Velikonoce 2018: Kam vyrazit s dětmi?

27. března 2018|Čas s dětmi

Velikonoce 2018: Kam vyrazit s dětmi?

Velikonoční svátky se rychle blíží a vy si možná právě teď lámete hlavu s tím, co budete se svými dětmi dělat.

Chybět by nemělo nejen společné pečení, barvení vajíček nebo výroba velikonočních dekorací, ale také nějaký ten výlet. Na Velikonoce se totiž poctivě připravuje celá řada míst. Kam tedy můžete vyrazit?

Nenechte si ujít návštěvu ZOO

Pro zoologické zahrady jsou Velikonoce první větší akcí roku. Svým návštěvníkům tak chtějí přichystat opravdu zábavný program. Těšit se můžete nejen na zvířátka, ale také na pletení pomlázky, barvení vajíček nebo povídání o velikonočních tradicích. Chybět nebudou ani nejrůznější soutěže, při kterých si vaše děti užijí spoustu zábavy. Na velikonoční program se můžete těšit snad ve všech zoologických zahradách napříč celou Českou republikou – tradičně se zapojují zahrady v Praze, Plzni, Ostravě, Olomouci i v celé řadě dalších měst.

 

Svezte se parním vlakem

Chcete svým dětem dopřát krásný zážitek v podobě projížďky parním vlakem? Stačí na pražském Smíchově v sobotu nebo v neděli v 9:33 nasednout do vlaku taženého parní lokomotivou “Šlechtična”, který vás zaveze na nedaleký Křivoklát. Tady se poté můžete těšit na celodenní program plný hudby a tance. Pro děti je připraveno třeba divadelní představení nebo vystoupení kejklířů.

Protože si letos připomínáme 100. výročí vzniku Československa, nebude chybět ani prvorepubliková módní přehlídka. Na své si tak určitě přijdou i maminky. Pokud holdujete prohlídkám hradů, můžete si ji zde vychutnat s těmi nejpovolanějšími. Slavnosti totiž navštíví členové knížecí rodiny Fürstenberků, kteří zájemce provedou vnitřními prostory hradu.

O projížďky parními vlaky však nezůstanou ochuzeni ani mimopražští. Ti se mohou svézt například na turistické lince z Lovosic do Mostu, jejíž pravidelný provoz bude zahájen na Velký pátek. Velmi zajímavou akcí jsou poté i “Velikonoce na Valašsku”. Ani tady nebude chybět parní vlak, který vás odveze z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm. V rožnovském muzeu v přírodě vás poté čeká zajímavý program, který zahrnuje třeba velikonoční jarmark, ukázky nejrůznějších řemesel, zdobení kraslic nebo pletení pomlázky.

 

Prožijte pohádkové Velikonoce

Velikonoce jako z pohádky? Žádný problém. Stačí jen vědět, která místa navštívit.  Jedním z takových míst je třeba perníková chaloupka, kterou naleznete pod hradem Kunětická hora u Pardubic. Chaloupka sice není postavená z perníku, jak by se po první zmínce mohlo zdát, o tuto oblíbenou pardubickou pochoutku tady však nouze není. V Království perníku, jak je celý komplex nazván, se můžete těšit na zážitkový program plný ochutnávek, ukázek a povídání, který si užijí děti i dospělí. Velikonoce se navíc ponesou ve znamení voňavého a chutného Bílého perníku, který je světovým unikátem. Určitě se tak máte na co těšit.

Když už jsme zmínili pohádkové Velikonce, určitě nesmíme zapomenout ani na muzeum české pohádky. To naleznete v objektu zvaném Pohádková kovárna, který sídlí v malebné obci Selibov. O Velikonocích se můžete těšit na prohlídky Pohádkové kovárny, divadelní představení, ukázky velikonočních zvyků i na zdobení obřího velikonočního vajíčka.

 

Velikonoce na českých hradech a zámcích

O Velikonocích nezahálejí ani české hrady a zámky. Velikonoční program tak nabídne nejen zmíněný Křivoklát, ale i celá řada dalších míst. Nahlédnout do dob dávno minulých můžete na zřícenině hradu Okoř. Těšit se můžete na skupiny historického šermu, taneční vystoupení i řadu dalších dobových aktivit. Za středověkým divadelním představením, interaktivními prohlídkami hradu a jeho okolí i ukázkou kovářských prací se zase můžete vypravit na neméně oblíbený Kašperk. Tady navíc budete moci ochutnat i regionální velikonoční speciality. Tradiční velikonoční program poté nabídne i zámek Valtice. Prohlídky zámku i ukázky velikonočních zvyků si zde můžete vychutnat za zvuků cimbálové muziky.

Chystáte se na velikonoční výlet? Máte nějaké zvyky, které se svými dětmi každoročně dodržujete? Budeme moc rádi, když se s námi o své velikonoční zážitky podělíte.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

13. června 2024|

Výživné po maturitě

Kdy má zletilý nárok na výživné i po maturitě?

5. června 2024|

Neplacení výživného

Jak postupovat v případě, že vám bývalý partner neplatí alimenty?

Všechny články