Samoživitelé a Vánoce

7. prosince 2020|Informace

Vánoce jsou pro samoživitele nejtěžší částí roku.

Samoživitelé a Vánoce

Pro většinu samoživitelek jsou Vánoce nejvíce stresujícím a finančně náročným obdobím roku. Až 80 % z nich nemá na vánoční dárky našetřené žádné peníze a 32 % rodičů utratí za svátky maximálně do 2 000 Kč, více si nemohou dovolit. To vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 800 rodičů.

Vánoce jsou pro většinu domácností velmi náročnou částí roku. Rodiče samoživitelé jsou na tom o to hůř, protože se z jednoho, mnohdy velmi nízkého příjmu, snaží svým dětem dopřát o svátcích maximum. Rodiče samoživitele výrazně finančně ovlivňuje jakýkoliv „výpadek“ v podobě prázdnin, začátku školního roku nebo nemocí a aktuální ranou do rozpočtu rodiny, kde žije jen jeden rodič s dětmi, je koronakrize. Toto období se dotklo až 80 % dotazovaných rodičů, kteří nejen z tohoto důvodu nemají na Vánoce našetřené žádné finance.

O práci, svoji hlavní pracovní činnost, jsem sice nepřišla. Ale dvě brigády, které mě a moje dvě děti, držely nad vodou, jsou pryč. Teď stěží poplatím nájem a nakoupím potraviny. Nezbývá mi už ani koruna a bojím se, že se situace bude zhoršovat. Blížící se Vánoce proto pro mé děti nebudou příliš šťastné a pod stromečkem najdou opravdu jen malé drobnosti“ říká maminka Jana.

Finanční nestabilitu přináší scházející alimenty

Podle pravidelných statistik na konci roku vždy přibývá neplatičů alimentů. Z toho důvodu za vánoční dárky utratí 32 % samoživitelů do 2 000 Kč. Někteří rodiče se však přiznali, že utratí maximálně 1 000 Kč, jiní na Vánoce nemají peníze žádné, a tak se pod jejich stromečkem letos žádné dárky neobjeví.

Na dotaz, o kolik se rodičům samoživitelům v koronakrizi snížil příjem, odpovědělo téměř 50 %, že částku o 3 – 5 000 Kč, což je pro většinu z nich významná částka v rozpočtu. O 5 – 10 000 Kč se pak příjem snížil 20 % rodičů. Maminky se také shodují, že v tomto období přestali otcové platit výživné. Nedostatek financí také pramení z „nepružných“ pracovních podmínek, které by rodiči samoživiteli dovolily větší časovou flexibilitu.

Samoživitelé se snaží vyhýbat půjčkám

Za pozitivní zprávu lze považovat číslo 12 %. Jedná se o počet rodičů samoživitelů, kteří si kvůli svátkům půjčují peníze. Celých 79 % se půjčkám snaží i v takto nelehké době vyhýbat.

Přesto by však bylo vhodné, aby se stát zamyslel nad možnostmi finanční výpomoci všem rodičům, kteří z důvodu nedostatku financí nemohou dětem nebo sobě samotným, dopřát alespoň základní potřeby, jímž se jim nedostává

Finance a děti

O špatné finanční situaci se rodiče samoživitelé snaží se svými potomky mluvit, shodlo se na to celých 64 % dotázaných. Celých 26 % tím děti nechce zatěžovat a snaží se, aby si Vánoce maximálně užily.

Snažím se, aby byly Vánoce pro děti šťastným obdobím, a to i v případě, že nemáme peníze na dárky a aktivity, jako v jiných rodinách. Své děti učím, co je důležité a že vše něco stojí,“ dodává maminka Jana.

Zbytek dotázaných rodičů přiznalo, že jejich děti vnímají špatnou finanční situaci rodiny, a tak ani velké dárky k Vánocům neočekávají.

Na dotaz, co musí rodiče samoživitelé svým dětem během Vánoc odepřít, se shodlo celkem 50 % na tom, že jsou děti ochuzené o velké dárky. Celých 34 % rodičů pak dětem nemůže dopřát výlet na hory nebo lyžařské vybavení. Mnoho rodičů přiznalo také fakt, že si jejich rodina nemůže dovolit klasickou štědrovečerní večeři a 4 % z nich kvůli práci na Štědrý den nebudou doma.

Bezplatná pomoc a pomoc státu

Vzhledem k tomu, že většina samoživitelů má minimální, anebo nulové úspory, je potřeba situaci řešit včas. Pokud není samoživitelům hrazeno od druhého rodiče výživné, na které má dítě nárok, lze využít bezplatné pomoci programu VašeVýživné.cz. „Kromě našich služeb rodičům samoživitelům doporučujeme, aby využili existující pomoci státu – dávky státní sociální pomoci, anebo dalších neziskových organizací. Ty nabízejí pomoc všeho druhu – od té materiální až po psychickou. Získat mohou rodiče hygienické či potravinové balíčky, oblečení, bezplatné konzultace s psychologem nebo bydlení v azylovém domě. Velmi pozitivní je pomoc ze stran nejrůznějších institucí, které nabízí bezplatnou pomoc rodičům samoživitelům. Za zmínku stojí například Neziskové organizace, Women for Women, Aperio, místní charitativní organizace, a také náš asistenční program VašeVýživné.cz, které kromě služeb asistovaného vymáhání výživného nabízí také konzultace a poradenství zdarma, mnoho rad a tipů, jak ušetřit či jak překlenout tíživou situaci,“ radí na závěr Dagmar Vogtová.

Doporučené články

9. října 2024|

Střídavá péče alimenty

I při střídavé péči má dítě nárok na výživné.

3. října 2024|Dávky a příspěvky

Pomoc samoživitelům zdarma po celé ČR

Na Spojimese najdete desítky nabídek pomoci od nadací, fondů a charit.

26. září 2024|

Zrušení vyživovací povinnosti – vzor

Vyživovací povinnost sice zaniká ze zákona, jsou situace, kdy je rodič nucen obrátit se svým nárokem na příslušný soud.

Všechny články