Zvýšení rodičovského příspěvku je ve hře

7. června 2023|

Vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku a rodičovská by se tak mohla zvýšit o 50 000 Kč.

Zvýšení rodičovského příspěvku je ve hře

V loňském roce byla celková inflace přibližně 15% a ceny mnoha druhů zboží nebo služeb, se často zvýšily i podstatně více. Tato situace negativně dopadá na většinu obyvatel ČR. Především na ty skupiny obyvatel, které mají nízké příjmy. Mezi ně často patří  ženy, kterým se narodilo dítě.

Rodičovský příspěvek s přídavkem na dítě a případně i s přídavkem na bydlení je často jediným příjmem řady maminek samoživitelek. U rodičovského příspěvku není nastaveno žádné pravidlo nějakého pravidelného zvýšení. Příspěvek tak bývá zvyšován jen v nepravidelných intervalech dle rozhodnutí vlády.

Pokud by bylo zvýšení schváleno, pak by se rodičovský příspěvek mohl zvýšit na 350 000 Kč a 525 000 Kč u dvojčat. Ke zvýšení by mohlo dojít  nejpozději od 1. 1. 2024. 

V případě, že bude zvýšení rodičovského příspěvku schváleno v obdobné podobě, jako předchozí zvýšení, na vyšší částku měli nárok všichni, kdo v příslušné době čerpají rodičovský příspěvek. Tedy nejenom ti, kteří začnou pobírat rodičovskou, ale také ti, kdo rodičovský příspěvek v danou dobu čerpají. Rodič, kterému by v době zvýšení rodičovského příspěvku zbývala ještě alespoň jedna splátka příspěvku, by se měla adekvátně zvýšit zbývající částka k čerpání.

 

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

20. září 2023|

Určování otcovství v ČR

Jak postupovat při určení otcovství v České Republice?

13. září 2023|

Návrh na zrušení výživného

Vyživovací povinnost sice zaniká ze zákona, jsou situace, kdy je rodič nucen obrátit se svým nárokem na příslušný soud.

6. září 2023|

Výsledky letního průzkumu na téma náhradní výživné

„Nebýt náhradního výživného, poslední dny v měsíci jíme suché rohlíky,“ říká samoživitelka Marcela

Všechny články