Kde pomohou samoživitelům v nouzi?

22. března 2019|Informace

Rodiče samoživitelé se často potýkají s nedostatkem financí. Kde jim mohou v případě finanční tísně pomoci?

Kde pomohou samoživitelům v nouzi?

Vyjít s omezenými finančními prostředky není právě nejjednodušší. Své by o tom mohli vyprávět tisíce rodičů samoživitelů, kteří žijí doslova od výplaty k výplatě. Jenže co když najednou příjmy nestačí ani na toto období? Na koho se mohou maminky a tatínkové obrátit s žádostí o pomoc?

Úřad práce České republiky

Pokud se rodina ocitne na hranici chudoby, první kroky by měly vést na nejbližší pobočku Úřadu práce České republiky. Právě tam se vyřizují státní dávky, které mohou v danou chvíli výrazně pomoci.

Ze systému státní sociální podpory lze získat přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a v případě narození dítěte i porodné, ze systému pomoci v hmotné nouzi je možné vyplácet příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či mimořádnou okamžitou pomoc.

S možnostmi nároku i přesným postupem nejlépe poradí pracovníci pobočky Úřadu práce České republiky.

Neziskové organizace a jejich pomoc

Pro rodiče samoživitele je tady celá řada neziskových organizací nabízejících pomoc – od té materiální až po psychickou. Získat můžete hygienické či potravinové balíčky, oblečení, bezplatné konzultace s psychologem nebo bydlení v azylovém domě.

Women for Women

Jednou z organizací, která nabízí pomoc všem maminkám samostatně pečujícím o děti, je Women for Women. Tady mohou maminky získat bezplatné psychologické a terapeutické služby, právní poradenství, asistenci při jednání s úřady nebo bydlení za dostupnější ceny.

Aperio

Situací maminek a tatínků samaoživitelů se zabývá i nezisková společnost Aperio, která nabízí pomoc hned v několika oblastech. Rodičům poskytuje nejen bezplatnou psychologickou a právní poradnu, ale také kurzy, které pomohou nastartovat kariérní i osobní změnu k lepšímu.

VašeVýživné.cz

Projekt VašeVýživné.cz nabízí pomoc nejen s bezplatným vymáháním výživného, ale poskytuje i bezplatné konzultace se zkušenou psycholožkou.  

Charita České republiky

Samoživitelům může výrazně pomoci i Charita České republiky, která je pověřena distribucí pomoci spadající do projektu FEAD (Fondu evropské pomoci nejchudším osobám). Ten u nás funguje pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí, s přispěním Evropské unie.

V rámci projektu jsou samoživitelům i dalším osobám, které se ocitly na hranici chudoby, poskytovány trvanlivé potraviny i potřebné materiální vybavení.

Charita České republiky poté pravidelně spolupořádá i Národní potravinovou sbírku, do které mohou lidé přispívat právě nákupem potravin a drogistického zboží. 

Místní charitativní organizace

Nejen Charita České republiky, ale také lokální charitativní organizace vám mohou v případě finanční tísně výrazně pomoci. Proto si je určitě neváhejte vyhledat a obraťte se na ně s žádostí o pomoc. Získat můžete materiální pomoc, potraviny nebo třeba i azylové bydlení či jinou formu pomoci.

 

 

Doporučené články

6. prosince 2023|

Klientská zóna MPSV Vám ušetří cestu na úřad práce

Digitalizace je klíčovým prvkem snahy MPSV o zjednodušení administrativy a zlepšení služeb pro klienty.

28. listopadu 2023|Informace

Spirála snižující se životní úrovně

Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?

22. listopadu 2023|

Na jaké výživné má dítě nárok?

Zjistěte, co při rozhodování o výši výživného hraje svou roli.

Všechny články