Sdílené pracovní místo

18. září 2020|Informace

Nová možnost pracovního zapojení rodičů s dětmi.

Sdílené pracovní místo

Tento rok byla schválena novela zákoníku práce, která mimo jiné přináší nově možnost sdíleného pracovního místa. Od roku 2021 tak rodičům přibude nová možnost, jak se vrátit zpět na trh práce. A co takové sdílené pracovní místo v praxi znamená?

Minimálně dva, ale může to být i více zaměstnanců, se střídá v práci a zastávají jedno pracovní místo tak, aby naplnili maximálně týdenní fond pracovní doby. Každý zaměstnanec přitom uzavírá se zaměstnavatelem vlastní dohodu. Zaměstnanci, kteří se o pracovní místo dělí, pak předloží zaměstnavateli předem pracovní rozvrh, kdy bude kdo pracovat (zastupování je možné jen v případě, že jej zaměstnavatel schválí).

Mimo pracovní doby je nutné, aby si zaměstnanci rozdělili také své povinnosti a za jaké pracovní úkony bude kdo zodpovídat. Je tedy důležité, aby se zaměstnanci byli schopni spolu domluvit, protože je třeba jejich spolupráce.

V naší zemi se jedná o novinku, nicméně například v Německu využívá sdílené pracovní pozice až polovina všech zaměstnavatelů. Pokud se tento model osvědčí i u nás, mohlo by se jednat o další krůček, který by pomáhal rodičům samoživitelům s propojením pracovního a rodinného života.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

 

Doporučené články

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

Všechny články