Bojujete s příznaky nachlazení? S těmito tipy je zaručeně porazíte!

17. října 2018|Inspirace

Zatím se sice můžeme radovat z krásného babího léta, podzimní epidemie už však o sobě dávají vědět. Jak proti nim co nejlépe bojovat?

Bojujete s příznaky nachlazení? S těmito tipy je zaručeně porazíte!

Podzimním nemocem neutekli ani členové našeho týmu – a protože jsme do sebe nechtěli sypat jen léky, začali jsme zjišťovat, jaké jsou další možnosti léčby. A když už jsme se toho od svých známých a babiček dozvěděli tolik, byla škoda nechávat si to jen pro sebe. Tady jsou tedy ty nejlepší a nejověřenější tipy, které vám i vašim dětem boj s otravnými příznaky nachlazení pomohou vyhrát.

Bolest v krku

Bolest v krku dokáže nejednomu z nás pořádně znepříjemnit den. Znáte to určitě sami. Večer jdete spát zcela zdraví, ráno už se však probudíte s nepříjemným škrábáním nebo pocitem knedlíku v krku. Jak se toho zbavit?

Tvarohový obklad

Obklad z jedné kostky tvarohu a přibližně pěti stroužků česneku pomůže od škrábání v krku a tlumí i bolesti způsobené angínou. Směs nahřejte, zabalte do gázy a na dvě hodiny přiložte na krk. U dětí bohatě postačí dva stroužky česneku.

Hřebíček

Hrebíček je velmi silné a zároveň stoprocentně přírodní analgetikum i antiseptikum, které působí protizánětlivě a tlumí bolest. Při bolesti v krku tak můžete hřebíček cucat, kousat nebo si z něj připravit čaj (například v kombinaci se zázvorem).

Solný roztok

Obyčejná voda se solí má doslova zázračné účinky. Přesvědčit se o tom ostatně můžete sami. Stačí jen rozpustit jednu lžičku soli ve 250 ml vlažné vody a roztok použít jako kloktadlo. Bolest v krku tak bude brzy minulostí.

Šalvěj

Šalvěj lékařská má schopnost tlumit bolest a zmírňovat zánětlivá onemocnění. Výborně se osvědčila nejen při žaludečních problémech, ale právě i při bolestech v krku. Nejčastěji se používá ve formě kloktadel. Stačí tak například jednu lžičku šalvěje přelít 200 ml vroucí vody, nechat chvíli louhovat a poté scedit. Studenou směs následně kloktejte několikrát denně.

Kašel

Kašel může mít mnoho různých podob i příčin. Naštěstí však existuje několik pomocníků, kteří vám od nepříjemného kašle uleví.

Priessnitzův obklad

Priessnitzův obklad je hojně používán nejen při kašli, ale také pro bolestech v krku. Při správném použití má doslova zázračné účinky. Jak jej tedy správně použít? Na krk přiložte kapesník či jiný kus látky namočený ve studené vodě (je důležité, aby byl opravdu studený), přes kapesník poté umístěte kus igelitu (např. igelitový sáček), který se postará o žádoucí zapaření obkladu. Vrchní vrstvu tvoří suchý šátek, který cely obvaz fixuje. Zábal nechte působit cca dvě hodiny. Zabal lze použít dvakrát denně s rozestupem alespoň čtyř hodin. U dětí se o použití obkladu raději poraďte se svým dětským lékařem. 

Cibulový sirup

Potřebujete-li pomoci s odkašláváním, tento recept našich babiček vám zaručeně pomůže. Vezměte cibuli nakrájenou na plátky, zasypte ji cukrem a zakapejte medem. Celou směs uzavřete víčkem (např. v zavařovací sklenici) nebo igelitovou fólií. Po pár hodinách se vytvoří sirup, který lze po lžičkách užívat cely den.

Křen s medem

Pro uvolnění dýchacích cest a snadnější odkašlávání lze použít i křen smíchaný s medem. Nastrouhaný křen míchejte s medem v poměru 2:1. Třikrát denně poté užívejte lžičku této směsi. Po každém užití byste měli cítit znatelnou únavu.

Česnekový sirup

Dalším přírodním zázrakem a přirozeným antibiotikem je česnek, který lze při nachlazení užívat syrový, případně ve formě čaje nebo sirupu. Ten připravíte velmi snadno. Stačí jen nadrobno nasekaný česnek vložit do čtvrt litru oslazené vody. Celou směs vařte asi 10 minut. Následně uchovávejte v ledničce a po cca 5 ml užívejte několikrát denně. U menších dětí snižte dávku na 3 ml. 

Rýma

Říká se, ze neléčená rýma trvá týden, ta léčena poté sedm dni. Přesto však existují způsoby, jak příznaky rýmy alespoň zmírnit.

Solný roztok

Stejně jako u bolesti v krku, i tady může solný roztok výrazně pomoci. Tentokrat jej však nekloktejte, ale použijte jej k výplachům nosu. Vysledkem je příjemné uvolnění a zvlhčení nosní sliznice.

Pitný režim

Při rýmě i dalších příznacích onemocnění je nutné dodržovat pitný režim. Popíjet můžete bylinné či zázvorové čaje, které vám zároveň uleví od nemoci.

Vitamín C

Oslabený organismus potřebuje doplnit vitamíny. Vitamín C naleznete samozřejmě v ovoci, vyšší dávky však můžete získat ze 100% vitamínu C, který například ve formě prášku rozpustného ve vodě zakoupíte v drogeriích i lékárnách.

Horká lázeň

Při rýmě si nezapomeňte dopřát uvolňující horkou lázeň, do níž můžete přidat například eukalyptový olej. Uvidíte sami, že horká pára dokáže vašemu ucpanému nosu krásně ulevit.

 

Máte i vy své osvědčené tipy, které vám a vašim dětem pomáhají bojovat s příznaky nachlazení? Budeme moc rádi, když se o ně s námi podělíte.

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články