Ekologicky a ekonomicky: Péče o tělo

17. září 2019|Inspirace

Další díl minisérie o domácí výrobě je tady. Tentokrát si posvítíme na produkty pro péči o tělo.

Ekologicky a ekonomicky: Péče o tělo

V předchozích dvou dílech naší minisérie o domácí výrobě jsme se věnovali pracím prostředkům a péči o domácnost. Teď je tedy na čase zaměřit se na péči o tělo. Protože kdo jiný si zaslouží tu nejlepší a nejšetrnější péči než právě my sami?

Nutno podotknout, že výroba některých přípravků pro péči o tělo může být o něco nákladnější, než tomu bylo například u čisticích prostředků. Důvod je prostý – u některých produktů pracujeme s kvalitnějšími surovinami, abychom žádným způsobem nedráždili pokožku.

V porovnání s kupovanými produkty se však stále dostáváme na mnohem příznivější ceny a současně vyšší kvalitu produktů. Kromě toho dobře víme, co jsme při výrobě použili a můžeme si sami vybrat své oblíbené aroma nebo další přísady. V neposlední řadě poté šetříme životní prostředí, což je rozhodně nezanedbatelný benefit. Tak jdeme na to!

Pleťová maska

Vyrobit si doma vlastní pleťovou masku není vůbec nic těžkého. Existuje celá řada receptů, včetně těch úplně nejjednodušších, které zvládnete připravit během pár minut.

Na základní masku potřebujete jen dvě suroviny, které navíc jistě máme po ruce.

 • Jedlá soda,
 • vlažná voda.

Smícháme tři lžičky jedlé sody a jednu lžičku vlažné vody. Výsledkem by měla být tužší pasta. Masku důkladně nanášejte na obličej a jemně vmasírujte. Nechte pár minut působit a důkladně umyjte. Po použití pleť pořádně hydratujte svým oblíbeným krémem. Maska má výborné peelingové účinky a dokáže vás snadno zbavit černých teček i nežádoucích pupínků.

Hydratační pleťový krém

Když už hydratace pleti po použití domácí masky, tak proč ne rovnou domácím pleťovým krémem? Z pár surovin si připravíme příjemný krém bez chemie.

 • Olej (například mandlový či olivový),
 • bambucké máslo,
 • vitamin E (ideálně v tekuté formě),
 • oblíbený esenciální olej (např. levandulový či růžový).

Ve vodní lázni rozpustíme bambucké máslo (lze jej namíchat i s kakaovým máslem). Po rozpuštění přidáme za stálého míchání vybraný olej (jeden díl oleje na čtyři díly másla). Směs odstavíme a necháme chladnout (proces můžeme urychlit v ledničce). Do ještě tekuté směsi přidáme vitamin E, pár kapek esenciálního oleje a dobře zamícháme. Následně přelijeme do skleničky a necháme zcela vychladnout.

Tělový krém

Bez tělového krému nedáte ani ránu? Ten, který si společně vyrobíme, si zamilujete ještě o to víc. Stačí si jen připravit následující suroviny a můžeme se do toho pustit.

 • Kokosový olej,
 • vitamin E,
 • oblíbený esenciální olej.

Pro přípravu krému je potřeba, aby byl kokosový olej opravdu tuhý. Pokud se vám tedy vlivem vyšší teploty v bytě roztál, vložte jej na chvíli do lednice.

Následně vložíme do misky hrnek kokosového oleje, lžičku vitaminu E a pár kapek oleje dle valstního výběru. Šleháme přibližně šest minut ručním šlehačem na nejvyšší obrátky. Krém umístěte do skleničky a uchovávejte při pokojové teplotě či v lednici.

Díky vitaminu E krém nejenže déle vydrží, ale navíc bude mít blahodárné účinky na vaši pokožku. Esenciální oleje se zase postarají o krásnou vůni, která doplní už tak příjemné kokosové aroma.

Odličovač

Ač by se mohlo zdát, že výroba domácího odličovače bude pořádná alchymie, opak je pravdou. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Stačí jen smíchat olej s vodou a máme hotovo.

 • Olej (například olivový – hydratuje a má antioxidační účinky; mandlový – vhodný pro suchou i podrážděnou pleť; sezamový – pomáhá v boji proti akné),
 • voda.

Pro přípravu odličovače stačí jednoduše smíchat vybraný olej s obyčejnou vodou v poměru 1:2 (jeden díl oleje na dva díly vody). Směs uchovávejte v čisté lahvičce a před každým použitím protřepejte, aby se složky propojily. Olejový odličovač spolehlivě odstraňuje i voděodolný make-up a zároveň hydratuje a vyživuje pokožku.

Doufáme, že se vám tento díl minisérie líbil. Dejte nám vědět, jestli jste výrobu vlastních produktů vyzkoušeli a jak se dílo podařilo. Diskutovat můžeme ve facebookové skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

Autor: Bc. Klára Sudová

 

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články