6 tipů, jak zvládnout nástup do školy, když druhý rodič finančně nepřispívá.

25. srpna 2017|Tiskové zprávy

6  tipů, jak zvládnout nástup do školy, když druhý rodič finančně nepřispívá.

Začátek školního roku samoživitele právem děsí. Nástup do školy je totiž spojený s vysokými jednorázovými výdaji a přichází v období, kdy má i svědomitě hospodařící domácnost nejhlouběji do kapsy, zejména kvůli výdajům za prázdniny nebo doplatkům energií. Pokud navíc partner přes prázdniny přestal platit alimenty – což je velmi častý problém – pak na nákup školních pomůcek, platbu obědů nebo kroužků v domácí kase prostě nezbývá.

Největší program pro pomoc s dlužnými alimenty, VašeVýživné.cz, proto sestavil 6 tipů, jak návrat do školy co nejlépe zvládnout – ať už se jedná o prvňáky nebo vysokoškoláky.

  • Dluhy na výživném řešte okamžitě

V průběhu prázdnin se zvyšuje počet těch, kteří neplatí výživné, až trojnásobně. Pokud váš partner neplatí dlouhodobě anebo přestal platit přes léto, rozhodně řešení neodkládejte. Jestliže dojde až na vymáhání dluhu, nezapomeňte, že první peníze uvidíte nejdřív zhruba za 3 měsíce – rychleji to ani podle zákona nejde. Rodiče, kteří teď s vymáháním začínají, tak první splátku dluhu získají až na Vánoce. Je zde však i určitá šance, že se rodič spuštění vymáhání zalekne a dluh uhradí okamžitě.

„Setkáváme se s rodiči, kteří svůj dluh jednorázově uhradí takřka okamžitě poté, co je pracovníci programu VašeVýživné.cz kontaktují. Proto rodičům doporučujeme tuto cestu alespoň vyzkoušet. A to zvláště když mají jistotu, že pro ně bude tato pomoc vždy a za všech situací zdarma,“ uvádí Petr Sýkora, ředitel programu VašeVýživné.cz, který provozuje Asociace neúplných rodin.

Užitečný odkaz:
Program VašeVýživné.cz od Asociace neúplných rodin (https://www.vasevyzivne.cz)

  • Výživné s nástupem do školy valorizujte

Čím je dítě starší, tím vyšší jsou jeho finanční potřeby. Zohledňuje to i návodná tabulka pro soudce, podle které by měli rozhodovat o výši výživného. Díky ní můžete získat přibližný přehled, na kolik procent z čisté mzdy partnera máte nárok. Nástup do školy – ať už základní nebo střední či vysoké – je zároveň učebnicovým příkladem, kdy je vhodné zažádat o valorizaci výživného – tedy přehodnocení jeho výše. Často získáte sice jen pár stokorun měsíčně navíc, ale i ty v dlouhodobém horizontu mohou pomoci.

„Žádost o valorizaci podáváte na soud, který o výši alimentů rozhodoval. Ten bude následně opět zhodnocovat kromě věku dítěte také vaši životní situaci a životní úroveň vašeho partnera. O změnu výše výživného lze dokonce požadovat u nezletilého dítěte až tři roky zpětně,“ přibližuje situaci Sýkora„Jakmile soud o valorizaci rozhodne, určí také, zda má zpětnou platnost a zda má být tato částka vyplacena jednorázově či postupně ve splátkách.“

Užitečný odkaz:
Kalkulačka pro orientační výpočet výživného (https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka-vyzivneho)

  • Pro podporu na kroužky na Úřad práce

Přemýšlíte, jak zajistit také mimoškolní rozvoj svých potomků, když rozpočet vaší domácnosti pravidelné platby za kroužky nedovoluje? Nezoufejte. Již několik let je možné hradit kroužky a školní i mimoškolní aktivity také z dávek mimořádné okamžité pomoci. O dávku zažádáte na Úřadu práce, pod který spadáte. Pozor, nejedná se o dávku nárokovou, je tedy pouze na úřednících a vaší konkrétní situaci, zda vám ji přiřknou.

„Úřad každou situaci vyhodnotí individuálně a bude přihlížet k vašim majetkovým a příjmovým poměrům. Dávka je totiž určena skutečně jen těm nejpotřebnějším,“ vysvětluje Sýkora. „Na druhou stranu, pokud s žádostí uspějete, máte šanci získat až 34 100 korun – tedy desetinásobek životního minima – na vzdělávání a mimoškolní aktivity svých dětí. Tímto způsobem můžete svému dítěti zajistit plnohodnotný společenský život a zaplatit nejen učebnice, ale i školy v přírodě nebo kroužky.“

Užitečný odkaz:
Formulář mimořádné okamžité pomoci (https://formulare.mpsv.cz/oknouze/cs/form/edit.jsp?FN=MopS150101511&CMD=EditForm&SSID=tGUsgiSIlbMVRe0zAS6p77tWZ61G8_yB)

  • Zkuste ve škole vyjednat obědy zdarma

Díky iniciativě „Obědy pro děti“ je na některých školách možné využít pomoc s úhradou stravného ve školní jídelně. Na obědy se skládají firmy i dobrovolníci z celé republiky. Stačí se zeptat ředitele školy, zda danou možnost nabízí. Bezplatné obědy jsou určeny především pro děti, které se dlouhodobě nachází ve špatné sociální situaci. Na výběru dětí se podílí především ředitel školy.

„I v tomto případě platí, že příspěvek je určen pouze pro ty nejpotřebnější. O jeho čerpání zpravidla rozhoduje ředitel, který na základě vaší žádosti může zajistit úhradu obědů formou darovací smlouvy,“ popisuje Sýkora. „Pokud škola do programu zařazená není, může tak na základě vaší žádosti učinit.“

Užitečný odkaz:
Program „Obědy pro děti“ (http://www.obedyprodeti.cz/potrebujete-pomoci)

  • Učebnice získejte bezplatně na Facebooku

Nakoupit učebnice pro žáka druhého stupně, středoškoláka nebo gymnazistu rozhodně není levná záležitost. Zejména ty specializované – jako například učebnice cizích jazyků – mohou nové stát i několik stovek korun. Proto se vyplatí využívat online bazary nebo skupiny na Facebooku, kde často seženete takřka nové učenice za zlomek ceny nebo zcela zdarma.

„Na Facebooku existuje hned několik skupin, kde je možné učebnice získat za poštovné anebo ‚odvoz‘. Podobné je to i na největších online bazarech jako Bazos.cz nebo Sbazar.cz,“ zmiňuje Sýkora„Velmi často se vyplatí poptat se také ve škole, někteří ředitelé zprostředkovávají zpětný odkup anebo darování učebnic od žáků starších ročníků, kteří je již nebudou potřebovat, a to včetně pracovních sešitů.“

Užitečný odkaz:
Největší učebnicový bazar na Facebooku, skupina „Učebnice k prodeji“ (https://www.facebook.com/groups/329267717142463)

  • Nezapomeňte na žákovské jízdné

Pokud váš potomek začal do školy nově dojíždět, nezapomeňte na žlutomodrou nebo oranžovou kartičku, díky které bude jezdit s výraznou slevou. V případě dětí do 15 let za třetinu běžné ceny a u těch starších nad 15 let za 75 % běžné ceny. Sleva platí pouze pro nejkratší trasu mezi domovem a školou. Průkazku je možné vystavit u naprosté většiny dopravců, ať už státních nebo soukromých. V případě městské hromadné dopravy je pak zákonem garantovaná sleva 50 % pro žáky a studenty do 15 let.
„Průkazku je možné vyzvednout na výdejních místech u většiny dopravců a nechat potvrdit školou. Ta může v případě dojíždění na kolej nebo internát dokonce rozšířit její platnost také na víkendy, kdy jinak není možné slevy běžně uplatňovat. Následně ji dopravce spolu s fotografií žáka nebo studenta definitivně potvrdí,“ vysvětluje Sýkora„Jen pozor. Vystavení průkazu bývá zpoplatněno, je tedy dobré zjistit si u dopravce konkrétní cenu.“

Užitečný odkaz:
Informace o žákovském a studentském jízdném na webu Ministerstva dopravy (https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Verejna-doprava/Zakovske-jizdne/Pro-uzivatele)

Máte nějaký další tip? Budeme rádi, když se s námi podělíte!

BOX – Proč se v létě více dluží na výživném?

Platební morálka povinných v letních měsících klesá až na polovinu. Stoupá počet těch, kteří se opozdí s platbou, zaplatí jen část vyměřeného výživného, ale také těch, kteří přestanou platit úplně. V souhrnu se kvůli tomu do finančních problémů může dostat každá pátá neúplná rodina. Program VašeVýžiné.cz, který zdarma zajišťuje asistenci při řešení problémů spojených s neplacením výživného, zjišťoval u svých klientů důvody.

„Důvody, proč se bývalí partneři a partnerky opožďují se splátkami výživného, jsou v podstatě dva. V prvním případě jsou sami zaskočeni letními výdaji, které mají se svou novou rodinou. Tu logicky upřednostní před dětmi z předchozího vztahu,“ zmiňuje Denisa Vopinková, odborná pracovnice programu VašeVýživné.cz. „Druhým důvodem je pak skutečnost, že v létě roste poptávka po sezonních brigádnících. Hodně partnerů odjede pracovat do ciziny a s tím, jak zmizí původní rodině z očí, zapomene i na svou povinnost.“

Kam se obrátit pro bezplatnou pomoc, když partner dítěti neplatí?

Stačí navštívit stránky www.vasevyzivne.cz, kde rodič vyplní jméno, příjmení a kontakt, následně bude kontaktován pracovníkem Asociace neúplných rodin. Případně je možné zkontaktovat asociaci telefonicky na čísle 725 293 667 a celý proces provést s asistencí. Veškeré služby Asociace jsou bezplatné a pokud případ skončí vymáháním výživného, veškeré náklady vždy platí dlužník. Každý krok je možné konzultovat také s psychologem a dalšími odbornými pracovníky.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

3. října 2024|Dávky a příspěvky

Pomoc samoživitelům zdarma po celé ČR

Na Spojimese najdete desítky nabídek pomoci od nadací, fondů a charit.

26. září 2024|

Zrušení vyživovací povinnosti – vzor

Vyživovací povinnost sice zaniká ze zákona, jsou situace, kdy je rodič nucen obrátit se svým nárokem na příslušný soud.

19. září 2024|

Pravidelné zvyšování výživného

Nebojte se žádat o to, na co má Vaše dítě nárok.

Všechny články