Příspěvek na bydlení – změny od července 2020

3. září 2020|Dávky a příspěvky

Změny v poskytování příspěvku na bydlení.

Příspěvek na bydlení –  změny od července  2020

Pokud se rodič samoživitel ocitne ve finanční nouzi, hledá podporu, kde se dá – například u státu, od kterého může získat příspěvek na bydlení. Jak to s tímto příspěvkem nyní je?

Novelou zákona č. 363/2019 Sb., kterou se mění zákon o státní sociální podpoře (platné od 1.7.2020) došlo ke zpřísnění podmínek, na jehož základě můžete získat příspěvek na bydlení. Nově není podstatné, kdo má v místě bydliště trvalé bydliště, ale naopak kdo tam skutečně bydlí.

Jedním z takových důkazních materiálů, který musíte při žádání o příspěvek doložit, je tak nová nájemní smlouva expartnera. Na základě tohoto dokumentu lze průkazně tvrdit, že expartner žije na jiném místě, než rodič samoživitel. To je právě ale mnohdy kámen úrazu.

V případě, že rozchod s vaším bývalým partnerem neproběhl zcela hladce a vztahy jsou velmi napjaté, nebo pokud dokonce došlo k násilí, samozřejmě není moc reálné, že takovou nájemní smlouvu od expartnera získáte. Nehledě na to, že úřady nejsou zcela sladěné a někde po vás mohou chtít navíc také například potvrzení, že bývalý partner opravdu zaplatil nájem jinde. V takových případech ale máte i další možnosti, o kterých by vás měl úřad práce informovat.

Může se jednat například o rozpis služeb, kde je patrné, za kolik osob je hradíte, nebo i prohlášení sousedů. Pracovníci navíc mohou vyrazit do terénu a ověřit tak situaci přímo u vás doma. Pokud tedy nemůžete důkazní materiály obstarat sami, měl by je obstarat přímo úřad práce (například právě terénním šetřením).

Zde se můžete dočíst, kam se obrátit, pokud potřebujete pomoci.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

 

Doporučené články

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

Všechny články