravit si vyfouklá vajíčka (do Velikonoc se určitě ještě nějaká snědí), nasbírat cibulové slupky, vyhlídnout si nějakou pěknou vrbu a porozhlédnout se po okolí, jestli stihnout vyrůst mladé kopřivy do nádivky.

Vzpomínám na svá dětská léta, kdy jsme s maminkou pekly beránka, zdobily vajíčka, dělaly různé papírové ozdoby s velikonoční tématikou a mě to moc bavilo. Už druhé Velikonoce budeme „odříznutí“ od rodiny, kamarádů a známých, ale náš domov a stůl si zaslouží trochu té velikonoční atmosféry.

Barvení vajíček

U nás vedou ta obarvená cibulovými slupkami. Na barvení vajíček jsou nejlepší jen ty svrchní slupky a bílá vajíčka. Vajíčko je třeba obalit celé do slupek a pak slupky na vajíčku pevně přichytit nastříhanou silonkou nebo gázou, konce zavázat nití a vařit 10 minut. Po uvaření necháme vajíčka zchladnout ve vodě, ve které se vařila. Po úplném vychladnutí vodu slijeme a vajíčka rozbalíme jedno po druhém. U nás je vždy velké napětí před rozbalením každého vajíčka. Co vajíčko, to jiný mramorovaný vzor. Na vajíčka můžete dát obtisky nebo jim jen dodat lesk olejem, stačí nabarvené vajíčko promnout v promaštěných rukách. Zde je moje dnešní zkušební vajíčko.

         

Velikonoční beránek

Je mnoho receptů a každý má ten svůj zaručený. Já jsem si pro letošní Velikonoce vybrala recept z mletých mandlí. Abych mohla sdílet nadšení nebo zklamání, tak jsem si ho s předstihem musela upéct. Příprava trvala asi hodinu, protože vše je ruční práce, žádný prášek do pečiva, ale sníh z bílků, třené máslo s cukrem a žloutky. Upečený beránek byl výtečný, vláčný a u nás se po něm jen zaprášilo. Vůbec nebylo třeba ho polévat čokoládou a ani mně nechybělo uvnitř kandované ovoce. Recept na něj najdete v Kuchařce pro dceru.

            

Velikonoční tvoření z papíru

Od doby, kdy syn chodil do školky a my jsme museli neustále sbírat ruličky od toaletního papíru, už uteklo hodně vody. Ve školce je potřebovali na podzim, v zimě i na jaře ke své tvorbě. Pravdou je, že taková rulička od toaletního papíru je základem mnoha výtvorů. Můžeme jí použít jako základ pro různá zvířátka nebo jako stojánek na vajíčko.

          

 

Pomlázka

Tu u nás nikdo neumí plést a jsme odkázáni na ty kupované. Když jsem byla malá, tak snad všichni kluci z okolí měli vlastní pletenou pomlázku. Možná je čas, abychom si s dětmi nařezali pár proutků a zkusili si uplést vlastní. Já to tedy rozhodně zkusím a slibuji, že náš výtvor na FB stránce VašeVýživné.cz zveřejním, ať už bude jakýkoli.

Pevně věřím, že navzdory době, ve které se nyní nacházíme, se u společného velikonočního tvoření s dětmi pobavíte a budu moc ráda, pokud i vy své výtvory v komentářích pod FB příspěvkem zveřejníte.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

Doporučené články

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

13. června 2024|

Výživné po maturitě

Kdy má zletilý nárok na výživné i po maturitě?

5. června 2024|

Neplacení výživného

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

Všechny články