Finanční novinky, které v roce 2019 pomáhají (nejen) samoživitelům

7. února 2019|Dávky a příspěvky

⭐💰 Vyšší minimální mzda, nové redukční hranice nebo plánované zrušení karenční doby. Které novinky v roce 2019 finančně pomohou (nejen) samoživitelům?

Finanční novinky, které v roce 2019 pomáhají (nejen) samoživitelům

Začátek roku je tou nejlepší dobou pro změny. To platí nejen pro naše osobní životy, ale také pro chod státu. Proto je právě začátek roku dobou, kdy vstupují v platnost nejrůznější novinky. Které jsou to letos?

Zvýšení minimální mzdy

Od ledna letošního roku se zvyšuje minimální mzda na 13 350 Kč. Minimální mzda z loňského roku se tak navyšuje o rekordních 1 150 Kč. Zvyšování se týká i výplat zaměstnanců, jejichž práce spadá do kategorií s výššími odměnami (např. učitelé či lékaři).  

Možnost vyššího výdělku zaznamenají i lidé vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, kteří si nově smějí vydělat až 6 675 Kč měsíčně, aniž by jim hrozilo vyřazení z evidence.

Spolu s minimální mzdou poté rostou i další částky, a to například sleva na dani poskytovaná rodičům za umístění dítěte v předškolním zařízení. Limit na tuto slevu nyní rovněž činí 13 350 Kč.

Pro osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů znamená zvýšení minimální mzdy také nárůst měsíčních záloh na zdravotní pojištění, pro OSVČ poté i na sociální pojištění.

Vyšší náhrada mzdy, nemocenské a některé dávky

Pro rok 2019 platí nové redukční hranice sloužící k výpočtu náhradní mzdy v případě nemoci zaměstnance. Díky tomu dostanou zaměstnanci při výplatě dávek nemocenského pojištění vyšší část svého stávajícího příjmu.

Zvýšení redukčních hranic poté ovlivní i další dávky nemocenského pojištění, u kterých se tyto hranice používají k výpočtu. Jedná se konkrétně o peněžitou pomoc v mateřství a ošetřovné.

První tři dny pracovní neschopnosti budou placené

Se změnami v oblasti nemocenského pojištění souvisí i plánované zrušení tzv. karenční doby, tedy prvních tří dnů pracovní neschopnosti, během kterých není zaměstnancům vyplácena náhrada mzdy. To by se mělo změnit v průběhu roku 2019, konkrétně 1. července. Od této doby by zaměstnancům měla náležet náhrada mzdy už od prvního dne pracovní neschopnosti.

Další finanční novinky

V roce 2019 dochází k rekordnímu navýšení starobních důchodů. Při výpočtu starobních důchodů se bude nově používat vyšší základní výměra (3270 Kč). Vzrůstá navíc i procentní část, která se odvíjí od odpracovaných let a dalších faktorů, a to o 3,4 %.

Chystá se také navýšení rodičovského příspěvku, a to hned o 80 000 Kč. K samotnému zvýšení by však podle aktuální dohody mělo dojít až od 1. ledna 2020.

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

28. března 2024|

Mimosoudní dohoda rodičů

Dokážete se se svým bývalým partnerem rozumně domluvit na výši výživného? Pokud nejste manželé, můžete celou věc řešit i mimosoudně.

Všechny články