Přeplněné mateřské školy trápí mnoho rodičů

9. května 2018|Nezařazené

V České republice byly v minulém týdnu zahájeny zápisy do mateřských škol. Podle odhadů však nebude místo pro tisíce dětí.

Přeplněné mateřské školy trápí mnoho rodičů

Školka je pro řadu rodičů naprostou nezbytností – dítě je zde umístěno v době, kdy jsou oni v zaměstnání. Jenže školek je málo a jejich kapacita nestačí. Řešením tak mohou být jedině soukromá zařízení, na které však mnoho rodin nemá potřebné finance.

Školky musejí přijmout předškoláky

Tisíce rodičů po celé republice teď v obavách očekávají výsledky zápisů do mateřských škol. Je totiž už předem jasné, že kapacita školek pro všechny děti stačit nebude. Největší problém zažívají lidé na pražských sídlištích, kde je školek málo a dětí hodně. Důvodem je zejména nová výstavba, která do měst přivádí další obyvatele. Pro jejich děti ale často není v zavedených školkách místo. Přitom ještě před několika lety byly mateřské školy hromadně rušeny – teď jsou nedostatkovým zbožím.

Školky dle zákona musejí přijmout pětileté děti, které mají poslední rok předškolního vzdělávání povinný. Děti předškolního věku, kterých je letos podle odhadů přibližně 109 tisíc, tedy mají své místo jisté. Potíž je s mladšími dětmi, na které se v některých školkách nedostane. V loňském roce musely mateřské školy odmítnout více než 30 000 žádostí. Očekává se, že v letošním roce budou tato čísla podobná.

Nepříznivou situaci mnohdy zhoršují i samotní rodiče. Ti často ze strachu o přijetí dítěte podají více přihlášek, které následně zapomenou stáhnout.

Alternativní řešení je často velmi nákladné

Ministerstvo školství se již problematikou školek začalo zabývat. Situace by se měla alespoň trochu zlepšit v příštím roce, kdy dojde k otevření téměř stovky nových tříd pro více než 2 000 dětí.

Rodičům, jejichž děti se z důvodu přeplněné kapacity do školky nedostanou, tak nezbývá nic jiného než hledat alternativní řešení. Problémem jsou ale velmi často finance – umístění do soukromé školky stojí mnohem více peněz, což si řada rodičů nemůže dovolit.

S velmi dobrým řešením poté přišli někteří zaměstnavatelé, kteří v rámci firem zřizují mateřské školy pro děti svých zaměstnanců. Doufejme, že jich bude jen přibývat.

 

Máte s přeplněnými školkami svou vlastní zkušenost? Navštěvují vaše děti mateřskou školu nebo jiné předškolní zařízení? Budeme moc rádi, když se s námi podělíte o svůj názor.

Doporučené články

Proč je důležité řešit dluh exekučně i po podání trestního oznámení?

Ptáte se, proč byste měli zahajovat exekuční řízení ve chvíli, kdy se případem neplacení výživného zabývá Policie ČR? V tomto článku najdete odpověď.

5. dubna 2019|Informace

10 důvodů, proč vyzkoušet program VašeVýživné.cz

Stále váháte, zda se do programu VašeVýživné.cz zapojit? Tady je 10 důvodů, proč byste to určitě měli vyzkoušet.

29. března 2019|Informace

Přenesení vyživovací povinnosti na prarodiče

Přenesení vyživovací povinnosti na prarodiče – za jakých podmínek je takový postup možný a jaké výživné je prarodičům určeno?

Všechny články