Střídavá péče
Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.
Náhradní výživné za neplatiče hradí stát.
Pokud nemáte zahájenou exekuci, registrujte se!
Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.
Střídavá péče o dítě označuje takový stav, kdy se rodiče v péči střídají. Dochází tak ke stanovení intervalů, po jejichž uplynutí dítě přechází do péče druhého rodiče.
Mnohými vědeckými výzkumy bylo dokázáno, že právě střádavá péče je pro dítě nejprospěšnější, protože jej stále zanechává v kontaktu s oběma rodiči. Pokud to tedy situace dovoluje a rodiče i dítě projeví o střídavou péči zájem, je tato varianta více než žádoucí.
Možná by se mohlo zdát, že nejdůležitější podmínkou je souhlas obou rodičů. Taková domněnka však není pravdivá – pokud o střídavou péči jeden z rodičů projeví zájem, pro soud by povolení druhého rodiče nemělo být potřeba. Je ale samozřejmě lepší, když se oba rodiče shodnou.
Co už však mezi podmínky patří, je vytvoření odpovídajícího zázemí pro děti. Právě k této skutečnosti soud při svém rozhodování často přihlíží. Zázemí je často prověřováno návštěvou sociálního pracovníka.
Dále je nutné stanovit intervaly pro každého z rodičů a rozsah jeho péče o dítě. Pokud oba rodiče se střídavou péčí souhlasí, stačí jen obyčejná dohoda, kterou soud potvrdí. Intervaly by vždy měly být uzpůsobeny věku dítěte. Intervaly nemusí být u obou rodičů stejné. Může dojít například k dohodě, že všední dny dítě traví s matkou, zatímco o víkendech bydlí u otce.
Velmi důležitá jsou také bydliště obou rodičů. Vždy je nutné, aby změna pobytu příliš nenarušila běžný režim dětí a neznemožnila například školní docházku.
Ani v případě střídavé péče neodpadá žádnému z rodičů povinnost přispívat na výživu dítěte. V případě, že mají rodiče přibližně stejné příjmy, může soud povinnost vzájemného zasílání alimentů zrušit (není to však pravidlem). Pokud však příjem jednoho z rodičů převyšuje příjem toho druhého, je tomuto rodiči stanoveno vyšší výživné.
Potřebujete s čímkoli ohledně výživného poradit? Nebo již vznikl dluh na výživném, který byste rádi získali zpět? Neváhejte se na nás obrátit. Se vším vám zcela bezplatné pomůžeme.
Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.
Začátek školního roku nám začíná klepat na dveře. Zatímco někteří se nemohou dočkat, pro jiné je to důvod k obavám. A teď nemluvíme jen o samotných školácích, ale také o jejich rodičích.
Maturity klepou na dveře. A co po maturitě?
Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?
Máte ještě vteřinku? Prozraďte nám, kde jste se o nás dozvěděli.
Omlouváme se, zkuste formulář odeslat později.
Tato pole musí být vyplněna: jméno, e-mail, telefonní číslo a souhlas se zpracováním osobních údajů.