Mikuláš a děti

21. listopadu 2018|Inspirace

Jak zvládnout návštěvu Mikuláše a kam se vypravit pro mikulášskou nadílku?

Mikuláš a děti

Obchodní centra i ulice měst pomalu oblékají své vánoční kabátky, což znamená jediné. Vánoce se pomalu blíží. A co teprve takový Mikuláš? Ten už nám spolu s čertem a andělem začíná klepat na dveře. Právě proto bychom se v dnešním článku rádi věnovali otázce, jak co nejlépe zvládnout návštěvu čertů u vás doma

Pozvat, či nepozvat?

Věčné dilema většiny rodičů – pozvat domů dětem tu obávanou partu, nebo je raději nechat prožít klidný večer? Názory se samozřejmě různí, a to nejen mezi rodiči, ale také mezi odborníky. Všichni se však shodují, že přehnaný stres nesvědčí nikomu. A u dětí to platí opravdu dvojnásob.

Trocha toho „zdravého strachu“, který bude odměněn oblíbenou dobrůtkou a také záchranou laskavého anděla, by ale určitě uškodit neměla. Ještě než zaklepou na dveře, povídejte si se svými dětmi o těchto postavách a o jejich významu. Dětem to poté pomůže snáze zvládnout celou situaci.

Mikuláše i jeho věrné průvodce si dobře vybírejte. Vyhněte se děsivým čertům, kterých se pomalu bojíte i vy, a raději zvolte mírnější pekelníky. S členy skupiny si poté o samotě promluvte a požádejte je, aby se chovali úměrně k reakcím dítěte.

Na děti nenaléhejte. Pokud se v polovině návštěvy raději odeberou do bezpečí svého pokoje, nesnažte se je přinutit k návratu. Pro každého rodiče rozhodně platí, že by se neměl dítěti vysmívat – projevy strachu jsou zcela normální a pro děti by byl posměch milované osoby ještě více traumatizující.

Mikuláš a děti

Věk dítěte je důležitý

Při rozhodování o návštěvě Mikuláše by měl hrát roli také věk dítěte. Menší děti totiž ještě neumí úplně dobře rozlišit realitu od pohádek. Únos do pekla je tak pro ně naprosto reálnou hrozbou a zdrojem obrovského strachu. Zvláště pokud rodič tímto trestem pohrozí už v průběhu roku.

V období cca do 4 let tak děti alespoň trochu šetřete. Čerty například nemusíte zvát k vám domů, ale můžete se na ně jen přijít podívat na některou z mikulášských akcí. Držte se zkrátka jednoduchého pravidla, že děti by si z Mikuláše neměly odnést trauma, ale jen hezkou vzpomínku.

Kam se vypravit za Mikulášem?

V České republice snad neexistuje město, kde by alespoň jednu mikulášskou nadílku nepořádali. Pokud se rozhodnete se svými dětmi takovou akci navštívit, stačí jen prozkoumat nabídku vašeho města.

Obyvatelé Prahy a jejího okolí by určitě neměli vynechat pestrý program, který naše hlavní město nabízí. Vychutnat si můžete například Mikulášské jízdy parním vlakem, který bude jezdit celý víkend 1. a 2. prosince. Vlaky vyjíždějí z nádraží Praha-Smíchov a budou vás vozit po Praze i jejím okolí.

Kromě parního vlaku bude ze stejné stanice vyjíždět i oblíbený Čertohráček. Ten vás v sobotu večer zaveze i na nádraží Praha-Krč, kde se můžete těšit na mikulášský ohňostroj.

Kromě vlaku je připravena i mikulášská loď, která vypluje 5. prosince z přístaviště Four Seasons, a to celkem ve čtyřech časech. Za Mikulášem a jeho pomocníky se poté můžete 5. prosince vypravit i do Zoo Praha.

Máte tip na zajímavou mikulášskou akci ve vašem okolí? Podělte se s ostatními rodiči ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

19. srpna 2019|Informace

Deprese – jak ji rozpoznat a jaké kroky podniknout?

Nezájem o dříve oblíbené aktivity nebo poruchy spánku – i to mohou být varovné signály, které byste neměli podceňovat. Jak rozpoznat depresi a jak s ní bojovat?

13. srpna 2019|Čas s dětmi

Jak vybrat základní školu?

Základní škola má ohromný vliv na celý budoucí život našich dětí. Proto je potřeba věnovat jejímu výběru dostatek pozornosti. Jak vybrat tu nejlepší?

2. srpna 2019|Informace

Domácí násilí

Domácí násilí je tématem, které si jistě zaslouží pozornost každého z nás. Jak vzniklý problém rozpoznat a jaký poté zvolit postup?

Všechny články