Nová pravidla pro výživné a lepší podmínky pro rodiče

27. března 2025|

První čtvrtletí roku 2025 se chýlí ke konci a přináší důležité legislativní změny pro rodiče, zejména samoživitele. Ty nejzásadnější vybrala Mgr. Iveta Novotná, ředitelka Asociace neúplných rodin a asistenčního programu VašeVýživné.cz, který pomáhá rodinám s problematikou dlužného výživného. Mezi klíčové změny patří prodloužení náhradního výživného, úpravy ve vymáhání dlužného výživného, nová pravidla pro jeho výpočet a zlepšení podmínek na pracovním trhu pro rodiče po mateřské a rodičovské dovolené.

Prodloužení náhradního výživného

Současná délka výplaty náhradního výživného činí čtyři roky, avšak nově se plánuje její prodloužení na šest let. Výbor pro sociální politiku doporučil vládě tuto změnu a návrh získal podporu všech přítomných poslanců. Pokud bude schválen, mohl by vstoupit v platnost od července 2025.

Prodloužení doby vyplácení je správným krokem. Pro mnohé rodiče se tato dávka stala opravdovou pomocí a představa, že by byla po čtyřech letech zastavena, přestože dítě je stále malé, je pro ně nepředstavitelná,” říká Mgr. Iveta Novotná, ředitelka Asociace neúplných rodin a projektu VašeVýživné.cz.

Vymáhání dlužného výživného a nové pojetí péče o dítě

Před třetím čtením je novela občanského zákoníku, která nově umožňuje postoupení pohledávky na výživné, což může rodičům pomoci k rychlejšímu získání dlužných financí. Pokud však nebude postoupena minimálně celá jistina, bude o tomto rozhodovat soud.

Obáváme se, že vzhledem k administrativní náročnosti a malému zájmu o jednotlivé nezajištěné pohledávky může docházet k jejich podhodnocování. V takovém případě by odkupující strana mohla tlačit na rodiče, aby souhlasil s nízkou částkou. Navíc vymahačské agentury mají jiné zkušenosti a budou schopny na dlužníka vyvíjet větší tlak než rodič, kterému má být i nadále hrazeno běžné výživné. To by mohlo vést k opětovnému neplacení výživného a rodič by se tak mohl dostat do nepříjemné situace. Proto doporučujeme, aby rodiče v první řadě využili exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí. K postoupení pohledávky by mělo dojít až tehdy, pokud jiné způsoby vymáhání selžou (dohoda, exekuce, soudní výkon rozhodnutí). Zda tato novela rodičům skutečně pomůže, ukáže až praxe,” doplňuje Iveta Novotná.

Novela také zavádí úrok z prodlení na výživném, jehož cílem je omezit neplacení.

Díky této změně předpokládáme, že nebude docházet k dlouhodobému nehrazení výživného. Sankce za dlužné výživné může odradit část neplatičů od výmluv na svou platební neschopnost a motivovat je k včasnému hrazení, podobně jako je tomu například u splácení úvěrů,” dodává Novotná.

Další zásadní změnou je nový přístup k péči o dítě. Novela upřednostňuje rodičovskou dohodu a klade důraz na zájmy dítěte, přičemž cílem je, aby se na výchově podíleli oba rodiče rovnocenně. Rozvod by neměl vést k omezení rodičovské odpovědnosti ani k nerovnováze v rozhodování mezi rodiči.

Při výhradní péči se často stává, že rodičovská odpovědnost není rovnocenná a veškerá starost o dítě spočívá na rodiči, kterému bylo svěřeno do péče. To může vést k odloučení druhého rodiče a následnému nezájmu o výživu dítěte,” vysvětluje Novotná.

Nové pravidlo pro výpočet výživného

Ve hře je také automatická valorizace výživného. Alimenty by se měly pravidelně upravovat podle průměrných příjmů v jednotlivých regionech. Tento mechanismus by mohl zabránit situacím, kdy se rodič záměrně vyhýbá oficiálnímu zaměstnání, aby platil nižší výživné.

Nízké výživné bývá často určováno v případech, kdy druhý rodič pracuje na černo nebo se záměrně vyhýbá zaměstnání. Výpočet výživného na základě průměrných mezd v daných regionech by představoval významný krok k podpoře samoživitelů. Velký posun je i automatická valorizace s ponecháním možnosti individuálních podání návrhů. Mnozí rodiče se podání návrhu na zvýšení výživného obávají a považují jej i za složitý proces. Domnívají se, že by nebylo vyhověno nebo mohlo dojít i k jeho snížení,” uzavírá Novotná.

Podpora rodičů na rodičovské dovolené a po ni

Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce umožní rodičům přivydělat si na dohodu u stejného zaměstnavatele se stejnou náplní práce jako před porodem. Zaměstnavatelé budou nově povinni držet pracovní místo rodičům, kteří se vracejí do zaměstnání, a to po dobu až dvou let.

Další změnou je vyšší podpora pro rodiče hledající nové zaměstnání po rodičovské dovolené – během prvních dvou měsíců budou pobírat 40 % průměrné mzdy. To představuje značnou úlevu při návratu na trh práce.

Tyto změny mohou významně zlepšit situaci rodičů, zejména samoživitelů, a poskytnout jim větší jistotu při výchově dětí i návratu do práce,” komentuje Novotná.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

28. dubna 2025|Čas s dětmi

Pálení čarodějnic venku i doma – akce 2025

Pálení čarodějnic, neboli Filipojakubská noc, je starobylý lidový zvyk, který se v České republice slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Dnes je to hlavně příležitost, jak si s dětmi užít večer plný zábavy, ohňů, kostýmů a kouzelné atmosféry.

25. dubna 2025|Informace

Time management (nejen) pro rodiče

Děti, práce, domácnost.. A co já? Znáte to taky? Dny utíkají, povinnosti se kupí, nestíháte a všechno jen valíte před sebou. Každodenní koloběh – děti, práce, domácnost.

14. dubna 2025|Novinky

Flexinovela: Novela zákoníku práce

Flexinovela – dlouho očekávanou změna - novela zákoníku práce, která přináší novinky v oblasti flexibility zaměstnání a sladění rodinného a pracovního života.

Všechny články