Mikuláš a děti

21. listopadu 2018|Inspirace

Jak zvládnout návštěvu Mikuláše a kam se vypravit pro mikulášskou nadílku?

Mikuláš a děti

Obchodní centra i ulice měst pomalu oblékají své vánoční kabátky, což znamená jediné. Vánoce se pomalu blíží. A co teprve takový Mikuláš? Ten už nám spolu s čertem a andělem začíná klepat na dveře. Právě proto bychom se v dnešním článku rádi věnovali otázce, jak co nejlépe zvládnout návštěvu čertů u vás doma

Pozvat, či nepozvat?

Věčné dilema většiny rodičů – pozvat domů dětem tu obávanou partu, nebo je raději nechat prožít klidný večer? Názory se samozřejmě různí, a to nejen mezi rodiči, ale také mezi odborníky. Všichni se však shodují, že přehnaný stres nesvědčí nikomu. A u dětí to platí opravdu dvojnásob.

Trocha toho „zdravého strachu“, který bude odměněn oblíbenou dobrůtkou a také záchranou laskavého anděla, by ale určitě uškodit neměla. Ještě než zaklepou na dveře, povídejte si se svými dětmi o těchto postavách a o jejich významu. Dětem to poté pomůže snáze zvládnout celou situaci.

Mikuláše i jeho věrné průvodce si dobře vybírejte. Vyhněte se děsivým čertům, kterých se pomalu bojíte i vy, a raději zvolte mírnější pekelníky. S členy skupiny si poté o samotě promluvte a požádejte je, aby se chovali úměrně k reakcím dítěte.

Na děti nenaléhejte. Pokud se v polovině návštěvy raději odeberou do bezpečí svého pokoje, nesnažte se je přinutit k návratu. Pro každého rodiče rozhodně platí, že by se neměl dítěti vysmívat – projevy strachu jsou zcela normální a pro děti by byl posměch milované osoby ještě více traumatizující.

Mikuláš a děti

Věk dítěte je důležitý

Při rozhodování o návštěvě Mikuláše by měl hrát roli také věk dítěte. Menší děti totiž ještě neumí úplně dobře rozlišit realitu od pohádek. Únos do pekla je tak pro ně naprosto reálnou hrozbou a zdrojem obrovského strachu. Zvláště pokud rodič tímto trestem pohrozí už v průběhu roku.

V období cca do 4 let tak děti alespoň trochu šetřete. Čerty například nemusíte zvát k vám domů, ale můžete se na ně jen přijít podívat na některou z mikulášských akcí. Držte se zkrátka jednoduchého pravidla, že děti by si z Mikuláše neměly odnést trauma, ale jen hezkou vzpomínku.

Kam se vypravit za Mikulášem?

V České republice snad neexistuje město, kde by alespoň jednu mikulášskou nadílku nepořádali. Pokud se rozhodnete se svými dětmi takovou akci navštívit, stačí jen prozkoumat nabídku vašeho města.

Obyvatelé Prahy a jejího okolí by určitě neměli vynechat pestrý program, který naše hlavní město nabízí. Vychutnat si můžete například Mikulášské jízdy parním vlakem, který bude jezdit celý víkend 1. a 2. prosince. Vlaky vyjíždějí z nádraží Praha-Smíchov a budou vás vozit po Praze i jejím okolí.

Kromě parního vlaku bude ze stejné stanice vyjíždět i oblíbený Čertohráček. Ten vás v sobotu večer zaveze i na nádraží Praha-Krč, kde se můžete těšit na mikulášský ohňostroj.

Kromě vlaku je připravena i mikulášská loď, která vypluje 5. prosince z přístaviště Four Seasons, a to celkem ve čtyřech časech. Za Mikulášem a jeho pomocníky se poté můžete 5. prosince vypravit i do Zoo Praha.

Máte tip na zajímavou mikulášskou akci ve vašem okolí? Podělte se s ostatními rodiči ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

28. března 2024|

Mimosoudní dohoda rodičů

Dokážete se se svým bývalým partnerem rozumně domluvit na výši výživného? Pokud nejste manželé, můžete celou věc řešit i mimosoudně.

Všechny články