Rodiče by mohli pobírat náhradní výživné déle.

18. července 2023|

Dva roky s náhradním výživným a co bude dál?

Rodiče by mohli pobírat náhradní výživné déle.

Náhradní výživné se stalo jednou z velkých a očekávaných změn roku 2021. Po roce stát na této dávce rozdělil téměř 100 milionů korun mezi 10 tisíci rodinami. Podmínka – aktivní vymáhaní výživného formou exekuce. Tato dávka, kterou mohou rodiče samoživitelé pobírat, je platná pouze 24 měsíců. A tato lhůta je pro mnoho z nich právě u konce.

Cílem náhradního výživného je pomoc rodičům samoživitelům a jejich dětem, kterým není řádně placeno výživné od druhého rodiče. Dvouletý nárok je však pro mnoho žadatelek a žadatelů u konce, což může vést k výraznému snížení příjmů domácností.

Náhradní výživné se pro mě jako matku samoživitelku stalo významnou pomocí. Zejména v posledním roce, kdy vnímám daleko více zvyšující se ceny prakticky všeho,“ říká maminka Aneta a dodává: „Bohužel jsem přesně ten žadatel, kterému možnost pobírat tuto dávku, končí. Ač jsem se snažila, našetřeno nemám, a tak se tohoto náhlého propadu velice bojím. Už teď se poohlížím po případných brigádách.“

Z 24 měsíců na 48

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu, která by náhradní výživné umožnila pobírat 48 měsíců místo současných 24 měsíců.

Podle mluvčího ministerstva je cílem, aby novela vešla v platnost ještě letos, pravděpodobně na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí. To znamená mezi zářím a říjnem. V takovém případě se část prvních příjemců načas ocitne bez dávky.  Součástí návrhu by bylo i přechodné ustanovení umožňující stávajícím příjemcům, kterým nárok na dávku zanikne před nabytím účinnosti této úpravy, uplatnit nárok zpětně. 

Podmínky dávky se nezmění

Podmínkou získání náhradního výživného je pravomocné soudní rozhodnutí, neplnění povinnosti ze strany rodiče, návrh na exekuci a běžící exekuční řízení během posledních 4 měsíců před podáním návrhu, eventuálně zakončené zastavením pro nemajetnost dlužníka. Exekuce je tak důležitou podmínkou získání této dávky. A je také důkaz aktivního řešení neplacení výživného.

Pokud by se měly, jakkoliv, měnit podmínky pobírání náhradního výživného, určitě se ho pokusím na další dva roky získat,“ dodává samoživitelka Aneta.

Autor: Vaševýživné.cz

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články