Pomoc pro maminky v azylových domech

3. října 2019|Informace

Měsíční rozpočet kolem 3 000 korun, nedostatek hygienických potřeb a každý rok nové bydlení – taková je realita v azylových domech pro maminky s dětmi.

Pomoc pro maminky v azylových domech
Pomoc pro azylový dům v Praze

Měsíční rozpočet kolem 3 000 korun, nedostatek hygienických potřeb a každý rok nové bydlení – taková je realita v azylových domech pro maminky s dětmi.

My jsme několik azylových domů navštívili a jednotlivé příběhy nás zasáhly natolik, že jsme se rozhodli poskytnou materiální pomoc. Jak to celé začalo a co máme v plánu? O to se s vámi v tomto článku podělím.

Naše cesta k návštěvě azylových domů

Jak už víte z předchozích článků i sociálních sítí, již přes rok navštěvujeme sociální pracovníky z odborů sociálně právní ochrany dětí napříč celou Českou republikou.

Cílem těchto setkání bylo a je prohlubování vzájemných znalostí i zkušeností, které nám následně pomáhají zlepšovat naše služby tak, aby byly potřebným rodičům šité přímo na míru.

Už delší dobu nepomáháme jen s propojováním rodičů a jejich právních zástupců při získávání dlužného výživného. Na naší bezplatné lince, e-mailu i Facebooku se snažíme pomáhat se všemi dílčími problémy, s nimiž se jednotlivci i celé rodiny v oblasti výživného potýkají.

Protože naše semináře a debaty se sociálními pracovníky vnímáme oboustranně velmi dobře, rozhodli jsme se naši spolupráci ještě prohloubit.

V předchozích měsících jsem navštívila několik azylových domů pro maminky s dětmi. Zjistila jsem, že se bezesporu jedná o další oblast, kde je pomoc opravdu potřeba.

I mezi rodiči zapojenými do projektu VašeVýživné.cz je hned několik maminek, které v azylových domech žijí. Právě od nich víme, jak je situace v azylových domech náročná.

Jejich příběhy i vyprávění sociálních pracovnic nás přimělo k tomu, abychom se s maminkami z azylových domů začali více setkávat. Fakta, která jsme získali, nás velmi zasáhla a zároveň nás přesvědčila o nutnosti pomoci – a to nejen té právní a psychologické, ale především materiální.

Jak to chodí v azylových domech?

V azylových domech žijí maminky všech kategorií – od těhotných až po ženy s dospělými dětmi do věku 26 let. Nejčastějšími obyvateli jsou však maminky s malými a náctiletými dětmi.

Pobyt v azylovém domě je vždy umožněn pouze na jeden rok. Také vás to překvapilo? Já byla tímto údajem velmi zaskočená. Můj první dotaz se tak samozřejmě týkal toho, co se po uplynutí jednoho roku děje dál.

Většina maminek nemá možnost sehnat si vlastní bydlení nebo našetřit na kauci. Maminky často nemohou chodit do práce, protože jim nemá kdo pohlídat malé děti. Už po půl roce stráveném v azylovém domě tak podávají přihlášku na umístění do jiného domu.

Rok co rok tak mění spolu se svými dětmi bydlení. Každý si asi dovedeme představit, jak je to pro maminky a především pak pro jejich děti náročné. Každý rok jiné prostředí, mnohdy i úplně jiné místo, a tedy jiná škola, přátelé…

A co se stane, když maminka nezíská místo v žádném z azylových domů? To je úplně jiný a ještě o poznání smutnější příběh. V takovém případě totiž zasahuje OSPOD, který řeší případné odebrání a umístění dětí. O maminku se v takovém případě nemá kdo postarat.

Dle informací, které mi azylové domy i pracovnice OSPODů poskytly, více než 50 % maminek dlouhodobě nenajde jiné bydlení než právě azylový dům. Přitom ani tady to pro maminky není finančně právě nejjednodušší.

Dle pracovníků azylových domů zbývají maminkám měsíčně v průměru 3 000 Kč. Z těch musí zajistit stravu, ošacení i další potřeby pro sebe i své děti. Maminky si často nemohou dovolit ani pravidelné nákupy hygienických potřeb, natož třeba dárky k narozeninám či Vánocům, které se v běžných rodinách už brzy stanou hlavním tématem.

VašeVýživné.cz bude pomáhat

Protože nás jednotlivé příběhy hodně zasáhly, rozhodli jsme se maminkám a dětem pomoct. Budeme pořizovat hygienické potřeby, hračky a další drobnosti. V týmu projektu VašeVýživné.cz nás sice není mnoho, přesto však věříme, že alespoň trochu radosti rozdáme.

Máte zájem a možnost se k nám a naší pomoci připojit? Radost udělá opravdu i ta nejmenší maličkost. Každý z nás může zkusit oslovit své známé, rodinu nebo kolegy v práci a s jejich pomocí dát dohromady alespoň malý dárek – třeba v podobě zmiňovaných hygienických potřeb.

Pomoc navíc nemusí být nikterak nákladná. Možná třeba u sebe doma najdete novou kosmetiku, která vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovovala, a proto jste ji ani nevyzkoušeli. Nebo zabalenou hračku, která ztratila svou atraktivitu ještě předtím, než si s ní někdo začal hrát.

Zástupci azylových domů jen prosí, aby darované věci nebyly použité (např. dětské hračky) ani načaté (např. právě v případě kosmetiky a hygienických potřeb).

Nejedná se o žádnou nevděčnost, ale o pouhé hygienické předpisy a snahu udělat dětem co největší radost. Hračky totiž budou použity jako vánoční dárky, tak aby děti nenabyly dojmu, že pro ně Ježíšek nechtěl sehnat to nejlepší.

Budu ráda, když se mi ozvete (kontaktní údaje najdete níže). Všechny vaše nápady, dotazy nebo i nejrůznější formy pomoci jsou vítány s otevřenou náručí.

Za celý tým projektu VašeVýživné.cz vám moc děkuji.

 

Mgr. Iveta Novotná

ředitelka projektu VašeVýživné.cz

 

 

Doporučené články

29. srpna 2024|

Exekuce na výživné může běžet souběžně s trestním oznámením

Exekuce na výživné a trestní oznámení mohou běžet souběžně.

21. srpna 2024|Informace

Jak se s dětmi správně učit

Začátek školního roku nám začíná klepat na dveře. Zatímco někteří se nemohou dočkat, pro jiné je to důvod k obavám. A teď nemluvíme jen o samotných školácích, ale také o jejich rodičích.

14. srpna 2024|Informace

Domácí násilí

Domácí násilí je tématem, které si jistě zaslouží pozornost každého z nás. Jak vzniklý problém rozpoznat a jaký poté zvolit postup?

Všechny články