Zanedbání povinné výživy

31. října 2024|

Neplacení výživného je trestný čin.

Zanedbání povinné výživy

Jestliže druhý rodič nehradí výživné čtyři měsíce či déle, může se jednat o trestný čin, bez ohledu na to, zda tak činí úmyslně nebo z nedbalosti. Po čtyřech měsících, kdy výživné není vyplaceno, máte možnost podat trestní oznámení, i pokud jste už zahájili exekuci (pokud však exekuce funguje a dlužné výživné dostáváte, trestní oznámení není nutné).
Trestní oznámení je vhodné podávat každé čtyři měsíce, pokud vznikl nový dluh, který dosud nebyl policií řešen. První neuhrazení výživného může být vnímáno jako neúmyslné, zatímco opakované oznámení může vést k přísnějším trestům, což může dlužníka motivovat k úhradě dluhu. Za úmyslné neplnění vyživovací povinnosti hrozí trest až dva roky odnětí svobody, což činí z tohoto prohřešku jeden z nejčastěji řešených trestných činů v ČR.
Je však důležité mít na paměti, že trestní oznámení samo o sobě řeší pouze možný trest, nikoliv samotné výživné. Proto je vhodné současně zahájit exekuční řízení, abyste zajistili co nejkomplexnější řešení problémů spojených s neplacením.
Jak postupovat při podání trestního oznámení?
Pokud se rozhodnete pro tento krok, obraťte se na Policii ČR nebo státní zastupitelství v místě svého trvalého bydliště a přineste následující dokumenty:

  • platný rozsudek o výživném a případně i další rozsudky k této věci,

  • rodný list dítěte,

  • potvrzení o dosavadních úhradách (například výpisy z účtu),

  • další podklady související s vyživovací povinností (rozsudek o rozvodu, potvrzení o studiu dítěte atd.).

Policie sepíše protokol a zahájí potřebné úkony trestního řízení. Pokud se prokáže spáchání trestného činu, předá případ státní zástupce soudu. Do vynesení rozsudku může dlužník vyjádřit účinnou lítost a dluh na výživném uhradit.
Nemusíte mít z návštěvy Policie ČR obavy. Tyto případy řeší denně a s postupem vám rádi pomohou. Pokud návštěvu preferujete vynechat, lze oznámení podat písemně. V takovém případě uveďte, kdo oznámení podává, důvody k podání, aktuální stav dlužného výživného a seznam přiložených důkazů.
Nicméně doporučujeme osobní návštěvu, kde se můžete poradit o svých možnostech a mít jistotu, že oznámení splňuje všechny náležitosti.

Doporučené články

7. července 2025| Informace

Skleněné děti: Neviditelní sourozenci, kteří si zaslouží být slyšet

Rodiny dětí s vážným onemocněním často čelí mimořádné zátěži. Zatímco pozornost přirozeně směřuje k nemocnému dítěti, v pozadí zůstávají ti, kteří také potřebují slyšet, že jsou důležití – sourozenci. Říká se jim skleněné děti. Jsou křehké, ale silné. Neviditelné, ale přítomné.

1. července 2025| Informace

Zvýšení výživného a alimentů – kdy a jak žádat

Máte pocit, že současné výživné už nepokrývá potřeby vašeho dítěte? Nejste sami. Rostoucí náklady na bydlení, jídlo, školní pomůcky nebo zdravotní péči vedou mnoho rodičů k žádosti o zvýšení alimentů (výživného). V tomto článku se dozvíte, kdy máte nárok požádat o úpravu, jak postupovat krok za krokem, jak funguje zpětné navýšení.

23. června 2025| Inspirace

Co dát (nebo raději nedat) učitelkám na konci roku

Konec školního roku je nejen hektickým obdobím plným výletů, vysvědčení a květin, ale i chvílí, kdy mnozí rodiče přemýšlejí, jak vyjádřit vděčnost paní učitelce.

Všechny články