Pomlázka, beránek a vajíčka aneb co všechno patří k Velikonocům

13. března 2024|Inspirace

Pomlázka, beránek a vajíčka aneb co všechno patří k Velikonocům

Pojďme se podívat, proč se Velikonoce slaví a co k nim neodmyslitelně patří.

Blíží se nám Velikonoce. Pro někoho období, na které se těší celý rok, a někdo je naopak ani moc nevnímá. Ať tak či onak, každý prostě vnímá Velikonoce po svém. Pojďme se ale podívat, proč se Velikonoce slaví a co k nim neodmyslitelně patří.

Na Velikonoce si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista, které se událo kolem roku 30 či 33, a jeho zmrtvýchvstání, novodobě se také považují za oslavu příchodu jara. Jaké se na Velikonoce dodržují tradice a víte proč?

Barvení vajíček – vajíčko je symbolem nového života, plodnosti, vděku a díky skořápce i symbolem bezpečí. Obarvením se přidá vajíčkům magická moc. POZOR, každá barvička má jiný význam!

Pletení pomlázky – od slova (po)omlazení a plete se z mladých vrbových proutků, měla by ženám předat mládí a sílu těchto proutků.

Pečení beránka – z dob ukřižování Ježíše Krista, jelikož Ježíš byl obětním beránkem za hříchy lidstva.

Vyobrazování zajíčků – zajíček je symbolem plodnosti, života a štěstí. V Bibli symbolizuje vše chudé, skromné a pokorné. Se zajíčkem si každý spojuje hlavně také příchod jara.

Koledování – do 12 hodin. Pánové chodí vyšlehávat ženy pomlázkou. Ženám by vyšlehání mělo přinést omládnutí a zkrásnění, za to darují mužům vajíčko, které je symbolem vděku.

Polévání vodou – po 12 hodině. Na oplátku ženy polévají muže vodou, aby byli zdraví a měli dlouhý život.

Kdybyste šli náhodou někam na koledu, máme pro Vás pár krásných velikonočních koled 🙂:

Hody, hody doprovody, já jsem malý zajíček, utíkal jsem podle vody, nesl košík vajíček. Potkala mě koroptvička, chtěla jedno červené, že mi dá lán jetelíčka a já říkal: Ne, ne, ne.

Já jsem malý koledníček, tetičko, přišel jsem si pro červený vajíčko. Pro vajíčko červený, pro koláč bílý, jsem-li já vám, tetičko, koledníček milý.

Já jsem malej koledníček, já k Vám jdu, dáte-li mě pár vajíček, rád vezmu.

Přišlo jaro, slunce svítí, v zahradách je plno kvítí. Co to ptáci štěbetají? Že mi tady rádi dají, malovaná vajíčka, co jim snesla slepička.

Ať už Velikonoce slavíte či nikoliv, přejeme Vám krásné jaro!

Tým VašeVýživné.cz

Doporučené články

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

28. března 2024|

Mimosoudní dohoda rodičů

Dokážete se se svým bývalým partnerem rozumně domluvit na výši výživného? Pokud nejste manželé, můžete celou věc řešit i mimosoudně.

Všechny články