6 tipů, jak zabavit děti na dovolené

25. července 2018|Inspirace

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

6 tipů, jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

Měli byste se totiž připravit nejen na nástrahy počasí, které vám mnohdy na celý den znemožní pobyt venku, ale také na běžné dny, které pro děti nemusí být vždy tak úplně zábavné.

Zatímco pro vás je po celoročním shonu týden povalování se opravdovým balzámem na duši, vaše děti toto nicnedělání vydrží tak maximálně první půlhodinu. Poté už se začínají nudit – a znuděné děti na dovolené, to určitě nevěstí nic dobrého. Je tedy žádoucí takovému stavu předejít vhodně zvoleným programem.

Jak tedy děti zaměstnat? Zatímco ti úplně nejmenší si vystačí se svými oblíbenými hračkami a dospívající potomci zase nejvíce ocení, když si jich nebudete vůbec všímat, u všech ostatních bude nutné zapojit kreativitu – děti totiž jen tak něčím nenadchnete. Přesto však existuje několik ověřených her a aktivit, které vás vždy zachrání. A je úplně jedno, zda budete muset přečkat deštivý den na hotelovém pokoji, nebo jen hodinovou cestu do vaší cílové destinace. S čím tedy nikdy nešlápnete vedle?

1. Slovní fotbal a další klasiky

Na cesty autem jsou ideální hry, u kterých se jen mluví. Tradičním zástupcem takových her je Slovní fotbal, který vaše děti zabaví a zároveň prověří jejich slovní zásobu. Pravidla asi není nutné dlouze vysvětlovat – jednoduše stačí zahájit hru náhodně vybraným slovem a poté už jen s každým dalším navazovat na konečné písmeno toho předchozího. Chcete-li hru něčím ozvláštnit, můžete dalším slovem navazovat třeba na konečnou slabiku, nebo vybírat jen pojmy z určitého okruhu (např. slova týkající se dovolené, ať to máte pěkně tématické).

Na podobném principu je poté založena i hra zvaná Abeceda – tady jen nenavazujete na předchozí slovo, ale na další písmeno v abecedě.

2. Myslím si…

Neméně zábavná poté může být i hra Myslím si, při níž si jeden myslí a ostatní se pomocí otázek snaží zjistit, o co přesně jde. Lze pokládat pouze takové otázky, na které je možné odpovědět ano/ne. A co si přesně můžete myslet? To už záleží na vaší domluvě – hrát lze se zvířaty, známými osobnostmi, městy a čímkoliv dalším, co vás napadne. I tuto hru můžete hrát tématicky – zaměřte se třeba na zvířata, která jste během společné dovolené viděli.

3. Pozorujte okolní krajinu

Další hra, kterou určitě musíme zmínit, se výborně hodí nejen pro cestu autem, vlakem nebo autobusem, ale také na běžné procházky po městě. Stačí si jen sepsat seznam věcí, které byste mohli zahlédnout – např. policejní stanici, auto určité značky nebo třeba pobočku známého nákupního řetězce. Jakmile někdo uvidí položku ze seznamu a upozorní na ni, získává bod. Délka seznamu i jeho jednotlivé body jsou čistě ve vaší režii. Pravidla si samozřejmě můžete upravovat. Nemusíte třeba vůbec sepisovat seznam, ale jen vyhlašovat další hledaný předmět (např. kdo první uvidí červené auto). Hru si tak můžete bez problémů uzpůsobit i aktuálnímu místu pobytu.

4. Co se změnilo?

Tuto hru si v autě zrovna nezahrajete, na hotelovém či jiném pokoji však bez problémů zabaví celou rodinu. Pravidla jsou jednoduchá – jeden z hráčů odejde z místnosti a ostatní mezitím něco změní. Mohou třeba otevřít okno, nebo schovat polštář z postele. Úkolem hráče je zjistit, co se přesně v místnosti změnilo.

5. Karty a společenské hry

Tady samozřejmě záleží především na věku vašich dětí. V hračkárnách však bez problémů seženete společenské hry i pro ty nejmenší. S jejich pomocí poté zabavíte celou rodinu. S většími dětmi už samozřejmě můžete vyzkoušet i tolik oblíbené Žolíky nebo další karetní hry, u kterých bez problémů vydržíte i dlouhé hodiny.

6. Tablet s hrami či filmy

Doma vás možná věčné vysedávání dětí u počítače nebo s telefonem v ruce rozčiluje. Na dovolené však schopnost vydržet hodiny u hry či filmu pravděpodobně oceníte. Až tedy vše ostatní selže, můžete sáhnout po tabletu s hrou či filmem a užít si své dvě hodinky zaslouženého klidu. S technikou to ale v žádném případě nepřehánějte – raději si užívejte společně strávené chvíle.

Máte i vy své osvědčené tipy, jak zabavit děti na dovolené? Budeme moc rádi, když se o ně s námi i dalšími rodiči podělíte. Můžete nám je napsat třeba na e-mail info@vasevyzivne.cz. My už je ostatním předáme – třeba v některém z dalších článků.

Použitá fotografie: Jude Beck (Unsplash)

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

Všechny články