Je vaše dítě často nemocné? Vyzkoušejte saunu!

8. března 2018| Nezařazené

Saunování patří mezi velmi populární formy odpočinku a regenerace celého těla. Od té doby, co byly zjištěny jeho příznivé účinky na lidský organismus, berou lidé po celém světě sauny takřka útokem.

Je vaše dítě často nemocné? Vyzkoušejte saunu!

Saunování však není přínosné jen pro dospělé, ale také pro děti, kterým výrazně posiluje imunitu. Zajímá vás, od kdy je možné navštěvovat saunu s dětmi a jaké sauny jsou vhodné pro ty nejmenší? Čtěte dále a dozvíte se vše potřebné.

Od kolika let mohou děti navštěvovat saunu?

Odpověď na tuto otázku je poměrně subjektivní záležitostí. Pokud totiž podobný dotaz položíte Finovi, budete ujištěni, že saunu můžete navštěvovat přibližně od dvou týdnů věku dítěte. U nás jsou odborníci o něco opatrnější a saunování obecně doporučují až od tří měsíců. Pro takto malé děti je vhodné navštěvovat pouze domácí sauny nebo zařízení určená výhradně pro rodiče s dětmi. Vyzkoušet můžete třeba parní saunu, která je pro menší děti příjemnější. Standardní saunování je poté doporučováno u dětí od dvou až tří let. Důležitou roli však hraje zdravotní stav dítěte. Námi zmíněné údaje platí pouze pro zcela zdravé děti. Pokud váš potomek trpí nějakým onemocněním, návštěvu sauny konzultujte se svým dětským lékařem. Saunování byste určitě měli vynechat při nachlazení.

Jakou saunu s dětmi navštívit?

Za úplně nejlepší možnost je považována již zmíněná domácí sauna. Tu si však mnohé rodiny nemohou dovolit – ať už z finančních důvodů nebo kvůli nedostatku prostoru. Dobrou alternativou jsou poté speciální zařízení pro rodiče s dětmi a také soukromé sauny, které si lze na určitou dobu pronajmout. A proč není vhodné saunování s ostatními dospělými? Důvodů je hned několik. Kromě těch hygienických je to třeba i potřeba rozdílné teploty pro saunování.

 

Na co si dát pozor?

Pokud se rozhodnete pro návštěvu sauny s dětmi, určitě je nutné dodržovat několik zásad. Na co byste si měli dát pozor?

  • Správná teplota – děti je vhodné saunovat při teplotě cca 65 °C.
  • Doba strávená v sauně – nejmenší děti by měly strávit v sauně maximálně 3 minuty, saunování větších dětí by mělo trvat nanejvýš 8 minut (malým dětem navíc stačí jen jedno prohřátí).
  • Proces ochlazování – děti stačí ochladit vlažnou vodou ve sprše, starší děti poté mohou krátce navštívit ochlazovací bazének.
  • Pravidelnost – aby mělo saunování smysl a splňovalo svůj účel, je nutné navštěvovat saunu alespoň 1x týdně.
  • Výběr vhodného dne a doby saunování – děti by měly mít řád, což platí i pro saunování. Vyberte takový den, kdy bude saunování dokonale zapadat do celkového programu. Pro organismus je prospěšné saunování ve večerních hodinách (cca kolem 18. hodiny), kdy zajistí dokonalý odpočinek i následný hluboký spánek.
  • Dítě do saunování nikdy nenuťte – mělo by si samo určit, co je mu příjemné, zda chce saunu navštěvovat a jak dlouho v ní vydrží.

 

Příznivé vlivy saunování na dětský organismus

Pravidelné saunování má pozitivní vliv na imunitu dětí i dospělých, kterou výrazně posiluje. Děti, které saunu navštěvují pravidelně, tak bývají méně nemocné než ostatní. Saunování poté přispívá i k detoxikaci těla a chrání tělo před řadou chronických onemocnění.

Navštěvujete i vy se svými dětmi saunu, nebo o pravidelných návštěvách uvažujete? Máte nějaké poznatky, o které se chcete podělit? Napište nám.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

7. července 2025| Informace

Skleněné děti: Neviditelní sourozenci, kteří si zaslouží být slyšet

Rodiny dětí s vážným onemocněním často čelí mimořádné zátěži. Zatímco pozornost přirozeně směřuje k nemocnému dítěti, v pozadí zůstávají ti, kteří také potřebují slyšet, že jsou důležití – sourozenci. Říká se jim skleněné děti. Jsou křehké, ale silné. Neviditelné, ale přítomné.

1. července 2025| Informace

Zvýšení výživného a alimentů – kdy a jak žádat

Máte pocit, že současné výživné už nepokrývá potřeby vašeho dítěte? Nejste sami. Rostoucí náklady na bydlení, jídlo, školní pomůcky nebo zdravotní péči vedou mnoho rodičů k žádosti o zvýšení alimentů (výživného). V tomto článku se dozvíte, kdy máte nárok požádat o úpravu, jak postupovat krok za krokem, jak funguje zpětné navýšení.

23. června 2025| Inspirace

Co dát (nebo raději nedat) učitelkám na konci roku

Konec školního roku je nejen hektickým obdobím plným výletů, vysvědčení a květin, ale i chvílí, kdy mnozí rodiče přemýšlejí, jak vyjádřit vděčnost paní učitelce.

Všechny články