Kde mohou samoživitelé žádat o pomoc?

15. května 2020|Dávky a příspěvky

Současná krize doléhá na samoživitele. Jakou pomoc mohou využít?

Kde mohou samoživitelé žádat o pomoc?
Chci získat dlužné výživné

Koronavirus mnohým značně zkomplikoval situaci. Školy jsou zavřené a rodiče tak musí být s dětmi doma, často na úkor vlastní práce a tím i vlastního příjmu – ošetřovné bohužel plný příjem nenahradí (a to i přes jeho zvýšení na 80 % místo klasických 60 %). Pokud navíc rodič samoživitel nedostává od druhého rodiče výživné, situace je náročnější než kdy dříve.

Kde mi pomohou?

Pro rodiče, kteří mají s alimenty problém, se snažíme i nadále dělat maximum, takže pokud evidujete dluh na výživném, neváhejte se registrovat a využít našich služeb, které jsou pro vás zdarma.

I bez koronaviru to však nemají samoživitelé jednoduché. Vyrovnat se s nepříznivými sociálními situacemi pomáhá také stát, a to prostřednictvím systému sociálního zabezpečení. Níže můžete názorně vidět, jakou pomoc můžete za splnění určitých podmínek čerpat a kde se tato pomoc bere:

Zdroj: autorka dle MPSV a FSV UK

Úřad práce České republiky

O všech těchto dávkách, příspěvcích, přídavcích se dočtete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí v sekci Působnost MPSV.  Zde jsou přesně vypsané podmínky, za jakých vzniká na každou dávku nárok a kde můžete o dávku žádat – pro pomoc se musíte vydat na nejbližší pobočku Úřadu práce České republiky. Pracovníci Vám poradí, co je třeba vyplnit a doložit pro nárok na kterou dávku.

V některých případech je nárok na jednu dávku podmíněn jinou dávkou – například abyste měli nárok na doplatek na bydlení, musíte splňovat také podmínky nároku na příspěvek na živobytí. Vše je však přehledně popsané na již zmíněných stránkách ministerstva, případně Vám jistě rádi vysvětlí na Úřadu práce.

Neziskové organizace

Samoživitelé se dále mohou obrátit také na neziskové organizace. Kromě našeho projektu VašeVýživné.cz, který Vám pomůže zdarma získat dlužné alimenty, jsou další neziskové organizace zaměřující se na materiální a psychickou pomoc. Charita České republiky Vám pomůže s potravinami či drogerií. Na Aperio se můžete obrátit, pokud potřebujete psychologickou konzultaci nebo pomoc s nastartováním kariéry. V případě, že potřebujete pomoc s bydlením, můžete využít služby azylových domů, a v to i v případě, že odcházíte třeba od agresivního partnera – některé azylové domy z těchto důvodů mají tajnou a veřejně nepřístupnou adresu. Pokud potřebujete právní konzultaci a nechcete platit vysoké částky, které si právníci běžně účtují, můžete se obrátit na bezplatnou občanskoprávní poradnu, kterou naleznete v každém větším městě.

Je několik možností, jak se pokusit změnit svoji situaci k lepšímu. Důležitým krokem však je nebát si o pomoc říct. My i další neziskové organizace vám rádi pomůžeme. Jsme tu pro vás.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

 

Doporučené články

28. března 2024|

Mimosoudní dohoda rodičů

Dokážete se se svým bývalým partnerem rozumně domluvit na výši výživného? Pokud nejste manželé, můžete celou věc řešit i mimosoudně.

19. března 2024|

Pěstounská péče

Chcete se stát pěstouny? Přečtěte si článek, jak začít.

13. března 2024|Inspirace

Pomlázka, beránek a vajíčka aneb co všechno patří k Velikonocům

Pojďme se podívat, proč se Velikonoce slaví a co k nim neodmyslitelně patří.

Všechny články

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu