Ekologicky a ekonomicky: Praní prádla

7. června 2019|Inspirace

Chcete žít ekologicky a zároveň nezatěžovat rodinný rozpočet? Poradíme, jak si připravit prostředky na praní přímo u sebe doma.

Ekologicky a ekonomicky: Praní prádla

Trendem dnešní doby je ekologie. Řada z nás třídí odpad, nakupuje udržitelnou módu a snaží se používat pouze eko prostředky pro domácnost i pro péči o tělo.

Takové prostředky šetří nejen naši planetu, ale také zdraví, protože jsou často o poznání šetrnější k naší pokožce. Jejich jediným problémem je mnohdy o něco vyšší cena, která může nejeden rodinný rozpočet pořádně zatížit.

Naštěstí však existuje snadné řešení. Je jím domácí výroba některých produktů. Jak na ni? Tomu se budeme věnovat v minisérii článků. Dnes se zaměříme na praní.

Aviváž

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že tady přijde na řadu opravdová alchymie, opak je pravdou. Výroba domácí aviváže je až překvapivě snadná, levná a rychlá. Potřebujete jen tři suroviny.

  • Ocet (použít můžete třeba jablečný či bílý vinný, bohatě však postačí i obyčejný lihový),
  • voda (musí být převařená či destilovaná),
  • esenciální olej určený pro výrobu přírodní kosmetiky.

Ocet s vodou smíchejte v poměru 1:1 v dobře vymyté nádobě (např. v lahvi, kterou následně použijete pro uskladnění), přidejte několik kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru a vaše domácí aviváž je hotová.

Při praní použijte cca 2–3 polévkové lžíce.

Nemusíte se bát, že by prádlo zapáchalo po octu – při praní jeho aroma zcela vymizí a zůstane jen jemná vůně esenciálních olejů.

Aviváž má hned několik výhod – kromě nízké ceny a snadné přípravy vám navíc díky přidanému octu pomůže vyčistit pračku od usazeného vodního kamene.

Prací prášek

Ani výroba pracího prášku není žádná věda. Pro základní směs na praní budete potřebovat pouze dvě ingredience.

  • Prací soda,
  • prací mýdlo.

Základem naprosté většiny domácích pracích prášků je prací soda (pozor, nejedná se o jedlou sodu). Prací sodu seženete např. pod názvem krystalická soda či uhličitan sodný v drogeriích i e-shopech.

Ani o prací mýdla není na trhu nouze. Použít můžete nejen dobře známého Jelena, ale také jakékoliv jiné.

Základní postup spočívá ve smíchání sody a nastrouhaného mýdla – na 1 kg sody použijte 100 g mýdla.

Při praní použijte cca 1–2 polévkové lžíce.

Tato základní směs je vhodná pro praní barevného i bílého prádla. Pokud byste však zatoužili po opravdovém rozjasňujícím efektu, můžete do prášku určeného na bílé prádlo přidat i bělidlo (pekarbonát sodný), které zakoupíte ve specializovaných e-shopech, a případně i aktivátor bělidla (TAED), který zajistí působení bělidla i při nižších teplotách.

Gel na praní

Dáváte raději přednost gelu před práškem? I ten si bez problémů vyrobíte doma. A co potřebujete?

  • Mýdlo na praní,
  • soda na praní,
  • vařící voda.

Na pět litrů gelu použijte polovinu kostky pracího mýdla (opět např. toho s Jelenem), 150 g prací sody (přesné dávkování záleží na tvrdosti vody a také na použitém druhu sody – prášková vs. krystalická – pro přesné použití čtěte instrukce na obalu) a 5 litrů vařící vody.

Nastrouhané mýdlo míchejte do rozpuštění v části vody, přidejte sodu, opět nechte rozpustit, poté dolijte zbytek vody.

Pokud budete chtít, můžete vzniklou směs po vychladnutí ovonět esenciálním olejem dle vlastního výběru.

Při praní použijte běžnou odměrku na tekutý prací prášek.

Obecně je doporučováno lít gel přímo do bubnu pračky, aby nedocházelo k zanesení nádobky určené pro prací prášek.

I k tekutému gelu můžete dle potřeby přidat bělidlo a jeho aktivátor.  

Náš tip! Veškeré domácí produkty jsou i krásnými dárky pro vaše blízké. Nebojte se je tedy vyrábět ve větším množství a podarujte jimi maminky, sestry, babičky, dcery i kamarádky.

Máte i vy svůj oblíbený domácí prášek, gel či aviváž? Podělte se s námi i s ostatními rodiči o svůj osvědčený postup ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.

Autor: Bc. Klára Sudová

 

Doporučené články

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

28. března 2024|

Mimosoudní dohoda rodičů

Dokážete se se svým bývalým partnerem rozumně domluvit na výši výživného? Pokud nejste manželé, můžete celou věc řešit i mimosoudně.

Všechny články