O bezplatné vymáhání výživného zažádalo skoro 3 000 rodičů.

1. dubna 2016|Nezařazené

Věděli jste, že průměrný dluh na výživném je 62 000 Kč na osobu? Tento článek vychází z naší tiskové zprávy a dočtete se v něm i například jaké je % zastoupení maminek, které se na nás obrátily.

O bezplatné vymáhání výživného zažádalo skoro 3 000 rodičů.

Služba VašeVýživné.cz Asociace neúplných rodin, která pomáhá bezplatně vymáhat dlužné výživné, funguje teprve dva měsíce. Za tu dobu se na ní obrátily téměř tři tisícovky rodičů. Nejčastěji se jedná o ženy se dvěma a více dětmi, kterým partner dluží na výživném rok a více a odmítá s partnerkou komunikovat.

Průměrně se tedy jedná o dluh 62 000 korun na osobu, který je v prodlení kolem 13 měsíců. Na Asociaci se nejčastěji obracejí obyvatelé Prahy (18,1 %) a Středočeského kraje (14,6 %) následovaní Moravskoslezským (14 %) a Ústeckým krajem (12,8 %). Naprostou většinu tvoří ženy, muži jsou zastoupeni v 6 % případů. Častěji službu využili rodiče, kteří mají dvě a více dětí.

V 74 % případů rodiče uvedli, že se do vymáhání dosud nepustili z finančních důvodů, 79 % uvedlo, že limitem byl především strach z délky řízení a stres s ním spojený. 69 % pak zmínilo, že doposud nevěděli, jakým způsobem se přihlásit o své právo. Takřka pětina (19 % rodičů) uvedla, že ač je výše dlužné částky významně limitovala v hospodaření domácnosti, neuvědomili si, že mají možnost dluh partnera řešit. V 15 % případů se jednalo o notorické neplatiče, u zhruba 7 % případů Asociace navrhla smírné řešení před vymáháním.

Ukazuje se, že matky s vymáháním výživného průměrně vyčkávají déle než rok, uvádí Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin. Limitem nejsou jen předpokládané finanční zálohy na práci právníka či exekutora, ale také nízká informovanost o svých vlastních právech – a to i v krajích a sociálních poměrech, kde bychom očekávali informovanost výrazně vyšší. Takřka pětina maminek považovala skutečnost, že jejímu dítěti otec dluží finance, za neřešitelnou.

Podle statistik Policie České republiky bylo v roce 2015 zjištěno 12 089 případů. Zákon dlouhodobě nerespektuje skoro 40 % partnerů s povinností výživného, do vymáhání se zároveň vůbec nepustí 40 – 50 % matek a otců. Statistická data tedy nemusí zahrnovat skoro polovinu všech případů. Celkový evidovaný dluh na výživném se pohybuje kolem 13 miliard korun.

Veronika Doskočilová, Měšec.cz

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

22. ledna 2025|Informace

Přihlášky a přijímací zkoušky na střední školy 2025

Kdy a jak podat přihlášku na střední školu, kolik přihlášek je nutné podat a kdy přijímací zkoušky probíhají?

15. ledna 2025|

Návrh na svěření nezletilého dítěte do péče jiné osoby – vzor 2025

Pokud o dítě nemůže osobně pečovat žádný z rodičů ani poručník, může soud svěřit dítě do osobní péče jiného člověka.

10. ledna 2025|

Změny roku 2025

Jaké změny přijdou v roce 2025?

Všechny články