Děti a jejich volný čas

21. května 2020|Čas s dětmi

Jaké mají děti možnosti trávení volného času, a který kroužek vybrat? Kroužky vybírejte podle přání dítěte.

Děti a jejich volný čas

Dětské kroužky se pomalu po koronavirové krizi opět vrací k životu. Slouží pro aktivní trávení volného času a pomáhají k socializaci a rozvoji dětí. Je však dobré pamatovat, že ačkoli nový školní rok (kdy většina kroužků začíná) je daleko, některé nábory začínají ještě před létem – je dobré si tedy ohlídat termíny přihlášek, aby se nestalo, že vysněný kroužek vašeho dítěte je již obsazen.

Jaké jsou možnosti?

Existuje nespočet možností, kde dítě do nějakého kroužku přihlásit. Stejně tak existuje celá řada různých typů kroužků, a navíc se dají libovolně kombinovat.

Kreativitě se meze nekladou

Pokud je dítě kreativní, určitě jej bude bavit keramika nebo třeba malování – výtvarné kurzy se těší velké oblibě. Děti s hudebním sluchem jistě budou rády za výuku na hudební nástroj či zpěv. Ovšem všemu se dá aspoň do nějaké míry naučit, a proto je vždy dobré dbát hlavně na zájem a dítěte, neboť pokud projeví o něco zájem samo, je větší šance, že jej pak tento vybraný koníček bude bavit.

Nepodceňujte pohyb

Velmi důležitou součástí dětských životů by měl být pohyb. V České republice ze základní školy vychází čtvrtina dětí s nadváhou, o trochu méně přímo s obezitou. Děti tráví stále více času pasivně. Při zvažování kroužků je tedy jistě dobré zařadit i kroužek/kroužky, kde děti budou sportovat.

Může se jednat o mažoretky, které jistě okouzlily nejednu malou slečnu, o tanec či míčové hry, fotbal nebo plavání. Turistika děti navíc může naučit i něco o přírodě, bojové sporty zase mohou dětem vštípit základy sebeobrany. Pokud má vaše dítě rádo Hvězdné války, jistě se mu bude líbit Chanbara, která připomíná souboj s (nafukovacími, takže zcela bezpečnými) světelnými meči. Joga zase děti naučí pružnosti a navíc jsou i lekce společné pro děti a rodiče. Možností je opravdu spoustu, stačí jen vybrat.

Kam na kroužky docházet?

Je více možností, kam mohou děti na kroužky docházet. Můžete najít kroužek sami, pak se může ale stát, že bude dítě dojíždět přes celé město. Je proto lepší zaměřit se vždy na možnosti v okolí bydliště. Využít můžete nabídky místního domova dětí a mládeže nebo dětského či rodinného centra. Další variantou jsou komunitní centra, již dříve jsme psali o Komunitním středisku Kontakt Liberec. Pravděpodobně nejjednodušší možností, kterou můžete využít, je vybrat kroužek v rámci školy – děti si často sami vedoucí/trenéři vyzvedávají například z družiny, nemusíte tedy řešit přesuny dětí, navíc poplatek za kroužek bývá nižší, než jinde. Navíc u školních kroužků spíše dítě potká kamarády ze školy. Někdy ale mají školy menší výběr.

Možností je tedy opravdu celá řada – jak už ve výběru kroužků, tak v možnostech, kam na kroužky chodit. Aktivní trávení volného času je pro děti však velmi důležité a mělo by být nedílnou součástí jejich vývoje.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

 

Doporučené články

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

Všechny články